مقدمهچگونگی نوشتن طرح بازاریابی از اساسی ترین و مهمترین اصول در یک بازاریابی موفق است. امروزه با گسترش تکنولوژی و راه های ارتباطی و همچنین افزایش حق انتخاب مشتری، یک بازاریابی موفق نیاز به طرح و برنامه ای علمی و کاربردی دارد که باید با جمع آوری و بررسی و تحلیل اطلاعات مختلف پیش از شروع عملیات فروش و ارائه، نقشه راه ریخته شود. بازاریابی با مشتریان آغاز می شود و جزئیات طرح بازاریابی به این نکته کلیدی بستگی دارد که چه دیدگاهی نسبت به نیازها و خواست مشتریان وجود دارد و مزایا و منافع محصولات(تولیدات) و یا خدمات ارائه شده چگونه قرار است به مشتری نشان داده شود. چگونگی نوشتن طرح بازاریابی موفق اصول و قواعدی دارد که نوشتن یک طرح با کیفیت مطلوب بدون در نظر گرفتن آن ها ممکن نیست.

 

عناصر اصلی طرح بازاریابی

قبل از هر چیز ابتدا باید یک بیانیه از ماموریت و فعالیتی که قصد انجام آن وجود دارد، تهیه شود. این بیانیه ماموریت به طور خلاصه ارزش خدمات، محصولات و کسب و کار را مشخص می کند. در نوشتن این بیانیه باید اصل صداقت رعایت شود و توضیحات داده شده معتبر باشد زیرا که آن، بازتابی از شیوه های کسب و کار و خدمات ارائه شده است. این شرح وضیعت و بیانیه کمک بزرگی در چگونگی نوشتن طرح بازاریابی با کیفیت مناسب است.

چگونگی نوشتن طرح بازاریابی
عناصر اصلی طرح بازاریابی

هنگام تصمیم گیری در ارتباط با موقعیت بازار، قیمت گذاری محصولات و خدمات، تبلیغات و فروش، اولین اولویت را باید مشتری در نظر گرفت. و همین مشتری مداری یکی از اصول در چگونگی نوشتن طرح بازاریابی است.

بیشتر بخوانید: نوشتن طرح بازاریابی موفق چگونه است؟

 

چگونگی نوشتن طرح بازاریابی

چهار عنصر اصلی در چگونگی نوشتن طرح بازاریابی استاندارد عبارتند از:

 • طرح بازاریابی نوشته شده باید نشان دهنده این باشد که چگونه قرار است “بازار هدف” مشخص و جدا گردد؟
 • چگونه محصولات یا خدمات ارائه شده در رقابت و مقایسه با محصولات رقیب و حتی رقابت با خود قرار می گیرند؟
 • استراتژی و راهبرد قیمت گذاری چه خواهد بود؟
 • چگونه قرار است بر مشتری نفوذ کرده و بر روی تصمیمات او تاثیر گذاشت؟

چگونگی نوشتن طرح بازاریابی به پاسخ این چهار سوال کلیدی بستگی دارد و اصل و اساس طرح و نقشه راه بر اساس این پاسخ ها شکل می گیرد.

 

بازار هدف چیست؟

بازار هدف جزو اطلاعات پایه ای در چگونگی نوشتن طرح بازاریابی مناسب است. بازار هدف به گروهی از مشتریان با یک نیاز مشابه که تمایل و توانایی برای خرید یا دریافت یک خدمت خاص را دارند اطلاق می گردد. برای شناسایی بهتر بازار هدف و ارائه بهترین خدمات به مشتریان نیاز هست که:

 • مشتریان شناسایی شوند.
 • نیازهای آنان بررسی شود.
 • دلایل خرید آن ها مشخص گردد.

به دلیل وجود محدودیت های زمانی، منابع و مالی نمی توان به همه، هر چیزی را که می خواهند ارائه داد. بهتر است قسمت کوچکی از بازار اولیه به عنوان بازار هدف شناسایی شده و وقت و انرژی با تمرکز بیشتری روی آن معطوف شود. چگونگی نوشتن طرح بازاریابی مناسب ارتباط مستقیمی با شناسایی صحیح و اصولی بازار هدف دارد.

چگونگی نوشتن طرح بازاریابی
بازار هدف

بازار هدف با چهار ویژگی اصلی مشخص می شود:

 • دموگرافیک (شاخص عددی): باید به این سوال پاسخ داد که مشتریان در واقع چه کسانی هستند؟ که پاسخ به این سوال باید شامل اطلاعاتی چون: سن، جنسیت، تعداد اعضای خانواده، نوع زندگی (مجرد یا متاهل بودن، فرزند داشتن یا نداشتن، طلاق گرفته و …)، درآمد افراد، وضعیت اشتغال، میزان تحصیلات، دین و مذهب، ملیت و تابعیت، قومیت و فرهنگ قومی، از مشتریان شود.
 • جئوگرافیک (جغرافیایی): سوال مهم دیگر این است که مشتریان در کجا زندگی می کنند؟ اطلاعاتی چون: کشور محل تولد، کشور محل سکونت، منطقه ای که در آن زندگی می کنند و جغرافیای طبیعی آن (مانند بخش های اقیانوسی یا کوهستانی و …) شهر یا روستای محل سکونت، تراکم جمعیتی محل سکونت، وضعیت آب و هوای منطقه محل سکونت، باید در پاسخ این پرسش قرار بگیرند.
 • سایکوگرافی (روانشناختی): دلایل خرید مشتریان چه چیزی است؟ در پاسخ به این پرسش باید: طبقه اجتماعی افراد (پایین، متوسط، بالا)، شیوه زندگی (فعالیت های روزانه، اوقات فراغت و …)، شخصیت افراد (مهربان، اقتدارگرا، بلند پرواز، عاطفی و …)، بررسی و تحلیل شود.
 • رفتارسنجی (رفتارگرایی): مشتریان چگونه خرید می کنند؟ برای پاسخ باید اطلاعاتی چون: مناسبت خرید (خرید روزمره است یا دارای مناسبتی خاص؟)، مزایای مورد نظر (آیا به جنبه های اقتصادی خرید توجه بیشتری می شود یا جنبه های کیفی؟)، وضعیت مصرف، دفعات استفاده (آیا تعداد دفعات و حالات استفاده از یک کالا بر روند خرید آن ها تاثیر گذار است؟)، وفاداری (آیا یه یک محصول یا خدمت خاص احساس وفاداری و تعلق خاطر می کنند؟)، آمادگی برای خرید (آیا همیشه از قبل برای خرید محصول یا دریافت خدمات آماده می شوند و یا در مواجه آنی با محصولات و خدمات تصمیم گیری می کنند؟)، نگرش نسبت به محصول (آیا به محصولات یا خدمات خاصی دید مثبت یا منفی یا خصمانه دارند؟)، را از مشتری در اختیار داشت.

بیشتر بخوانید: مراحل نوشتن طرح بازاریابی: راهنمایی کامل

موقعیت در بازار

یکی دیگر از عواملی که در چگونگی نوشتن طرح بازاریابی نقش مهمی دارد، موقعیت یابی در بازار است. موقعیت یابی به معنای تصور ذهنی است که محصول و یا خدمات ارائه شده در ذهن بازار هدف ایجاد می کند. هدف باید ایجاد یک تصویر منحصر به فرد، متمایز و قابل تعریف در ذهن مشتریان باشد. برای ارتقاء موقعیت محصول و خدمات باید:

 • بازاریابی بتواند از تصویری که از محصول و خدمات ایجاد شده به خوبی پشتیبانی کند.
 • شناخت مستقیم و غیر مستقیم رقبای فعلی و رقبای بالقوه از نکات بسیار مهم و حائز اهمیت است. باید نقاط ضعف و قوت محصول خود و رقبا را دقیق شناسایی و بررسی کرد.
 • موقعیت کلی یک تولید کننده و خدمت رسان باید بر روی عواملی که مشتریان به آن ها بیشترین اهمیت را می دهد، تاکید کند.

 

استراتژی قیمت گذاری

چگونگی نوشتن طرح بازاریابی
استراتژی قیمت گذاری

بحث قیمت یکی از فاکتورهای بسیار مهم در چگونگی نوشتن طرح بازاریابی است. عوامل کلیدی که روی استراتژی قیمت گذاری تاثیر گذارند عبارتند از:

 • رقابت
 • سطح تقاضای بازار
 • محدوده درآمد بازار هدف
 • رویکردهای اقتصادی گسترده تر
 • هزینه ای که برای توسعه و پیشرفت محصول شده
 • ارزش درک شده محصول برای مشتریان

 

عرضه یا ترویج کردن

چگونگی نوشتن طرح بازاریابی
عرضه یا ترویج کردن

چگونگی نوشتن طرح بازاریابی با کیفیت مطلوب، یک فاکتور مهم دیگر نیز دارد و آن توجه به عرضه و ترویج کالا یا خدمت مورد نظر است. به طور کلی فعالیت اطلاع رسانی، متقاعد کردن و تاثیر بر تصمیمات خرید مشتریان را عرضه یا ترویج محصول یا خدمت می گویند. نوع و دامنه فعالیت های تبلیغاتی بستگی به این دارد که چه اهدافی برای ارتقاء و توسعه ارائه خدمات یا محصولات در نظر گرفته شده است.

چهار نوع مرسومِ فعالیت هایی برای عرضه بهتر عبارتند از:

 • تبلیغات
 • ارتقاء سطح و شیوه های فروش
 • روابط عمومی مناسب و موثر
 • فروش شخصی

بیشتر بخوانید: نحوه نوشتن طرح بازاریابی: عناصر ضروری

 

برای ارائه خدمات به طور موثر باید بتوان آن خدمت و کالا را کاملا صریح و شفاف و به خوبی توصیف کرد. مقدار خدماتی که ارائه می شود، اشخاصی که به آن کالا یا خدمت نیاز دارند، راهکارهایی که برای ارائه در نظر گرفته شده، برآورد نیروی انسانی و تخصص های لازم و هزینه هایی که انجام می شود از شروع تا برآورده شدن نیاز جامعه هدف و … باید در توصیف از کالا و خدمات در نظر گرفته شود.

امروزه با توجه به گسترش شبکه های اجتماعی و استفاده از کاربردهای این شبکه در چگونگی نوشتن طرح بازاریابی می توان تعامل بیشتری با مشتریان داشت و در نتیجه عرضه و ترویج قوی تر و با کیفیت تری از خدمات و محصولات ارائه داد.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

تمام مواردی که برای چگونگی نوشتن طرح بازاریابی با کیفیت استاندارد در بالا ذکر شد از نکات مهم بازاریابی محصول است که باید با دقت و صبر و حوصله زیاد انجام شود. شاید به همین دلیل است که امروزه، افراد متخصص در امر بازاریابی و شرکت های بزرگ بازاریابی به صورت تخصصی در زمینه ارائه و چگونگی نوشتن طرح بازاریابی فعالیت می کنند. در پایان تمام این مراحل و پس از اجرای طرح بازاریابی باید با ایجاد ساز و کارهایی دقیق به نحوه اجرای طرح نظارت کرد و نتایج ایجاد شده را با دقت تحلیل نمود. همان طور که کسب و کار، رشد می کند می توان نقشه و طرح بازاریابی را نیز ارتقاء و با شرایط جدید هماهنگ نمود.

 

برگرفته از:

smallbusinessbc.ca

pulsemarketingagency.com

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.