آموزش عکاسی ماکرو

مقدمهآموزش عکاسی ماکرو می تواند فوق العاده لذت بخش باشد. البته اگر در شرایطی گیر کنید که یک عکس را بارها بگیرید و از نتیجه راضی نباشید، می تواند به همان اندازه کلافه کننده باشد. این طبیعی است که وقتی در پیشرفت کردن دچار مشکل شوید، بی انگیزه می شوید. باور کنید ما نیز همه این مراحل را تجربه کرده ایم!

اما زیاد نگران نباشید؛ زیرا تکنیک های ساده در آموزش عکاسی ماکرو می تواند عکاسی شما را خیلی سریع بهبود ببخشد. نکات زیر به شما کمک می کنند که عکاسی ماکرو خود را ارتقا دهید و شما را درگیر جزئیات تکنیکی گیج کننده نمی کنند.

بیشتر بخوانید: ده نکته کلیدی در آموزش عکاسی ماکرو و راهنمای عکاسی ماکرو با گوشی همراه

 

آموزش عکاسی ماکرو

 

 1. نزدیک و نزدیکتر شوید

شاید وسوسه شوید که برای عکاسی از سوژه هایی نظیر گلها، به همان شیوه ای که از چیزهایی دیگر عکس می گیرید، عمل کنید. یعنی در نظر گرفتن فضایی اطراف سوژه برای اینکه کاملا قابل تشخیص باشند یا به عبارت دیگر سوژه ها دقیقا همان چیزی باشند که هستند. اما ما در این نوع از عکاسی به شما توصیه می کنیم که به جای یک قدم عقب رفتن، یک قدم به جلو بردارید. اگر می توانید تصویر را نه به چشم گل و پس زمینه، بلکه ترکیبی از اشکال و خطوط ببینید.

آموزش عکاسی ماکرو
نزدیک شوید

اگر یک لنز مخصوص عکاسی ماکرو در اختیار دارید، از آن بهره ببرید. یکی از نکات آموزش عکاسی ماکرو این است که از بزرگنمایی های بالا استفاده کنید تا ببینید چه دنیای بزرگی برای عکاسی پیش روی شما گشوده می شود. به دنبال ترکیب های انتزاعی ای باشید که شکل ها و رنگ ها را ترکیب می کنند و تمام قاب را با جسم مورد نظر پر کنید.

 

 1. نورپردازی را در نظر داشته باشید

آموزش عکاسی ماکرو
نورپردازی در عکاسی ماکرو

نورپردازی مبحث مهمی در آموزش عکاسی ماکرو است. البته می توان شرایط آن را در موارد زیر خلاصه کرد:

 • عکاسی در صبح
 • عکاسی در عصر
 • عکاسی در شرایط ابری

 

عکاسی در صبح و عصر

وقتی می گوییم صبح، منظورمان صبح خیلی زود است یعنی زمانی که خیلی از عکاسان، از آن به عنوان ساعات طلایی یاد می کنند. می توان گفت این زمان حدودا دو ساعت اولِ بعد از طلوع آفتاب را شامل می شود. همین شرایط برای عصر نیز صادق است، یعنی یک یا دو ساعت قبل از غروب خورشید در روزهای آفتابی.

بهره برداری حداکثری در این زمان ها در عکاسی ماکرو توصیه می شود. این ساعات معمولا نوری ملایم و طلایی بر روی سوژه مورد نظر شما پخش می شود. این مسئله نه تنها باعث می شود نور به طور مساوی به همه جای سوژه برسد و سایه ای ایجاد نشود، همچنین باعث زیبایی دلنشینی خواهد شد. اگر شرایط به نظر بیش از اندازه روشن است، می توانید به وسیله بازی با سایه ها، تصاویر بسیار جالبی خلق کنید. برای مثال سوژه ای که در سایه قرار دارد و پس زمینه با نور خورشید روشن شده است.

عکاسی در نیمروز ابری

خورشید نیمروزی معمولا به قدری شدید می تابد که عکس ها را رنگ و رو رفته نشان می دهد. پس نکته آموزش عکاسی ماکرو این است که اگر در نیمروز عکاسی می کنید، بهتر است هوا ابری باشد. ابرها باعث پخش شدن نور می شوند و امکان به وجود آوردن رنگ های اشباع را ممکن می کنند.

اگر در شرایطی بودید که باید به عکاسی فوری می پرداختید و نمی توانستید برای مناسب تر شدن شرایط نور منتظر بمانید، سعی کنید با روش های مختلف نظیر استفاده از سایه،‌ هدایت کردن نور و استفاده از فلش این نور را کاهش دهید.

بیشتر بخوانید: اصول نورپردازی در عکاسی طبیعت و آموزش نورپردازی در عکاسی اشیا

 

 1. زاویه مناسبی انتخاب کنید.

یکی از اشتباهاتی که بسیاری از عکاسان در ابتدای آموزش عکاسی ماکرو مرتکب می شوند، این است که به زاویه خود با جسم بی توجه اند. برای مثال دوربین را در حالت ۴۵ درجه رو به پایین می گیرند که انگار در حال راه رفتن در حال عکاسی هستند! به صورت شهودی، این عکس به هیچ عنوان اثر دلپذیری به جا نخواهد گذاشت. این اشتباه باعث می شود عناصر جسم به هم ریخته به نظر بیایند و از روی هم گذر کنند. همچنین شکل کلی سوژه را به هم می ریزد و تاثیر کلی نهایی را کاهش می دهد.

آموزش عکاسی ماکرو-حرفه ای
انتخاب زاویه مناسب

در آموزش عکاسی ماکرو به جای این زاویه، دو حالت کلی پیشنهاد می شود.

 • حالت اول: سوژه را موازی با چشمان خود قرار دهید. برای مثال، اگر از یک گل عکس برداری می کنید، خم شوید تا موازی چشمان شما باشد. اگر از حشره ای عکس می گیرید باید مستقیم به صورتش نگاه کنید.
 • حالت دوم: سوژه را دقیقا زیر خود قرار دهید. در این شرایط شما مستقیما به پایین خیره می شوید و درون گلبرگ ها دیده می شوند.

البته این ها همه نکات ابتدایی زاویه مناسب در آموزش عکاسی ماکرو هستند. عکس های خوب می توانند از هر زاویه ای گرفته شوند و تا حد زیادی به خود سوژه بستگی دارند. گرچه این نکات باعث شروع خوبی در کارتان می شوند.

بیشتر بخوانید: آموزش عکاسی با دوربین DSLR

 

 1. به کیفیت سوژه عکاسی توجه کنید.

این نکته بسیار ساده است: قبل از ثبت کردن تصویر، سوژه را برانداز کنید. آیا گل مورد نظر در اوج دوران گل دهی خود است یا در حال پژمردگی است؟

آموزش عکاسی ماکرو
کیفیت سوژه عکاسی

اگر دومی صحیح است، پس به دنبال گل دیگری برای عکاسی ماکرو بگردید. متاسفانه این خصوصیات کیفی در سوژه می توانند باعث شوند که یک عکس خوب ارزش خود را از دست بدهد. اگر گل مورد نظر کثیف بود یا گلبرگ هایی پاره شده داشت یا حشرات به آن دست برده بودند، بهتر است به دنبال سوژه دیگری بگردید. البته قابل ذکر است که بعضی مواقع یک گل در حال پژمردگی نیز می تواند سوژه خوبی برای عکاسی ماکرو باشد.

 

 1. پس زمینه را در نظر داشته باشید.

آخرین نکته آموزش عکاسی ماکرو این است که قبل از فشار دادن دکمه شاتر، به پس زمینه ی عکستان توجه کنید. این مسئله شاید از تمام نکات قبلی مهم تر باشد، زیرا یک پس زمینه مناسب می تواند عکس های بسیار خاصی را تولید کند. اما چه چیزی را باید در نظر بگیرید؟

آموزش عکاسی ماکرو
اهمیت پس زمینه در عکاسی ماکرو

اول و مهم تر از همه چیز، به دنبال پس زمینه هایی باشید که ساده و بدون به هم ریختگی اند. پس زمینه ای که حواس پرتی ایجاد نکند، معمولا برای ثبت یک عکس فوق العاده کفایت می کند. البته می توان با اندکی تغییر در زاویه و قاب تغییرات مختلفی را در پس زمینه وارد کرد. همچنین می توانید از نواحی پرنور برای قاب گرفتن سوژه عکاسی بهره ببرید.

بیشتر بخوانید: تغییر پس زمینه عکس

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

آموزش عکاسی ماکرو فقط نیاز به چند قدم اساسی را یادآوری می کند: نزدیک تر شدن، نورپردازی، زاویه، کیفیت سوژه و پس زمینه. با تمرین و به کارگیری این موارد، لذت عکاسی دو چندان خواهد شد.

 

برگرفته از: digital-photography-school.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.