عکاسی پرتره در شب

مقدمهشاید بسیار از افراد گمان کنند که عکاسی پرتره در شب امکان پذیر نبوده و یا نیاز به تجهیزات حرفه ای داشته، اما با امکاناتی ساده و کمی خلاقیت می توان در شب نیز عکاسی پرتره را با کیفیت مناسب و قابل قبولی انجام داد. عکاسی پرتره در شب نیاز به نور دارد تا بتوانیم کیفیت عکس را بالا تر ببریم؛ پس به این ترتیب باید حتما از منابع نور مانند فلاش و یا چراغ های مختلف استفاده کنیم. این موضوع کمک می کند تا بتوان سوژه را در تاریکی، بهتر و واضح تر مشاهده کرد. عکاسی پرتره در شب نیاز به تجربه کافی دارد، زیرا باید یک سری از موارد را به صورتی هماهنگ کرد تا کیفیت عکس را بالا تر ببریم و از تاریکی شب و نور چراغ های موجود بهترین استفاده را داشته باشیم و در واقع از این فاکتورها برای زیبا سازی عکس نیز تا حدودی استفاده کنیم. اگر سلیقه خوبی در این زمینه داشته باشیم و به اندازه کافی در زمینه عکاسی تجربه کسب کرده باشیم، می توان عکس هایی که در شب گرفته می شود را حتی زیبا تر از عکس های پرتره در روز ثبت نمود. این موضوع باعث شده تا عکاسان حرفه ای، عکس های بسیار زیادی را در شب ثبت نمایند. اگر علاقه مند به دانستن نکات عکاسی پرتره در شب هستید، با ما در این مقاله همراه شوید.

عکاسی پرتره در شب
نکاتی در مورد عکاسی پرتره در شب

عکاسی پرتره در شب و اهمیت نور در پس زمینه

معمولا در هر شهری که باشید، در شب می توانید خیابان هایی را پیدا کنید که دارای چراغ های بسیار زیادی باشد. این چراغ ها اگر در پس زمینه عکس پرتره قرار بگیرند، می توانند جلوه خاصی به عکس بدهند. بدین ترتیب استفاده از نور چراغ های سطح شهر می تواند یکی از شگرد ها برای افزایش کیفیت عکاسی در شب باشد. زیرا هر چقدر پس زمینه عکس زیباتر باشد، عکس جلوه ی بسیار بیشتری خواهد داشت.

عکاسی پرتره در شب
نکات عکاسی در شب
عکاسی پرتره در شب
نکات عکاسی در شب۱

عکاسی پرتره در شب بدون نور پس زمینه هم امکان پذیر است و معمولا در این موارد پس زمینه مشکی می باشد. این نوع پس زمینه برای برخی از عکس ها مناسب و برای برخی دیگر نامناسب است. انتخاب سبک پس زمینه بیشتر به سلیقه عکاس بستگی دارد؛ به همین خاطر افرادی که سلیقه بهتری داشته باشند، می توانند در عکاسی به موفقیت های بیشتری برسند. زیرا می توانند از خلاقیت های خود استفاده نموده و عکس هایی را ثبت کنند که برای مخاطب جذابیت بیشتری داشته باشد. عکاسی پرتره در شب می تواند یکی از جذاب ترین نمونه از عکاسی ها باشد.

بیشتر بخوانید: با این ۲۰ تکنیک، نکات مهم عکاسی پرتره را یاد بگیرید-بخش اول و بخش دوم

 

عکاسی پرتره در شب و استفاده از نور اماکن مختلف

معمولا ممکن است افرادی بخواهند با ساده ترین تجهیزات و بدون استفاده از وسایل حرفه ای، عکاسی پرتره در شب را با بهترین کیفیت انجام بدهند. از آنجا که نور یکی از حیاتی ترین پارامتر ها برای عکاسی پرتره در شب به شمار می رود، می توان از نور اماکن مختلف برای گرفتن عکس استفاده نمود. زیرا معمولا انواع مغازه ها، هتل ها و یا هر مکان دیگری در شب از چراغ های بسیار زیادی برای روشنایی استفاده نموده، بدین ترتیب می توان به راحتی عکس پرتره باکیفیت را در شب ثبت نمود.

این موضوع باعث می شود تا بتوان به نقاط مختلف رفته و از زیبایی های انواع موقعیت ها نیز برای بهتر شدن جلوه عکس استفاده نمود. مثلا اگر در کنار یک هتل، مسجد و یا فروشگاه باشید و عکسی را ثبت نمایید، معمولا عکس جلوه زیبا تری نسبت به یک مکان تاریک و بدون هیچ نکته قابل توجهی خواهد داشت. بدین ترتیب استفاده از نور اماکن مختلف در عکاسی پرتره شب می تواند یکی دیگر از شگردهایی به شمار برود که افراد باتجربه برای بالا بردن سطح کیفیت عکس پرتره در شب از آن بهره می برند.

عکاسی پرتره در شب
توضیحاتی در مورد عکاسی پرتره در شب

نکاتی در مورد عکاسی پرتره در شب

برای اینکه بتوان در شب عکس پرتره باکیفیت را ثبت نمود، نیاز است تا از یک سری موارد اطلاع کافی داشته باشید. سرعت شاتر و باز یا بسته بودن دیافراگم در عکاسی اهمیت بسیار زیادی داشته و می توانند باعث افزایش یا کاهش کیفیت عکس پرتره به خصوص در شب بشود. به همین خاطر نیاز است تا بتوان حالتی را انتخاب کرد که بتوان به آسان ترین شکل ممکن، بیشترین کیفیت عکس را به دست آورد. حالتی که می تواند کمک بسیار زیادی به ثبت عکس باکیفیت در شب بنماید، حالت اولویت با دیافراگم می باشد.

با انتخاب این حالت در دوربین عکاسی، این امکان برای عکاس به وجود می آید که بتواند به دلخواه و مطابق با نیاز عدد دیافراگم را انتخاب نماید. با انتخاب عدد دیافراگم دوربین می تواند سرعت شاتر را به صورت خودکار در بهترین حالت ممکن تنظیم نماید. بدین ترتیب عمق میدان دید را به خوبی می توان کنترل نمود. این موضوع کمک می کند تا بتوان عکس پرتره را طوری ثبت نموده که بیشترین میزان تمرکز بر روی چهره شخص باشد. بدین ترتیب از نظر حرفه ای می توان عکس های بسیار باکیفیتی را ثبت نمود.

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 امتیاز ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ …
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 امتیاز ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فض…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی‌کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.