نکات مهم عکاسی پرتره
به این مطلب رای دهید

مقدمهنکات مهم عکاسی پرتره تمام ترفندهای خلاقانه این سبک از عکاسی را در خود جا داده است. امروزه با توسعه روزافزون صنعت عکاسی، بسیاری از افراد به دنبال یافتن نکات مهم عکاسی پرتره سردرگم می‌شوند. می‌توان گفت این مقاله توصیه‌های عکاسان ماهری است که نسبت به دیگر عکاسان دست به ریسک بیشتری زده‌اند! این مقاله تلاش دارد تا در عین قانون‌شکنی ترفندهای اصولی عکاسی پرتره را به شما آموزش دهد.

 

نکات مهم عکاسی پرتره

۱.نمای عکاسی را تغییر بدهید

بیشتر عکاسان در طول دوره عکاسی پرتره خود در تلاش هستند تا به طور مستقیم و از مرکز دوربین به سوژه نگاه کرده و تصویری از آن به ثبت برسانند. می‌توان به جرات گفت، داشتن چنین نگاه و منظری در شغل عکاسی پرتره یکی از آشناترین و در عین حال معمول‌ترین و متداول‌ترین زاویه‌های ممکن است. بنابراین، اگر به دنبال تماشاگران بیشتری برای پرتره خود هستید، دست به خلاقیت بزنید! به هوا بپرید و حین پرش و قبل از سقوط از بالاترین زاویه ممکن پرتره سوژه را ثبت کنید. و یا اگر روی زمین هستید، آنقدر به سوژه نزدیک شوید تا پرتره‌ای کاملا متفاوت عکاسی کنید.

نکات مهم عکاسی پرتره
تغییر نمای عکس

با این حال که عکاسی پرتره از روبرو کاملا عقلانی است، اما تغییر نمای عکاسی زوایای خاص و منحصر به فردی پدید می‌آورد که حاصل آن یک پرتره فوق العاده خواهد بود. از این رو، می‌توان تغییر زوایا و نما را یکی از نکات مهم عکاسی پرتره قلمداد کرد.

 


دوره ی ویدیویی عکاسی پرتره با بحث پیرامون پرتره نگارى و خصوصیاتى که یک پرتره ى تاثیر گذار و روایت گرانه را به ما می دهد آغاز شده و سپس کریس ارویگ اهمیت برقرارى ارتباط با سوژه و شناخت آن جزئیاتى که به بیان داستان شخص کمک مى کنه را توضیح می دهد و عناصرى مثل مکان ، نور طبیعى و ترکیب بندى را بررسى مى کند. این دوره همچنین ابزار و تکنیک هایى براى عکاسى جالب توجه و تاثیر گذارتر و انتخاب هاى خلاقانه اى که لنز ها و دوربین ها در اختیار شما مى گذارند را نیز بررسى مى کند.

سرفصل های دوره ی آموزشی عکاسی پرتره (ترجمه و دوبله توسط تیم بلدشو):

 • نگاهی به عکاسی پرتره
 • روایات و سوژه ها
 • اصول نورپردازی
 • اصول ترکیب بندی
 • نکاتی درباره لوازم دوربین
 • نتیجه گیری

 


2.با حرکت چشم‌ها بازی کنید

توجه داشته باشید که طرز نظاره کردن و یا طرز نگاه سوژه از هوشمندانه‌ترین نکات مهم عکاسی پرتره به شمار می‌رود. شما می‌توانید با بازی گرفتن چشم‌های سوژه پرتره به راحتی شگفتی بیافرینید. اگرچه تعداد کثیری از عکاسان حرفه‌ای بر این باورند که نگاه مستقیم و زُل زدن به لنز دوربین راهی ساده برای برقراری ارتباط بین سوژه و تماشاگر می‌باشد، اما راه‌های دیگری برای امتحان کردن هم وجود دارند.

نگاه غیرمستقیم: در نظر داشته باشید، شما می‌توانید علاوه بر معطوف کردن نگاه سوژه پرتره به لنز دوربین، کاری کنید تا با نگاه غیرمستقیم جلوه‌ای دیگر به عکس ببخشید. شما قادر خواهید بود با نگاه غیرمستقیم سوژه و طرز میمیک صورت او، توجه بیننده را به سوی یک اتفاق خاص معطوف کنید.

نکات مهم عکاسی پرتره
نگاه غیرمستقیم

به طور مثال، اگر سوژه شما با نگاهی به یک سو بخندد و یا شگفت زده باشد بیننده به چرا و چگونگی این اتفاقات فکر می‌کند. نگاه غیرمستقیم یکی از راهکارهای مبتکرانه‌ای است که با یک دسیسه کوچک ذهن تماشاگر را درگیر می‌کند! این در حالی است که نگاه غیرمستقیم یکی از المان‌های نکات مهم عکاسی پرتره به شمار رفته است.

نگاه از یک قاب: نگاه از یک قاب و یا فریم جزء نکات مهم عکاسی پرتره می‌باشد. مطمئنا شما حین دیدن نمونه‌های عکاسی پرتره متوجه نگاه از یک قاب شده‌اید. به طور خلاصه سوژه شما می‌تواند از درون یک قاب به کسی و یا چیزی نگاه کند. مادری که به نوزاد خود می‌نگرد، کودکی که رد توپ خود را به دنبال می‌کند و مردی که با نگاهی گرسنه به بشقاب پاستا خیره شده مثال‌های این زمینه به شمار می‌روند.

نکات مهم عکاسی پرتره
نگاه از یک قاب

شما با عکاسی پرتره به گونه نگاه از یک قاب قادر خواهید بود تا داستانی خلاقانه رقم بزنید. در واقع علاوه بر به سوژه خط داستانی دیگری برای تمرکز داده‌اید، رابطه‌ای بین سوژه عکاسی و موضوع خارجی برقرار کرده‌اید.

 

3.قوانین ترکیب را بشکنید!

در هنر عکاسی قوانین متعددی وجود دارند که وقتی به هم می‌رسند، ترکیب استواری پدید می‌آورد که شکستن آن تقریبا غیرممکن است! عکاسی هنر است و گاهی اوقات بهتر است برای رسیدن به نتایج هنری قوانین را زیرپا گذاشت. بنابراین، شکست قوانین ترکیب از نکات مهم عکاسی پرتره محسوب می‌شود.

به طور مثال، قانون یک سوم عکاسی یکی از قواعدی است که با زیرپا گذاشتن آن می‌توان جلوه‌ای دیگر از پرتره رقم زد. می‌توان گفت رعایت قانون یک سوم و گذاشتن سوژه در مرکز کادر از قدرت عکس کاسته و باعث القای سکون و کرختی می‌شود. گاهی اوقات سوژه را به لبه عکس بکشانید. آن وقت خواهید دید غوغا می‌کنید!

نکات مهم عکاسی پرتره
شکستن قوانین ترکیب

از دیگر قواعدی که باید گاها آن را بشکنید، دادن فضا برای نگاه کردن سوژه پرتره است. این موضوع اگرچه بیشتر اوقات کارآمد می‌باشد اما به هم زدن آن هم بی‌نتیجه نیست.

۴.شیوه‌های نورپردازی را امتحان کنید

شیوه های نورپردازی در عکاسی پرتره، یکی از اصول جدانشدنی و مهم در این ژانر عکاسی می باشد. شما با استفاده از نور قادر خواهید بود سوژه عکاسی خود را معرفی کنید. استفاده از نورپردازی امکانات نامحدودی را نیز به دنبال می‌آورد.

نکات مهم عکاسی پرتره
شیوه های نورپردازی

به طور مثال، نورپردازی از پهلو (Side Lighting) قادر است وجه دیگری را آشکار کند. این در حالی است که نور پشت (Backlight) و عکاسی ضدنور (Silhouette) با پنهان کردن وجوه سوژه به عکس پرتره قدرت می‌بخشند. از دیگر فاکتورهای حائز اهمیت در عکاسی پرتره استفاده از تکنیک‌هایی مانند همگام‌سازی فلاش آهسته به شمار می‌رود.

بیشتر بخوانید: شیوه های نورپردازی در عکاسی پرتره

 

5.سوژه را از منطقه امن خود برانید

نکات مهم عکاسی پرتره
خارج شدن از منطقه امن سوژه

کثیری از عکاسان حرفه‌ای در تکاپو هستند با استانداردسازی همه چیز را در چارچوب قواعد خود ثبت کنند. این در حالی است که تعداد معدودی از عکاسان با خلاقیت‌های مبتکرانه خود نام خود را سر زبان‌ها جاری می‌کنند. به طور مثال، اگر مردی کت شلواری به شما مراجعه کرده بهتر است با خلاقیت او را از منطقه امن خود برانید. یک آتلیه عکاسی اخیرا دست به ابتکاری حول این موضوع زده است. در حالی بسیاری از افراد در تردید به سر می‌بردند تا با مرد کت شلواری چکار کنند، عکاس با جسارت خود پیشنهاد داد تا آن مرد با پوشش رسمی بالا و پائین بپرد. اگرچه این موضوع در ابتدا کمی احمقانه و یا خنده‌دار به نظر می‌رسد اما عکس‌های این آتلیه در سطح جهان معروف شد. تشخیص منطقه امن سوژه یکی از نکات مهم عکاسی پرتره است. با راندن سوژه از منطقه امن متناسب با موضوع عکاسی دست به امری هوشمندانه و مبتکرانه زده‌اید.

 

6.عکاسی صریح را از یاد نبرید

گاهی اوقات برخی از ژست‌های عکاسی پرتره طوری به نظر می‌رسند که گویا سوژه قیافه گرفته! می‌توان گفت برخی از سوژه‌ها قادر به گرفتن ژست‌های طبیعی نیستند. از این رو، باید در عملکرد عکاسی تغییراتی ایجاد کرد.

نکات مهم عکاسی پرتره
عکاسی صریح

عکاسی صریح یکی از شیوه‌های غیررسمی بوده که در آن سوژه در حالت عادی خود به سر می‌برد. در این شیوه خبری از ژست نیست. این شیوه را می‌توان به وضوح در عکاسی کودک مشاهده نمود. اگر تمایل دارید تا سوژه عکاسی پرتره شما در عادی‌ترین حالت خود به نظر برسد از او در محل کار، در جمع خانوادگی و یا مشغول کارهایی که عاشقشان است، عکاسی کنید. ممکن است در عکاسی صریح برای رسیدن به نتایج دلخواه کمی معطل شوید. با این حال، این نوع عکاسی یکی از نکات مهم عکاسی پرتره است.

 

7.برنامه کنید!

شما با برگزاری برخی برنامه‌ها قادر خواهید بود تا عمق بیشتری به عکس‌ها ببخشید. اگرچه ممکن است با این کار فوکوس از سوژه را دور کنید، اما حس و حال یک قصه را برای عکس‌هایتان به ارمغان می‌آورید.

 

8.روی یک بخش از بدن سوژه تمرکز کنید

تمرکز روی بخشی از بدن سوژه پرتره به تخیلات تماشاگر پر و بال می‌دهد. برای کلوزآپ از یک لنز با فاصله کانونی بلند استفاده کنید. چنین کاری موجب می‌گردد تا ساده‌تر بر روی چشم‌ها، لب‌ها، دست‌ها و… متمرکز شوید. کلوزآپ یکی از نکات مهم عکاسی پرتره به شمار می‌رود.

نکات مهم عکاسی پرتره
کلوز آپ

 

9.بخشی از پرتره را مبهم نگه دارید

یکی دیگر از مسائل خلاقانه حوزه کلوزآپ مبهم نگه داشتن برخی بخش‌های صورت و بدن سوژه می‌باشد.  شما می‌توانید به وسیله لباس، اشیاء، دست و یا فریم بخش‌های موردنظر را بپوشانید. انجام این کار تمرکز در برخی نواحی روباز را بیشتر می‌کند.

 

10.عکس‌های متوالی بگیرید

دوربین خود را در حالت عکاسی متوالی (Burst Mode) قرار بدهید و تلاش کنید تا با انداختن عکس‌های متوالی یک خط داستانی از سوژه تعریف کنید. این موضوع علاوه بر پوشش دادن سوژه کودک، می‌تواند برای سوژه‌های متحرک که به طور مداوم در حال تغییر موقعیت هستند مفید واقع شود. انداختن عکس‌های متوالی به جای یک عکس راکد یکی از نکات مهم عکاسی پرتره به شمار می‌رود.

 

نکات مهم عکاسی پرتره-بخش دوم

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

عکاسی پرتره یکی از شیوه‌های عکاسی از چهره سوژه است. نکات مهم عکاسی پرتره را می‌توان شامل بسیاری از موارد دانست که بیشتر آن‌ها مرتبط با خلاقیت عکاس می‌باشند. بیش از آنکه تصور کنید، پرتره باید دارای زست مشخص باشد، باید به طبیعی بودن آن دامن بزنید. سپس با خلاقیت مبتکرانه تلاش کنید تا عکسی زیبا خلق کنید. در موارد فوق که به آن‌ها پرداختیم برخی از المان‌ها نظیر نورپردازی یکی از ملزومات عکاسی پرتره به شمار می‌روند. این در حالی است که المان‌های دیگر با آنکه تکنیک به شمار می‌روند، خلاقیت بیشتری در خود جای داده‌اند.

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه۴.۵ (۲ نظر) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فض…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.