کار تیمی موفق

مقدمهآیا تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که چگونه برخی تیم‌ها می‌توانند کار تیمی موفق داشته باشند و برخی دیگر در تمام طول عمر حرفه‌‌ای خود در انجام آن ناتوان می‌‌مانند؟ یک کار تیمی موفق و موثر به طور همزمان هم آسان و هم دشوار است و موفقیت یک تیم، مستقیما به فرهنگ سازمانی آنها نیز وابسته است. به عبارت دیگر، برخی از فرهنگ های سازمان ‌یافته از کار تیمی حمایت می‌‌کنند و برخی دیگر نه. به همین دلیل است که برخی تیم‌ها در برقراری رابطه، تعامل و پیشبرد صحیح کارها شکست می‌‌خورند. در حقیقت راه های زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌‌کند، کار تیمی موفق را در سازمان خود نهادینه کنید. برای دانستن در این باره این مقاله کار تیمی موفق را با دقت دنبال کنید.

 

ایجاد یک گروه موفق

کار تیمی موفق
ایجاد یک گروه موفق

شاید در ابتدا لازم باشد بدانید که اساسا یک تیم یا گروه چیست؟ گروه در واقع مجموعه‌ای از افراد به هم وابسته است که برای انجام دادن یک هدف مشخص گرد هم می‌آیند.

اما چگونه می‌توان یک تیم موفق را پایه ریزی کرد؟ تیمی که با داشتن هدفی مشخص و واضح، همکاری و ارتباط قوی و انگیزه فراوان بین اغضای تیم، یک کار تیمی موفق را پیش ببرد. این مسئله چالشی اساسی برای بسیاری از سازمان ها است. این تمایل در بسیاری از محیط های کاری وجود دارد که افراد به صورت شخصی، تنها بر روی کارهای خود متمرکز شوند؛ اما شاید این بهترین راه برای رسیدن به نتایج مطلوب نباشد.

 

ایجاد کار تیمی موفق، وابسته به چیست؟

در درجه اول همان طور که پیش تر نیز ذکر شد، باید به فرهنگ سازمانی توجه نمود. بعضی از سازمان‌ها به دلیل رویکردهایی که دارند، به هیچ عنوان راغب به انجام فعالیت های خود به صورت تیمی نیستند. آنها ترجیح می‌دهند که کارها کاملا با توجه به دستورالعمل‌های سفت و سختی که برای کارمندان مشخص شده است پیگیری شوند. اما سازمان هایی نیز وجود دارند که تلاش می‌کنند به دلایل مختلف، اهداف خود را از طریق کار تیمی برای موفق شدن، دنبال کنند. در واقع بی دلیل نیست که تا به حال برخی سازمان‌ها میلیون‌ها دلار برای اصلاح فرآیندهای کاری برای ایجاد الگوهای کار تیمی موفق هزینه کرده‌اند.

بدون توجه به اینکه گروه شما از چه نوعی باشد و با چه هدفی تشکیل شده باشد، از افرادی تشکیل شده است که چه بخواهیم و چه نخواهیم مجموعه ای از خصوصیات خوب و بد را با خود به همراه دارند. بنابراین افرادی که اساسا با هم متفاوتند، تجربه های متفاوتی از زندگی را پشت سر گذاشته اند و سطوح متفاوتی از موفقیت را طی کرده‌اند که باید حول هدف و ماموریت مشترکی برای موفقیت تیم همکاری کنند.

 ویژگی کار تیمی موفق
ایجاد کار تیمی موفق

با توجه به پیچیدگی شکل گیری یک گروه بر اساس هنجارها و دستورالعمل های آگاهانه و یا ناخودآگاه، دست یافتن به گروهی که در نهایت به شکلی موثر کار می‌کند،‌ شگفت آور و راضی کننده خواهد بود. حضور موثر شما می‌تواند، توانایی همکاری‌های لازم برای رفع نیازهای گروهی که می‌خواهید در عضو آن شوید را افزایش دهد. اگر حمایت و تغذیه مناسب صورت بگیرد، گروه ها می‌توانند بسیار فراتر از بزرگ ترین رویاهای شما پرواز کنند، بنابراین اجازه ندهید که مانعی برای کار تیمی موفق شما در مسیر موفقیت شود.

مجموعه ای از عوامل باید دست به دست هم بدهند تا انگیزه لازم برای کار تیمی موفق شکل بگیرد. برای مثال، لازم است که عملکردهای تیم مدیریت شوند و فعالیت‌های گروهی هدف بندی شوند. از طرف دیگر باید در یک نظام پویا، امکان پیشرفت و ترفیع گرفتن نیز فراهم شود، شیوه پرداخت دستمزدها مطابق نیاز اعضا تغییر کند و همچنین برای تقویت سیستم انگیزشی تیم برخی برنامه‌ها باید مدام تغییر و تقویت شوند.

اگر بدنبال موفقیت تیم هستید باید این را هم بدانید که گروه‌ها نیازهای بنیادینی دارند و باید از آنها مطلع شوید و برای احقاق آنها سخت تلاش کنید. بدون ارضای این نیازهای بنیادین، هیچ موفقیتی حاصل نخواهد شد.

بیشتر بخوانید: کار تیمی چیست؟

 


دوره آموزشیاز کیفیت یک تیم خوب و موثر آگاه باشید و نقش خودتان را به عنوان یک عضو در ایجاد این تیم موثر را مد نظر داشته باشد. علاوه بر اینکه دانستن نقاط قوت و ضعف تان از اهمیت بالایی برخوردار است، در دوره ی ویدیویی اصول کار تیمی مدرس کریس کرافت: از اهمیت برآورده کردن توقعات، گوش دادن به همه اعضای گروه، ارتباط واضح و موثر داشتن، فراتر از وظیفه ی کاری مایه گذاشتن و حامی بودن، صحبت می کند.

 

سرفصل های دوره آموزشی اصول کار تیمی (ترجمه و زیرنویس شده توسط تیم بلدشو):

 • معرفی دوره
 • اهمیت تیم
 • یک تیم عالی چطور ساخته می شود؟
 • مسئولیت شما در قبال اعضای تیم
 • عضو بهتری باشید
 • نتیجه گیری

۹ نکته کلیدی برای کار تیمی موفق

کار تیمی و همکاری با تجربه قابل یادگیری است و به صورت تدریجی گسترش و بهبود پیدا می‌کند. با مطالعه نکات جمع آوری شده زیر شما درمیابید که، چه شرایط محیطی باید برای ایجاد یک کار تیمی موفق فراهم شود. کار تیمی موفق، در واقع سنگ بنای اساسی ایجاد یک گروه یکدست و موثر است.

 

1. واضح بودن هدف گروه

کار تیمی موفق هدف
روشن بودن هدف و مسیر گروه

گروه شما باید هدف را به خوبی درک کند و نسبت به دست یافتن به آن متعهد باشد. مسیر مشخص و هدف واضح برای کار تیمی موفق بسیار حیاتی است. اعضای گروه باید ماموریتی کلی داشته باشند که بر سر آن توافق دارند و چتری برای تمام فعالیت های آنها باشد. شفافیت در گروه هایی که سازمان به صورت کلی انتظارات خود را در زمینه‌های، کار، اهداف، مسئولیت و درآمد را برای اعضا مشخص کرده است، افزایش پیدا می‌‌کند.

بیشتر بخوانید: اصول کار تیمی: با این ۱۲ اصل از کار تیمی لذت ببرید

۲. ایجاد محیط ریسک پذیر در گروه

محیط گروه باید به گونه‌ای باشد که افراد مشغول به کار به راحتی ریسک های معقول در ارتباطات، موقعیت‌های حمایتی و اقدامات عملی را بپزیرند. همچنین اعضای گروه باید از این امر آگاهی داشته باشند که با اظهار نظر در انجام کارهای گروه مورد بازخواست قرار نخواهند گرفت، بلکه اظهار نظر کاملا مطلوب است و حتی تشویق می‌شوند.

آموزش: اصول مدیریت پروژه: ریسک ها

 

3. ارتباطات مبتنی بر احترام به عنوان یک اصل و هنجار

کار تیمی موفق خوب گوش دادن
مهارت خوب گوش دادن

به طور کلی برقراری یک ارتباط مناسب در گروه، برای تقویت کار تیمی موفق بسیار حیاتی است. اگر تمام اعضای گروه توانایی برقراری یک ارتباط موثر را داشته باشند، فرصت برای پیشرفت مهیا خواهد بود. ارتباط برقرار کردن باید آزاد، صادقانه و مبتنی بر احترام باشد. کار تیمی موفق، یعنی افراد این آزادی را داشته باشند که افکار، عقاید و راه حل‌های بالقوه برای مشکلات را آزادانه بیان کنند. افراد باید بدانند که حرف‌های آنها شنیده می‌شود و مورد توجه اعضای دیگر گروه قرار می‌گیرد. اعضا باید تلاش کنند برای شفاف سازی و رفع ابهام مطالب، با سوال کردن در زمان مناسب، مهارت های گوش دادن فعال خود را تقویت کنند و در زمان صحبت طرف مقابل در حال آماده سازی پاسخ های خود نباشند. این سوال ها باید به گونه ای باشند که منجر به فهم عمیق‌تر از موضوع شوند.

بیشتر بخوانید: مهارت های لازم برای کار تیمی

 

4. تقویت احساس تعهد گروهی

این مسئله فقط به گروه های تجاری یا سازمانی محدود نمی‌شود و تمام افراد در گروه های مختلف، عموما احساس تعهد و تعلق مستحکمی با گروه هایی که عضو آن هستند دارند؛ تعهدی هم به تصمیم ها و هم به اقدامات گروه. در صورتی که کار تیمی موفق در گروه نهادینه شود، این احساس نیز تقویت می‌گردد و اعضا می‌توانند دستورالعمل‌ها و رابطه‌های درون گروهی را در کنار هم گسترش دهند.

اعضای گروه را باید به چشم افرادی منحصر به فرد و با تجربه، با نقطه نظرات، دانش و عقایدی غیر قابل جایگزین به حساب آورد. در هر صورت، هدف از تشکیل هر گروهی باید بهترین استفاده از همین تفاوت ها باشد. اگر این گونه نباشد، دیگر دلیلی نخواهد داشت که هر سازمانی پروژه ها، ‌محصولات و اهداف خود را به صورت گروهی دنبال کند و به دنبال انجام کار تیمی موفق باشد. حقیقت این است که هر چقدر گروهی، توانایی بیشتری در استفاده از نظرات مختلف و حمایت از چشم اندازهای متنوع و علمی داشته باشد، شانس موفقیت بیشتری خواهد داشت.

 

5. خلاقیت و ایده پردازی به عنوان اصل و هنجار

برای رسیدن به کار تیمی موفق باید خلاقیت و نقطه نظرات متفاوت تشویق شوند. بازخوردهایی مانند “قبلا این کار را کرده ایم و جواب نگرفته ایم” و یا “عجب ایده ی احمقانه ای” به هیچ عنوان نباید بیان شوند و یا مورد حمایت قرار بگیرند. قدرتی که در انجام کارها به صورت گروهی نهفته است از این مسئله نشات می‌گیرد که هر فرد، نظرات متفاوت خود را وارد راه حل می‌کند تا مشکل به شیوه‌ای راحت تر حل شود، فرایندها بهبود یابند، اهداف در دسترس قرار بگیرند و یا چیزی جدید و هیجان انگیز خلق شود.

کار تیمی موفق خلاقیت
خلاقیت: یک اصل در کار تیمی

البته در کنار تلاش برای ایجاد خلاقیت، باید توجه داشت که راه هایی برای ایجاد عادت و روندهای بهینه انجام کار نیز باید تضمین شده باشد. در واقع خود خلاقیت، تعهد، وقت شناسی،‌ برنامه ریزی و تصمیم گیری است که تبدیل به یک الگو و روند کلی می شود. همچنین باید مراقب بود که برای تضمین کار تیمی موفق، اجازه داده نشود که عادات و الگوهای منفی و بازدارنده شکل بگیرند. این در واقع همان چیزی است که پیش تر در مبحث فرهنگ سازمانی به آن اشاره شد؛ زیرا ممکن است تصمیم مدیریت مبنی بر انجام کارها به صورت غیر گروهی منجر به ایجاد این الگوهای منفی شود.

 

6. مشارکت گروهی برای بهبود مداوم کارها

کار تیمی موفق مشارکت
مشارکت گروهی برای بهبود مداوم کارها

گروه این قابلیت را دارد که به طور مداوم خود را مورد ارزیابی قرار دهد و فرآیندها، اعمال و تعاملات میان اعضای خود را بهبود بخشد. برای دست یافتن به کار تیمی موفق افراد باید آزادانه در باب هنجارهای گروه بحث کنند و موانعی را که بر سر راه شکوفایی استعدادها و پیشبرد استراتژی ها وجود دارد، بررسی نمایند.

گروه باید جلسات ارزیابی تلاش های انجام شده در جهت دستیابی به اهداف و ماموریت ها را به صورت مداوم برگزار نماید. اعضای گروه باید نسبت به تمامی اصولی که توسعه و پیشرفت گروه و کار تیمی موفق را به همراه دارد، آگاهی داشته باشند.

 

7. رفع کردن چاش‌ها 

گروه باید بر سر فرآیند تشخیص،‌ تحلیل و چاره جویی مشکلات و گره های کار تیمی، به توافق رسیده باشند. نباید اجازه داد مشکلات شخصی و شخصیتی اعضا ایرادی در فرآیند کار ایجاد کند و باید از هرگونه تعصب و جهت گیری با جدیت پرهیز کرد. به جای آن باید اعضا را در جهت پیشبرد مسیر مواجهه با مشکلات و اختلافات و حل اشتراکی آنها قرار داد.

کار تیمی موفق رفع کردن مشکلات و گره هه
رفع کردن چاش‌ها

برای مثال، باید از افرادی که با روحیه مثبت و اشتیاق نسبت به کار رفتار می‌کنند و میزان تاثیر اعمال را افزایش می‌دهند، بیشتر استفاده نمود. زیرا این افراد این قابلیت را دارند که حرکت گروه را در تمامی ابعاد روان کرده، سرعت ببخشند و همچنین فضایی شاد و دلپذیر را در محیط کار به وجود بیاورند.

 

8. تمرین رهبری اشتراکی

رهبری اشتراکی در رویه هایی همچون هدایت کردن جلسات، تخصیص وظایف، نوشتن صورت جلسات، مشخص کردن نتایج فعالیت های اخیر، مسئولیت پذیر کردن اعضای گروه و فراهم کردن مسیر برای گروه انجام می‌ شود. این یعنی هر عضو گروه باید به صورت فعال در رهبری گروه به سمت نتایج مطلوب مشارکت داشته باشد که این مسئله از بنیان های اساسی کار تیمی موفق است.

مشارکت دادن اعضا باعث ایجاد محیطی می‌شود که در آن، افراد بر روی تصمیمات و اعمالی که بر روی وظایف شان اثر دارد، تاثیر می‌گذارند. مشارکت دادن اعضا برای کار تیمی موفق، نه یک وسیله بلکه یک هدف است. به عبارت دیگر، فلسفه ای از مدیریت و رهبری است که نقش مردم در پیشرفت مداوم سازمان شان را پررنگ می نماید.

بیشتر بخوانید: کار تیمی مورچه ها: الگویی برای مهارت های رهبری

آموزش: هوش هیجانی در رهبری

 

9. گرفتن تصمیمات با کیفیت

کار تیمی موفق تصمیمات
گرفتن تصمیمات با کیفیت

کار تیمی موفق به این منجر می‌شود که اعضای گروه در کنار یکدیگر تصمیمات با کیفیت اتخاذ کنند و مطمئن شوند که تمهیدات لازم برای اجرا شدن آنها صورت خواهد گرفت. همچنین می‌توانند از این طریق، حمایت و تعهد افرادی را که به آنها گزارش می‌دهند، جلب کرده تا موفقیت ها و پیشرفت ها را ادامه دهند. البته این مسئله از طرف دیگر به این بستگی دارد که اعضای گروه به خوبی توانمند شده باشند، بتوانند به صورت مستقل فکر کنند و نیاز به آموزش و راهنمایی بیش از اندازه نداشته باشند. اغلب مدیران در ظاهر می‌گویند که به دنبال توانمندسازی اعضا هستند در حالی که فرآیندهای اصلی تصمیم گیری آنها این مسئله را نقض می‌کند.

آموزش: اصول کسب و کار

 

نتیجه گیری

نتیجه گیریبرای داشتن یک کار تیمی موفق باید اصلاحات بنیادینی در سازمان خود به وجود آورید و تصمیمات مهمی اتخاذ کنید. این کار فقط با خواستن انجام نخواهد گرفت، هر چند خواستن نیز اولین مرحله و گامی مهم در رسیدن به هدف است. فواید و نتایج مثبتی که کار گروهی برای پیشرفت کسب و کارتان دارد، موضوعی واضح و مبرهن است، به همین دلیل از ذکر آن در این مقاله صرف نظر شده است. بنابراین اگر تصمیم گرفته اید که سازمانی پیشرفته داشته باشید که کار تیمی موفق را سرلوحه ی خود قرار داده است، باید هزینه ها و سختی های آن را نیز بپذیرید و مطمئن باشید تمام این دشواری ها، ارزش موفقیت نهایی را خواهند داشت.

 

برگرفته از: thebalancecareers.com

 • کار تیمی و حل مسئله

  کار تیمی و حل مسئله

  اغلب کارهای توسعه ‌ای، وابسته به تشکیل تیم ‌های اجرایی و نظارت بر هماهنگی اجرا و زمان وظای…
 • کار تیمی مورچه ها کسب و کار موفق

  کار تیمی مورچه ها: الگویی برای مهارت های رهبری

  5 / 5 ( 1 vote ) نحوه ی زندگی مورچه ها و خصوصیات رفتاری آنها به خصوص کار تیمی مورچه ها، چی…
 • مهارت های لازم برای کار تیمی کسب و کار

  مهارت های لازم برای کار تیمی

  مهارت های لازم برای کار تیمی در واقع مجموعه ای از راه هایی است که باعث می شوند افراد مختلف…
 • کار تیمی

  کار تیمی چیست؟

  5 / 5 ( 2 votes ) اگر برای یافتن مفهوم کار تیمی جستجو کنید، متوجه خواهید شد که در حقیقت، ت…
 • اصول کار تیمی

  اصول کار تیمی: با این ۱۲ اصل از کار تیمی لذت ببرید

  از اصول کار تیمی‌ چه می‌ دانید؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا بعضی تیم ها موف…
مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در کسب و کار

نظری موجود است.

 1. نیلی

  ۰۴ اسفند ۱۳۹۷ در ۱۱:۲۰ قبل از ظهر

  اگه افراد هر تیمی این نکاتو رعایت کنن، توی کار تیمی انقدر همه به مشکل نمیخورن واقعا

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.