وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

مقدمهوایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در محیط هایی با روشنایی متفاوت، مانند چشم انسان دیده شود و به صورت اتوماتیک تراز سفیدی رنگ ها را انجام دهد.

برای روشن شدن موضوع در مورد وایت بالانس اتوماتیک نگاهی گذرا به مطلب زیر داشته باشید.

آیا تا به حال به این موضوع برخورده اید که چرا نور شمع، هاله‌ای نارنجی ایجاد می کند در حالیکه هوای گرگ و میش همه ی اجسام را آبی می‌ کند؟ پاسخ این است: نور (که پایه و اساس عکاسی است) در زمان های مختلف روز، دمای رنگی متغیری دارد!

بیشتر بخوانید: آموزش نورپردازی پرتره

 

دمای رنگی و ارتباط آن با وایت بالانس

لرد کلوین دانشمند اسکاتلندی با آزمایشی مشاهده نمود که با حرارت دادن به جسم سیاه و بالا رفتن دمای آن، در ابتدا رنگ قرمز ساطع می شود و با افزایش حرارت، دمای جسم سیاه بالاتر رفته و نور ساطع شده از آن به سمت آبی تغییر رنگ می دهد. نور ساطع شده از سطح جسم سیاه در اثر حرارت، مبنای تعیین دمای رنگ است. دمای رنگی با واحد کلوین (K) نشان داده می شود.

وایت بالانس اتوماتیک
مقیاس کلوین متفاوت برای عکس پرتره

منابع نوری مختلف باعث می شوند که رنگ سفید در شرایط مختلف به رنگ های مختلفی دیده شود. مغز انسان بطور اتوماتیک دمای رنگی تصویر را بر اساس اطلاعات دریافتی از چشم، تحلیل و رنگ تصویر را بطور صحیح می بیند و درک می کند.

کاغذ سفیدی را در نظر بگیرید که انسان آن را در هر دو محیط داخلی و خارجی خانه، به صورت سفید می بیند. در حالی که ممکن است فضای داخلی با نور زرد لامپ روشن شده باشد و فضای بیرون با نور خورشید. اگر چه دمای رنگی در نور خورشید با نور لامپ بسیار متفاوت است، ولی تحلیل مغز از آنچه چشم می بیند، در هر دو مورد، یک کاغذ سفید است.

بیشتر بخوانید: وایت بالانس (درک مفهوم وایت بالانس در عکاسی دیجیتال)

 

وایت بالانس یا تراز سفیدی

تغییرات در تنظیمات وایت بالانس اتوماتیک
تنظیمات وایت بالانس

ما در وایت بالانس به دنبال این هستیم که بتوانیم این قابلیت چشم انسان را به دوربین انتقال دهیم. درک مفهوم وایت بالانس و نحوه عملکرد آن در عکاسی دیجیتال مهم است. زیرا تنظیم نادرست آن باعث می شود که عکس های شما رنگ نامناسبی داشته باشند. وایت بالانس، فرآیندی است که دوربین برای حذف کالر شیفت یا color cast ایجاد شده توسط دماهای رنگی مختلف از آن استفاده می کند و به دوربین کمک کرده تا وقتی با نور سفید سروکار دارد، به طور طبیعی مشابه چشم انسان عمل کند. تنظیمات وایت بالانس توسط دکمه‌ ای خاص و یا در منوی دوربین، قابل انجام است.

نتغییرات در تنظیمات وایت بالانس اتوماتیک
تنظیمات وایت بالانس

 

وایت بالانس اتوماتیک (AWB) یا تراز سفیدی خودکار

وایت بالانس اتوماتیک در همه‌ی دوربین های موجود در بازار و تلفن های همراه وجود دارد. در این حالت دوربین بر اساس دمای رنگ و شرایط نوری محیط به صورت خودکار، سفیدی تصویر را تنظیم می کند. وایت بالانس اتوماتیک در دوربین های دیجیتال معمولا دمای رنگی محیط را در حدود ۳۰۰۰ تا ۷۰۰۰ درجه کلوین تنظیم می کند. در اکثر مواقع، استفاده از این حالت، نتیجه‌ بهتری نسبت به بقیه حالت‌ های عکاسی می دهد.

با توجه به مکانیسم وایت بالانس اتوماتیک در صحنه هایی که در آن رنگ سفید یا خاکستری روشن وجود داشته باشد، این تنظیمات بهتر و دقیق تر عمل می کند.

وایت بالانس اتوماتیک سردی
با استفاده از وایت بالانس، منظره سردتر نشان داده شده

تنظیمات وایت بالانس اتوماتیک به دوربین کمک می کند که به صورت خودکار با توجه به نور، بهترین گزینه را در مورد تغییر نور یا وایت بالانس به همان شکلی که چشم های شما آن محیط را می بیند، انتخاب کند یا حدس بزند. معمولا وایت بالانس اتوماتیک زمانی که شما در فضای باز با نور طبیعی سروکار دارید، بهتر از موقعیت هایی که دارای شرایط نوری پیچیده است عمل می کند.

برای درک این که وایت بالانس اتوماتیک چه زمانی خوب عمل می کند و قابل استفاده است، مهم است که تنظیمات وایت بالانس مختلفی که دوربین تان ارائه می دهد را درک کنید. تنظیمات دوربین برای وایت بالانس عبارتند از:

 • حالت وایت بالانس اتوماتیک
 • حالت نور روز یا آفتابی
 • حالت نور ابری
 • حالت سایه
 • حالت تنگستن (لامپ های حبابی)
 • و حالت فلورسنت، حالت فلاش و تراز سفیدی سفارشی نیز وجود دارد
  انواع وایت بالانس اتوماتیک
  انواع تنظیمات وایت بالانس

تنظیمات وایت بالانس اتوماتیک، صحنه شما را ارزیابی کرده و روشن ترین بخش تصویر شما را به عنوان نقطه سفید انتخاب می کند و دمای رنگی (کلوین) آن را حدس می زند (مثلا سفیدی ابر در آسمان). سپس با توجه به آنچه از آن مرجع گرفته است، سایر رنگ های موجود در صحنه را آنالیز کرده و دمای رنگی متناسب با آن را انتخاب می کند و سپس فرایند ثبت و تنظیم اطلاعات تصویر را انجام می دهد. در این حالت، دوربین بر اساس نور محیط، تراز سفیدی را بطور اتوماتیک حدس می زند.

در طول سال ها، پیشرفت های زیادی در سیستم های وایت بالانس اتوماتیک صورت گرفته است. ذکر این نکته حائز اهمیت است که با وجود این پیشرفت ها این حالت در مواردی هم دچار خطا می گردد و در نتیجه رنگ تصویر غیرطبیعی می شود.

برای مثال، اصلاح انواع خاصی از نورها با کمک وایت بالانس اتوماتیک (به عنوان مثال نورهای مصنوعی یا نورهای ترکیبی) دشوار است. یک نمونه دیگر که در آن استفاده از AWB توصیه نمی شود، هنگام گرفتن عکس های پانورامیک است. مشکل دیگری که نیز وجود دارد: هنگامی است که AWB رنگی را اصلاح می کند که شما قصد اصلاح آن را ندارید، مانند زمانی که در حال عکاسی از طلوع آفتاب هستید که در آن رنگ نور برای تصویر ضروری است.

یک دیدگاه دیگری که باید به آن توجه کنید، این است که تنظیم وایت بالانس در دوربین تضمین می کند که تفسیر رنگ در تمام عکس های شما سازگار است (به عنوان مثال هنگام عکاسی از یک مراسم جشن در یک تالار). همچنین توجه داشته باشید که وایت بالانس اتوماتیک می تواند نتایج مختلفی را در یک صحنه یکسان به شما بدهد.

بیشتر بخوانید: نکاتی که باید در آموزش عکاسی دیجیتال یاد بگیرید

 

به دست گرفتن کنترل عکاسی توسط وایت بالانس اتوماتیک!

تاثیر تنظیمات مختلف وایت بالانس اتوماتیک
تاثیر تنظیمات مختلف وایت بالانس

شما ممکن است از وایت بالانس اتوماتیک استفاده کنید، چون کار آسان تری است که اجازه دهید دوربین، وایت بالانس را بر اساس صحنه روبروی شما تشخیص دهد و در واقع کنترل کار را به دست آن بسپارید. با این حال، زمانی که بدانید چطور و چه زمانی از آن استفاده کنید، بسیار مفید واقع می شود. تنظیم وایت بالانس آنقدر که به نظر می رسد کار دشواری نیست و زمانی که شرایط متغیر نباشد، شما فقط باید یک بار (برای آن شرایط) وایت بالانس خود را تنظیم کنید و از نتیجه بدست آمده خرسند باشید.

 

نتیجه گیری

نتیجه گیریوایت بالانس اتوماتیک، زمانی که مطمئن نیستید که کدام وایت بالانس برای صحنه یا محیط شما بهتر کار می کند، گزینه ارجح تری است. اگر شما کنترل بیشتری از نتایج خود می خواهید، یکی از تنظیمات وایت بالانس دوربین را که قبلا برای شرایط خاص طراحی شده است، انتخاب کنید.

 

برگرفته از: digital-photography-school.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی‌کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • فلاش دوربین عکاسی

  فلاش دوربین عکاسی و بهبود روشنایی عکس

  استفاده کردن از فلاش دوربین، بخشی اجتناب ناپذیر از عکاسی است، به ویژه زمانی که عکاسی صد در…
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.