کار تیمی مورچه ها کسب و کار موفق

مقدمهنحوه‌ی زندگی مورچه‌ها و خصوصیات رفتاری آنها به خصوص کار تیمی مورچه‌ها، چیزهای بسیاری برای یادگیری دارد و برای صاحبان و رهبران کسب و کارها می‌تواند بسیار الهام بخش باشد. در این مقاله ۵ خصوصیت رفتاری مورچه‌ها را که بکارگیری آنها می‌تواند کسب و کارتان را متحول کند، بررسی می‌کنیم.

آیا تا به حال شده سعی کنید به اشیای اطرافتان از دید یک مورچه نگاه کنید؟ به عبارت دیگر آیا شده سعی کنید خود را جای یک مورچه بگذارید و به جهان اطراف تان نگاه کنید؟ اگر این کار را کرده باشید بسیار عالیست، هر چند که کار عجیبی هم هست.

حتما شما هم کار تیمی مورچه‌ها را در رسیدن به هدفشان دیده‌اید و یا مورچه‌ها را وقتی یک تکه نان که حتی بیش از ۴ برابر خود آنهاست را بلند می‌کنند و به سمت لانه خود می‌برند، مشاهده کرده‌اید. واقعا شگفت انگیز است که چطور آنها بدون ترس از بزرگی آن تکه نان، این کار را انجام می دهند.

کار تیمی مورچه ها
مورچه ها باری تا چند برابر وزن خود بلند می کنند

شاید ما نتوانیم مثل مورچه‌ها اشیای ۴ برابر بزرگتر از خودمان را بلند کنیم و یا در کارهای تیمی نتوانیم به خوبی کار تیمی مورچه ها باشیم، اما مسلما چیزهای زیادی را می‌توانیم از این رفتار مورچه‌ها یاد بگیریم. مورچه‌ها خصوصیات رفتاری ویژه‌ای دارند که اگر ما در حرفه و مهارت‌های رهبری خودمان از آنها بهره ببریم، قطعا نتایج قابل توجهی خواهیم دید.

در ادامه، ۵ خصیصه رفتاری مورچه‌ها که از آن صحبت کردیم را بررسی می‌کنیم.

 

مورچه ها از دیدن حجم بالای کار نمی‌ترسند!

مورچه ها از دیدن بزرگی باری که باید حمل کنند نمی‌ترسند. پس ما چرا باید بترسیم؟

کار تیمی مورچه ها مهارت رهبری
مورچه ها از دیدن حجم بالای کار نمی ترسند!

همه‌ی ما در زندگیمان هدف هایی داریم که می‌خواهیم به آنها برسیم. این هدف ها ممکن است خیلی بزرگ باشند و رسیدن به آنها خارج از حوزه توانایی های ما به نظر برسد. گاهی اوقات افراد از آنچه هدف اصلیشان است دوری می‌کنند و اهداف دیگری که رسیدن به آنها راحت تر است را ترسیم می‌کنند. واقع بینی چیز بسیار مهمی است؛ چون اگر شما اهدافی تعیین کنید که برایتان قابل دستیابی نیست، در پایان کار از نرسیدن به آنها احساس نا امیدی و سرخوردگی خواهید داشت. اما چیزی که باید در مورد آن فکر کنید این است که آیا هدف‌های ساده تر را بر می‌گزینید، چون هدف‌های دیگر واقعا قابل دسترس نیستند؟ یا تنها به خاطر ترس از بزرگی و سختی هدف‌های بزرگ تر، هدف‌های کوچک تر را انتخاب می‌کنید؟

کار تیمی مورچه ها خودباوری
من می توانم!

هیچ گاه توانایی‌های انسانی خودتان را دست کم نگیرید. مهم نیست که اهداف کاریتان چقدر بزرگ باشد. یک سخن معروف هست که می گوید “هر جا هدفی باشد، راهی هم برای رسیدن به آن هست”. به این فکر کنید که مورچه‌ها در مواجهه با کاری که به نظر غیر ممکن می‌رسد چه برخوردی دارند.

داشتن چنین ذهنیتی، مطمئنا چنان موفقیت شغلی ای نصیب تان می‌کند که به آن افتخار خواهید کرد.

 


دوره آموزشیکیفیت یک تیم خوب و موثر را بدانید و نقش خودتان به عنوان یک عضو در ایجاد این تیم موثر را یاد بگیرید. علاوه بر اینکه دانستن نقاط قوت و ضعف تان از اهمیت بالایی برخوردار است، در دوره ی ویدیویی اصول کار تیمی مدرس کریس کرافت از اهمیت برآورده کردن توقعات، گوش دادن به همه اعضای گروه، ارتباط واضح و موثر داشتن، فراتر از وظیفه ی کاری مایه گذاشتن و حامی بودن صحبت می کند.

سرفصل های دوره آموزشی اصول کار تیمی (ترجمه و زیرنویس شده توسط تیم بلدشو):

 • معرفی دوره
 • اهمیت تیم
 • یک تیم عالی چطور ساخته می شود؟
 • مسئولیت شما در قبال اعضای تیم
 • عضو بهتری باشید
 • نتیجه گیری

کار تیمی مورچه ها برایشان بسیار اهمیت دارد.

کار تیمی مورچه‌ها مهم ترین خصلت رفتاری آنهاست. یک مورچه به تنهایی می‌تواند کارهایی را انجام دهد، اما با همکاری با دیگر مورچه‌ها می‌تواند کارهای بزرگتری انجام دهد. مورچه‌ها همکاران خود را تنها نمی‌گذارند و وقتی پای یک شی بزرگ در میان باشد، کار تیمی مورچه‌ها هم به میان خواهد آمد و مورچه ها به هم کمک می‌کنند تا به هدفشان برسند.

کار تیمی مورچه ها کسب و کار
کار تیمی مورچه ها

این روحیه همکاری و رهبری در کار تیمی مورچه ها اگر در کسب و کار شما وارد شود، فرآیندهای کاری شما مثل ساعت کار خواهند کرد. اگر هنوز به ارزش کار تیمی پی نبرده‌اید، بگذارید مثالی ورزشی برای شما بزنیم. فرض کنید لیونل مسی (یکی از بهترین بازیکنان فوتبال دنیا) بخواهد به تنهایی مقابل تیمی مثل والنسیا بازی کند. گرچه مسی از توانایی های ورزشی بسیار بالایی برخوردار است، اما به تنهایی در مقابل تیمی که با هم همکاری می‌کنند، هرگز شانسی برای پیروزی نخواهد داشت. بنابراین اگر به دنبال نتایج با کیفیت بالا در کارتان هستید، حتما به کیفیت بالا در کار تیمی خودتان فکر کنید.

کار تیمی مورچه ها اصول
کار تیمی، کسب و کارتان را به سوی موفقیت پیش می برد

 

بیشتر بخوانید: مهارت های لازم برای کار تیمی

 

مورچه ها سازمان یافته هستند!

سازمان یافتگی در کار تیمی مورچه‌ها بسیار شگفت انگیز است. وقتی چند مورچه با هم همکاری می‌کنند تا یک شی را به سمت هدفی مشخص حرکت دهند، گویا آنها به گونه ای سازماندهی شده‌اند که هر کدامشان وظیفه ی خود را برای رسیدن به هدف در این کار تیمی مورچه‌ها می‌دانند.

آیا می‌توانید این سطح از سازمان یافتگی را در کسب و کار خودتان تصور کنید. می‌توانید تصور کنید اگر کارمندان شما نیز با هم برای رسیدن به هدفی خاص کار کنند، کسب و کار شما به کجا خواهد رسید؟

کار تیمی مورچه ها و سازماندهی آنها فوق العاده است. اما اگر همین کار تیمی و سازماندهی در مقیاس انسان صورت گیرد، می‌تواند باعث حرکت کوه ها شود.

کار تیمی مورچه ها سازمان یافتگی
مورچه ها سازمان یافته هستند.

در صورتی که شما مالک و یا رهبر یک کسب و کار هستید، باید هدفتان این باشد که کارکنان تان را در قالب یک تیم درآورید که برای هدفی مشترک کار می‌کنند. اگر بتوانید این کار را انجام دهید، طولی نخواهد کشید که موفقیتی را که آرزو داشتید تجربه کنید.

بیشتر بخوانید: کار تیمی چیست؟

 

مورچه ها برای روزهای بارانی ذخیره می کنند.

مورچه ها وقتی به یک غذا می‌رسند، سریعا مشغول خوردن آن نمی‌شوند. حتی اگر آن غذا، مطلوب ترین غذا برای آنها باشد. آنها تلاش می‌کنند تا غذا را با خود به لانه شان ببرند تا در روزهای بارانی که نمی‌توانند از خانه هایشان خارج شوند از آنها استفاده کنند. حتی در اینجا هم رد پای ذهنیت کار تیمی مورچه ها دیده می‌شود: مورچه ها به فکر کل تیم خود هستند و نه تنها خودشان.

اگر بخواهیم مصداق این رفتار مورچه ها را در کسب و کار داشته باشیم، باید آینده نگری مالی را در نظر بگیریم و سرمایه خود را تا آنجا خرج نکنیم که مقدار ناچیزی از آن باقی بماند. باید به خاطر داشته باشید که هرگز نمی‌توانیم بگوییم که در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و ممکن است اتفاق پیش بینی نشده‌ای رخ دهد که تنها با داشتن پول کافی می‌توانید از پس آن بر بیایید.

آموزش ببینید: مدیریت پروژه: کار تیمی

 مورچه ها کار را تمام می کنند.

کار تیمی مورچه ها سخت کوشی
مورچه ها کار را تمام می کنند.

مورچه ها هیچگاه چیزی را که حمل‌می کنند، رها نمی کنند تا یک روز دیگر بیایند و آن را به لانه ببرند. آنها استقامت می‌کنند تا محموله را به لانه برسانند و کار خود را تمام کنند. اینکه آنها به چه صورت کار کرده و چگونه این محموله های بزرگ را جابجا می‌کنند مهم نیست، اینکه آنها در نهایت کار را تمام می‌کنند، مهم است!

حال این نگرش در کار تیمی مورچه ها را در کسب و کار خود متصور شوید. می‌توانید تصور کنید اگر کارمندانی با این سطح از تعهد داشته باشید، کسب و کار شما تا چه اندازه موفق خواهد بود؟

کار تیمی مورچه ها اتمام کار
رسیدن به اهداف تعیین شده، یکی از عوامل رشد کسب و کارها

 

بیشتر بخوانید: اصول کار تیمی: با این ۱۲ اصل از کار تیمی لذت ببرید

 

نتیجه گیری

نتیجه گیریکار تیمی مورچه ها بسیار شگفت انگیز است و می‌تواند برای رهبری یک کسب و کار بسیار الهام بخش باشد. می‌توان رفتارهای مورچه ها را بررسی کرد و با ادغام ویژگی های رفتاری آنها در کسب و کار خود آن را رونق داد. اگر شما هم مالک یک کسب و کار هستید یا رهبری آن را بر عهده دارید، بهتر است نگاهی دقیق تر به ویژگی های رفتاری مورچه ها بیاندازید و آنها را در حرفه خود به کار گیرید. نگذارید این دانسته ها تنها در ذهن شما و یا در دفترچه یادداشت تان بماند. آنها را در کسب و کار خود بکار بگیرید، به آنها عمل کنید و مطمئن باشید به زودی نتیجه آنها را خواهید دید.

 

برگرفته از: aboutleaders.com

 • کار تیمی و حل مسئله

  کار تیمی و حل مسئله

  اغلب کارهای توسعه ‌ای، وابسته به تشکیل تیم ‌های اجرایی و نظارت بر هماهنگی اجرا و زمان وظای…
 • کار تیمی موفق

  کار تیمی موفق چگونه به انجام می‌ رسد؟

  آیا تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که چگونه برخی تیم‌ها می‌توانند کار تیمی موفق داشته باشن…
 • مهارت های لازم برای کار تیمی کسب و کار

  مهارت های لازم برای کار تیمی

  مهارت های لازم برای کار تیمی در واقع مجموعه ای از راه هایی است که باعث می شوند افراد مختلف…
 • کار تیمی

  کار تیمی چیست؟

  5 / 5 ( 2 امتیاز ) اگر برای یافتن مفهوم کار تیمی جستجو کنید، متوجه خواهید شد که در حقیقت، …
 • اصول کار تیمی

  اصول کار تیمی: با این ۱۲ اصل از کار تیمی لذت ببرید

  از اصول کار تیمی‌ چه می‌ دانید؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا بعضی تیم ها موف…
مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در کسب و کار

نظری موجود است.

 1. انسان

  18 فوریه 2020 در 8:47 ب.ظ

  باسلام
  عالییییییییی و مفید بود

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.