لنز مناسب عکاسی پرتره

مقدمهلنز مناسب عکاسی پرتره یکی از المان های حائز اهمیت در عکاسی محسوب می شود که بر روی تصاویر پرتره نیز بسیار موثر است. یکی از سوالات مطرح دانشکده عکاسی این است که لنز مناسب عکاسی پرتره چیست؟ این یک سوال هوشمندانه است که پاسخ آن وابسته به نظر اشخاص می باشد. پاسخ این سوال، کاملا وابسته به بودجه، سبک عکاسی و ساختار دوربین عکاس است. انتخاب لنز مناسب عکاسی پرتره، با اندازه سنسور و فاصله کانونی مرتبط است. ما در این مقاله سعی داریم تا برخی نکات انتخاب لنز مناسب عکاسی پرتره را مرور کنیم. همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: آشنایی با انواع لنز برای عکاسی و عکاسی پرتره

 

لنزهای کنونی شما دارای چه مشخصاتی هستند؟

لنز مناسب عکاسی پرتره
مشخصات لنزها

ممکن است در حال حاضر لنزی داشته باشید که تا به حال از آن استفاده نکرده باشید اما به احتمال زیاد لنز کنونی شما کارکرد موثری دارد. آیا مجهز به لنز پرایم ۵۰ میلیمتری هستید؟ و یا یک لنز ماکرو ۱۰۰ میلیمتری دارید؟ یک لنز زوم با فاصله کانونی ۷۰ تا ۳۰۰ میلیمتر چطور؟ همه این لنزها جزء لنزهای مناسب عکاسی پرتره هستند. حتی اگر یک کیت لنز داشته باشید، احتمالا با تمام محدودیت ها از نتایج عکاسی پرتره خود شگفت زده شوید!

بیشتر بخوانید: معرفی بهترین لنز های عکاسی پرتره

 


دوره آموزشیدر دوره آموزشی عکاسی پرتره، عکاس و مدرس، کریس ارویگ به بررسى کاربرد عناصرى از قبیل مکان، نور طبیعى، قوانین ترکیب بندی ، براى خلق تصاویر خارق العاده پرتره، مى پردازد. وی در این دوره آموزشی با بحث پیرامون پرتره نگارى و خصوصیاتى که یک پرتره ى تاثیر گذار و روایت گرانه باید داشته باشد، می پردازد. همچنین این دوره، به آموزش تکنیک های مهم عکاسی پرتره و ابزارهای لازم این نوع از عکاسی اشاره دارد.

سرفصل های دوره آموزشی عکاسی پرتره:

 • نگاهی به عکاسی پرتره
 • روایات و سوژه ها
 • اصول نورپردازی
 • اصول ترکیب بندی
 • نکاتی درباره لوازم دوربین
 • نتیجه گیری

 

به لنز زوم نیاز دارید یا لنز پرایم؟

لنزهای پرایم، جزء سری لنزهای مناسب عکاسی پرتره شناخته شده است. یکی از مزیت های لنزهای پرایم نسبت به لنزهای زوم این است که این نوع لنز نسبت به فاصله کانونی مشابه، دارای حداکثر عرض دیافراگم (اپرچر) هستند. بنابراین، می توان گفت که انتخاب این نوع لنزها برای عکس برداری با عمق میدان دید سطحی (رایج ترین تکنیک عکاسی پرتره) مناسب است. همچنین این موضوع باعث کمک موثر به عکاسی در نور کم می گردد؛ زیرا قادر خواهید بود تا با حداکثر دیافراگم کوچکتر، عکس هایتان را در شرایط سرعت شاتر بالا و ایزوی کمتر بیاندازید.

لنز مناسب عکاسی پرتره
انتخاب لنز مناسب

مزیت دیگر لنزهای پرایم کیفیت تصویر آن هاست. این نوع لنزها به دلیل دارا بودن المان های کمتر نسبت به لنزهای زوم، کیفیت تصویر بهتری داشته و عکس را با وضوح و کنتراست بیشتر و انعکاس نور کمتر ارائه می دهند.

بیشتر بخوانید: مفهوم دیافراگم(اپرچر) در عکاسی

 

بودجه شما چقدر است؟

در نظر داشتن بودجه، یکی از نکات انتخاب لنز مناسب عکاسی پرتره است. زیرا هرچه بیشتر هزینه کنید، به لنز با کیفیت تری نیز مجهز می شوید. بهترین مثال در اینجا، محدوده لنزهای ۵۰ میلیمتری کنون هستند که معمولا از قیمت ۱۱۰ تا ۱۶۰۰ دلار عرضه گردیده‌ و به فروش می رسند؛ در واقع این یک محدوده وسیع برای انتخاب لنز مناسب عکاسی پرتره است که کاملا به بودجه شما بستگی دارد.

لنز مناسب عکاسی پرتره
تعیین بودجه

لنزهای گران تر، تصاویر دارای وضوح بیشتر و انعکاس نور کمتر ارائه می دهند. کیفیت ساخت این لنزها بهتر است و امکان دارد از برخی مزایایی مانند ضدآب بودن و مکانیزم اتوفوکوس بهتر و یا آهسته تر برخوردار باشند. می توان گفت که تفاوت کیفیت تصویر بین لنزهای زوم ارزان و گران بیشتر از لنزهای پرایم کم خرج و پرخرج است.

ساختار درونی لنزهای گران قیمت به نحوی است که سنگین وزن تر هستند. لنزهای دارای کیفیت ساخت بهتر از فلز ساخته شده و نسبت به لنزهای پلاستیکی ارزان، سنگین تر هستند. به یاد داشته باشید، لنزهای خوب باید ده ‌ها سال کار کنند. از این رو پرداخت هزینه بیشتر برای خرید آن ها یک امر طبیعی است. به گفته سر هنری رویس: “ممکن است قیمت فراموش شود، اما کیفیت تا مدت ها به خاطر می ماند.”

 

به چه فاصله کانونی نیاز خواهید داشت؟

پاسخ به سوال فوق کاملا وابسته به اندازه سنسور دوربین عکاسی است. ما در مقاله انتخاب لنز مناسب عکاسی پرتره، به جای آنکه به فاصله کانونی خاص بپردازیم، لنزها را به چهار دسته اصلی تقسیم کرده ایم. هنگامی که با مطالعه لنزهای ذیل متوجه شدید که لنز مورد علاقه شما چیست و لنز پرایم یا لنز زوم را ترجیح می دهید، قادر خواهید بود تا مدل های لنز سازگار با دوربین عکاسی خود را بررسی کنید.

 

 • لنزهای واید

لنزهای واید، لنز مناسب عکاسی پرتره محیطی محسوب می گردد. این لنزها فاصله کم را از سوژه عکاسی پرتره حفظ کرده و محیط مجاور را از فاصله کم نشان می دهد. لنزهای واید برای تصاویر کلوزآپ چندان مناسب نیستند و عکس را کج و ناهموار نشان می دهد.

 

 • لنزهای نرمال

یک لنز نرمال بر روی دوربین فول فریم، دارای فاصله کانونی معادل ۵۰ میلیمتر است. (که این فاصله بر روی دوربین APS-C، ۳۵ میلیمتر و بر روی دوربین میکرو چهار سوم، ۲۵ میلیمتر است.)

اگرچه این لنزها دارای دید مشابه با انسان هستند، با این حال نمی توان منکر جذابیت عکاسی پرتره با آن ها شد. این لنزها در مقایسه با لنزهای واید و لنزهای تله فوتو عملکرد خوبی دارند. این لنزها می توانند در عکاسی کلوزآپ بدون هیچگونه اعوجاج یا Distortion استفاده گردند.

اعوجاج یا تغییر شکل عکس بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز رخ می دهد و راه های مختلفی برای برطرف کردن آن وجود دارد که بعدا در این رابطه مطالبی را خواهیم نوشت.

 • لنزهای تله فوتو

لنزهای تله فوتو از لنزهای مناسب عکاسی پرتره محسوب می شوند، اما با این حال این لنزها برای عکاسان مد و فشن و پرتره استفاده می‌گردند. این لنزها برای جداسازی مدل از پس زمینه و متراکم‌سازی بصری به کار گرفته می‌شود.

یکی از معایب این نوع لنزها، گران قیمت بودن آن نسبت به فاصله‌های کانونی کوتاه‌تر می‌باشد؛ به خصوص اگر قصد داشته باشید از حداکثر دیافراگم عریض بهره ببرید. همچنین، این لنزها دارای وزن سنگین‌تری هستند. با این وجود، می‌توان گفت که لنزهای بی شماری، در محدوده ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلی‌متری موجود هستند که نسبتا ارزان تر نیز هستند.

بیشتر بخوانید: عکاسی پرتره حرفه ای

 

 • لنزهای تله فوتو کوتاه

این نوع لنز جزء لنزهای تله فوتو طبقه بندی شده و دارای فاصله کانونی ایده آل برای عکاسی پرتره است. شما می توانید به جلو حرکت کنید تا عکس های بدون اعوجاج بیاندازید و یا اینکه با کمی عقب رفتن (بدون دور شدن زیاد) از تمام سوژه عکس بگیرید.

اگر لنز تله فوتو کوتاه شما یک لنز پرایم هم هست، شما از مزایای دیگری، نظیر دیافراگم عریض نیز بهره می برید. بهترین نوع این لنزها، لنز پرایم هستند که قیمت مناسبی هم دارند. اگر شما یک دوربین APS-C دارید، یک لنز ۵۰ میلیمتری می تواند لنز مناسب عکاسی پرتره باشد که جزو لنزهای تله کوتاه شمرده می شود.

 

انتخاب فاصله کانونی در لنز مناسب عکاسی پرتره

لنز مناسب عکاسی پرتره
انتخاب فاصله کانونی در عکاسی پرتره

اگر هنوز از انتخاب فاصله کانونی مطمئن نیستید، این کار را امتحان کنید. به سایت Flickr یا ۵۰۰ px بروید و پرتره های مورد علاقه تان را مارک بزنید. وقتی حداقل ۲۰ پرتره انتخاب کردید، آن ها را به دقت بررسی کرده و فکر کنید چرا هرکدام از این ها را دوست داشتید؟ بررسی کنید که چه الگوی مشابهی در عکس های مورد علاقه تان یافت می شود؟ این عکس ها از چه لنزی با چه فاصله کانونی بهره گرفته اند؟ این کار، قطعا شما را در انتخاب نکات فنی لنز دوربین تان یاری می کند.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

برای آنکه لنز مناسب عکاسی پرتره را انتخاب کنید، بهتر این است که ابتدا به مطالعه در این حوزه بپردازید. برخی مقاله های موجود درباره لنزها، شما را در انتخاب و خرید لنز مناسب عکاسی پرتره کمک کرده و قطعا بر روی نحوه عکاسی پرتره شما تاثیر به سزایی خواهد گذاشت.

یکی از مسائل حائز اهمیت درباره لنزها، شناخت و درک آن هاست. شما باید با بررسی جزئی، ابتدا نوع نیاز و خواسته هایتان را مطابق با شیوه عکاسی پرتره خود شناسایی کنید. سپس، با کسب اطلاعات درباره لنزها برای انتخاب و خرید آن ها اقدام کنید. انتخاب لنز، تقریبا یک مسئله شخصی برای هر عکاس است. می توان با مشاهده تجارب عکاسان مبتدی تا پیشرفته، مسائل حول لنز مناسب عکاسی پرتره را در نظر گرفت و آن ها را به کار برد.

به خاطر داشته باشید که ممکن است در طول انتخاب لنز مناسب برای عکاسی پرتره، از چندین لنز استفاده کنید و نهایتا پس از کسب تجارب متفاوت و بررسی نتایج بصری تصمیم بگیرید که چه لنزی کاملا مناسب شماست. با این حال، خواندن این مقاله به شما کمک موثری خواهد کرد.

 

برگرفته از: digital-photography-school.com

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.