نورپردازی در عکاسی

مقدمه

نورپردازی در عکاسی چگونه انجام می‌گیرد؟ آیا پاسخ به این سوال را می‌دانید؟ دانستن این که چطور با دوربین عکاسی‌تان کار کنید، چندان کافی نیست. شما باید فلسفه نورپردازی در عکاسی را بیاموزید و تمام نکات و تکنیک‌های آن را در عکاسی خود به کار ببرید.

 

بیشتر بخوانید: نورپردازی در عکاسی

نورپردازی در عکاسی
نورپردازی

اگر عکس‌های شما از نظر بصری بی‌روح و خسته‌کننده هستند، احتمالا موضوع اصلی و اساسی مرتبط با نورپردازی در عکاسی است. درک نحوه نورپردازی در عکاسی بسیار مهم است. به خصوص که اگر به حوزه دیداری عکاسی از لحاظ یک شغل پایبند باشید!

در این مقاله ما بهترین راهنمایی برای نورپردازی در عکاسی را به اشتراک می‌گذاریم و سعی داریم تمام تکنیک‌ها را پوشش بدهیم.

 

نکات نورپردازی در عکاسی

نخستین موضوع از نورپردازی در عکاسی شناخت ویژگی‌های دوربین عکاسی است. پیش از هر اقدام، با خصوصیات دوربین عکاسی خود آشنا شوید. اکثر دوربین‌های دیجیتال DSLR دارای گزینه‌های مناسب برای عکاسی در نور کم هستند. با این حال، نمی‌توان تمام عکاسی را وقف دوربین کرد و منکر تاثیر نورپردازی خوب و ایده‌آل بر روی عکس شد. تلفیق این دو موضوع می‌توان تفاوت‌های زیادی را در عکاسی شما رقم بزند.

 

نکات نورپردازی در عکاسی از لحاظ تنظیمات دوربین

نورپردازی در عکاسی
شناخت تنظیمات دوربین

در نور کم، سرعت شاتر دوربین نقش بسزایی ایفا می‌کند. بنابراین، بهتر است برای فراهم آوردن نورپردازی ایده‌آل به تنظیمات دوربین خود دسترسی داشته باشید. اگر سرعت شاتر دوربین عکاسی شما پائین باشد، عکس شما بیشتر از به یک اثر نقاشی شبیه می‌شود. در عین حال، برای جلوگیری از لرزش و محو شدن تصاویر از سه پایه نگهدارنده استفاده کنید. هنگامی که سرعت شاتر دوربین کم است، مراقب باشید تا سوژه از موقعیت فعلی خود جابجا نشود. در نظر داشته باشید اگر سوژه و دوربین شما ثابت باشند، نتایج کار معجزه‌آسا خواهند بود.

بیشتر بخوانید: سرعت شاتر و سه پایه نگهدارنده 

 

بهترین لوکیشن را انتخاب کنید

پیش از برگزاری جلسه عکاسی با مدل، لوکیشن را از نظر مناسب بودن نورپردازی بررسی کنید. انتخاب بهترین لوکیشن یکی از المان‌های نورپردازی در عکاسی به شمار می‌رود. قصد عکاسی از سوژه در خیابان را دارید و یا قرار است از عروس و داماد و مراسم باشکوه عروسی عکس بگیرید؟

نورپردازی در عکاسی
انتخاب بهترین لوکیشن

شاید بهتر باشد برای در نظر گرفتن نورپردازی در عکاسی وضعیت آب و هوا را به خصوص در فضای باز بررسی کنید. در هوای ابری و یا بعدازظهر که نور کمتر از دیگر وقت‌هاست، بهتر است ایده‌های بهتری برای نورپردازی در عکاسی به کار گیرید. به طور مثال، اگر شرایط را برای عکاسی سخت دیدید از صفحات و یا چادر عکاسی استفاده کنید.

در مبحث نورپردازی در عکاسی به نور خورشید امکان بدهید تا در این امر به شما کمک کند. به طور مثال، عکاسی در اتاق‌های کوچک دارای نور کمتری هستند. این اتاق‌ها برای افزودن سایه به عکس مناسب می‌باشند. می‌توانید در این شیوه عکاسی از پنجره‌ها به منزله سافت باکس بهره ببرید. و در صورتی که اتاق شما بزرگ باشد، نور بیشتری به طور کلی وجود دارد. از این رو، باید از نور طبیعی بهره بیشتری ببرید.

نورپردازی در عکاسی
استفاده از نور خورشید

 

مسیر نور کجاست؟

یافتن سرمنشاء نور یکی از نکات مهم نورپردازی در عکاسی به شمار می‌رود. پیش از آن که عکس بیاندازید، مسیر نور را بررسی کنید. برای انداختن عکس‌های خوب، یافتن این مسیر حائز اهمیت است. نور در یک خط مستقیم جریان دارد. بنابراین، انتظار می‌رود که سوژه را در همین جریان پوشش دهید.

اگر قصد دارید عکاسی در فضای باز را به انجام برسانید، بهتر است در روشنی روز و هنگامی که بیشترین نور وجود دارد این کار را به اتمام برسانید. از این رو، صبح تا ظهر بهترین زمان عکاسی در فضای باز شمرده می‌شود.

نورپردازی در عکاسی
مسیر نور

اگر قصد دارید در فضای داخل عکاسی کنید، در صورتی که صبح زود است پنجره‌ای در شرق لوکیشن بیابید و در صورتی که اواسط غروب است پنجره‌ای رو به غرب انتخاب کنید. این‌ها مسیر درست نورپردازی در فضای داخل هستند.

 

چرا باید از طلوع خورشید استفاده کنیم؟

با آن که نور خورشید منبع طبیعی نورپردازی در عکاسی به شمار می‌رود اما تغییرات آن در طول روز اعم از صبح، ظهر و بعدازظهر تنظیمات خاص می‌طلبد. به طور مثال، اگر در زمان‌های متفاوت از طول روز یک پرتره مشخص بگیرید متوجه تفاوت نور و تغییرات حاصل آمده در عکس خواهید شد.

نورپردازی در عکاسی
استفاده از طلوع خورشید

گاهی اوقات که ابرها تابش مستقیم نور را پوشش می‌دهند و سایه‌ای بر روی صحنه می‌اندازند، بهترین زمان برای عکاسی محسوب می‌شود. شما برای استفاده صحیح از نور خوشید، بهتر است انعکاس نور را بر روی نزدیک‌ترین اشیاء بررسی کنید و با مشاهده بسنجید این نور چگونه سطوح سنگ‌ها، آب، دود و… را روشن می‌کند. تابش نور ظاهر همه چیز را تحت تاثیر قرار داده و می‌تواند پرتره را به عنوان پس زمینه نشان دهد.

 

نحوه استفاده از نور مصنوعی

بهتر است شب هنگام و یا در اتاق‌های بسته و تاریک از نور مصنوعی استفاده کنید. این یکی از اصول نورپردازی در فضای داخل می‌باشد.

یکی از مزایای استفاده نور مصنوعی پایداری و همیشگی بودن آن است. در واقع با استفاده از ابزار فلاش و سه پایه نگهدارنده شما قادر به عکاسی در همه وقت خواهید بود. گفتنی است برای رسیدن به تعادل در نورپردازی به کارگیری فلاش و سه پایه نگهدارنده لازم می‌باشد. علاوه بر این، شما می‌توانید با بهره گیری همزمان از نور مصنوعی و نور طبیعی به بهترین نتایج ممکن دست یابید.

نورپردازی در عکاسی
استفاده از نور مصنوعی

چرا باید از سایه‌ها بهره ببریم؟

سایه‌ها نقش بسزایی در دراماتیک سازی عکس‌ها ایفا می‌کنند. چه از نور طبیعی و چه از نور مصنوعی در عکاسی بهره ببرید، می‌توانید از سایه‌ها برای زیباسازی عکس‌ها و تصاویرتان استفاده کنید. تاریک جلوه دادن بخشی از تصاویر به کمک سایه‌ها یکی از شیوه‌های زیبای هنر عکاسی به شمار می‌رود.

پس پردازش ترفندی هوشمندانه محسوب شده که نور بیشتری به عکس‌های شما می‌بخشد. استفاده از سایه‌ها می‌تواند جلوه‌ای زیبا به عکس‌های سیاه و سفید ببخشد. همچنین می‌توانید با استفاده از تنظیمات تراز سفیدی میزان شفافیت عکس را تغییر بدهید.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

نورپردازی در عکاسی یکی از اصول اولیه و موثر در عرصه عکس برداری است. این اصل دارای شیوه‌ها و متدهای متفاوت می‌باشد که بنا به منابع روشنایی مورداستفاده قرار می‌گیرد. ما این مقاله را به مبحث نورپردازی در عکاسی اختصاص دادیم و تمام مسائل حائز اهمیت از جمله نورخورشید، نور مصنوعی، سایه‌ها و همچنین تنظیمات دوربین و لوکیشن را متناسب با زمان‌های مختلف روز شرح دادیم.

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.