کار تیمی و حل مسئله

مقدمهاغلب کارهای توسعه ‌ای، وابسته به تشکیل تیم ‌های اجرایی و نظارت بر هماهنگی اجرا و زمان وظایف تعریف شده برای پروژه های مختلف است. اما اینکه قریب به اتفاق این پروسه‌ های یاد شده، از هدررفت زمان و منابع و ناکارآمدی نیروی انسانی لطمه می خورد، چه دلیلی می‌ تواند داشته باشد؟ یکی از بزرگ ‌ترین دلایل، ممکن است عدم مهارت در کار تیمی و حل مسئله باشد. اما چطور می ‌توان این مهارت را در تیم ‌های کاری مختلف تقویت کرد و مدیران چه تاثیری بر تسهیل کسب این مهارت دارند؟ و اساسا کسب مهارت کار تیمی و حل مسئله چه کمکی به بهبود انجام کارها می ‌کند؟ در این مقاله به کار تیمی و حل مسئله می پردازیم و شما را با جنبه های متفاوت آن آشنا می کنیم.

بیشتر بخوانید: کار تیمی چیست؟

چگونه مهارت ‌های کار تیمی و حل مسئله را در تیم خود افزایش دهید.

کار تیمی و حل مسئله
مهارت های کار تیمی

مهارت ‌های کار تیمی و حل مسئله هم درست مثل ورزش کردن و نواختن پیانو، با تمرین زیاد آسان‌ تر و کارآمدتر می ‌شوند. متأسفانه بسیاری از مدیران، واقف به نیاز به افزایش قدرت تصمیم گیری و حل مسئله‌ تیم ‌شان نیستند، در نتیجه زمان و سرمایه را به هدر داده و موجب آسیب به شهرت‌ شان می شوند. همان طور که همه‌ ما می دانیم که گوش دادن به موسیقی کلاسیک یا صرفاً فکر کردن به ورزش، چیزی را تغییر نمی دهد. تیم شما هم نمی‌ تواند فقط با آرزوی حل مشکلات سازمان و مشتریانش پیشرفت کند. وقت آن رسیده که تیم خود را به تقویت کار تیمی و مهارت ‌های حل مسئله تشویق کنید.

 

مراقب ایجاد زباله ‌های در حال اشتعال باشید!

کار تیمی و حل مسئله
شناسایی مسائل

در بسیاری از محیط ‌های کاری، فرهنگ غالب این است که حل مشکلات را به گردن دیگران بیاندازیم. در برخی از فرهنگ ‌ها، مقاومت در برابر رفتن به سمت کار تیمی، خنده ‌دار و غم ‌انگیز است. برای فهم بهتر موضوع، ماجرای گروهی از افراد در یک اداره را مثال می‌ زنیم که در حال مشاهده و صحبت در مورد یک زباله‌ در حال سوختن هستند.

کارمند اولی می‌پرسد: «ممکنه اون زباله آتیش گرفته باشه؟»

کارمند دومی: «مطمئن نیستم» و اضافه می کند: «به هرحال داره دود ازش میاد».

کارمند سومی پیشنهاد داد: «من موندم کی می ‌خواد خاموش کردن رو به عهده بگیره».

اولی: «اون یکی من نیستم».

دومی: «به نظرم حل این مشکل به ما فوق ما مربوط میشه».

سومی:«درسته، امیدوارم یکی قبل از اینکه بزرگتر بشه به عهده ش بگیره».

اولی:«خب دیگه، وقتشه برگردیم سر کارمون».

هرکدام سری به موافقت تکان دادند و به کابین‌ هایشان برگشتند.

 

عدم ابتکار در حل ساده ‌ترین مشکلات در محل کار برای بسیاری از مدیران نا امیدکننده است. متأسفانه این مدیران نا امیدکننده هم اغلب نقش کلیدی در بی ‌انگیزه کردن افراد تیم ‌شان برای رفتن به سمت کار تیمی و  حل مسئله دارند.

 

بزرگترین موانع برای کار تیمی و حل مسئله

کار تیمی و حل مسئله
موانع موفقیت در کار تیمی
  1. شما تیم تان را بخش به بخش‌ مدیریت می‌ کنید و به آن ها یاد می ‌دهید که حتی برای ساده ‌ترین وظایف ‌شان منتظر راهنمایی و دستور شما بمانند.

نکته: اکثر مدیرانِ این چنینی، از سبک مدیریت ‌شان و پیامدهای نامطلوب آن آگاه نیستند. در این مورد از نظر دیگران استفاده کنید.

  1. شما تیم خود را به کسب تجربه تشویق می کنید ولی بعد، هرکسی که مرتکب کوچک ‌ترین اشتباهی شود، تنبیه و توبیخ می‌ کنید. هیچ چیز به اندازه‌ رفتار متناقض یک رئیس، خلاقیت گروه را سرکوب نمی ‌کند.
  2. شما فرهنگی را که مشوق توسعه و همکاری خودجوش برای کار تیمی و حل مسئله باشد، ایجاد نکرده اید. من اغلب مدیرانی را می ‌بینم که نقش افراد به تنهایی را مورد تأیید و تکریم قرار داده و به همکاری گروهی کمتر اهمیت می ‌دهند. در نتیجه، کارکنان برای برآمدن از عهده‌ کارهای بزرگ تر به وسیله کار تیمی، نا آشنا بوده و راحت نیستند.

مورد اول و دوم به آموزش و مربی گری نیاز دارد. مورد سوم، با معرفی برخی از فرآیندها و رویکردهای ساده اما مؤثر، قابل حل است.

 

هشت نکته اساسی برای تقویت مهارت های کار تیمی و حل مسئله

۱. با ایجاد پیروزی ‌های کوچک مسئله را حل کنید.

برای تیم ‌هایی که با کار گروهی نا آشنا هستند، ابتکارات کوچک‌ تری را که نیاز به توجه گروهی و اجماع نهایی داشته باشد، انتخاب کنید. بر وسوسه‌ خود برای ارائه راه‌ حل غلبه کنید و در عوض، به عنوان یک تسهیلگر تمرکز گروه به موضوع مورد بحث، خدمت کنید. گروه، در حین تجربه‌ همکاری، به سراغ چالش ‌های بزرگتر محیط کار می رود. موفقیت، موفقیت می آورد.

 

2. به تیم خود استقلال اجرای ایده ‌هایش را بدهید.

کار تیمی و حل مسئله اجرای ایده
حل مسئله و اجرایی کردن ایده ها

هیچ چیز مثل راه حل داشتن و اجرای راه حل، حس مسئولیت را ایجاد نمی‌ کند. ا‌ین‌که به گروه اجازه دهید که مشکل را از شناسایی تا حل آن بر عهده بگیرد، اعتماد و اعتقاد شما به کار آن ‌ها را افزایش می ‌دهد. افراد و تیم ها، به اعتماد مدیران پاسخ مثبت می‌ دهند.

 

3. به تیم خود یاد بدهید که چگونه مباحث را چارچوب ‌بندی کنند.

چارچوب بندی، یک تکنیک قوی برای نگاه کردن به یک وضعیت از زوایای مختلف است. به طور مثال، یک تیم تولیدی ممکن است به آگهی محصولات جدید رقیب در بازار، به عنوان یک تهدید نگاه کند. دیدگاه دیگر می ‌تواند این باشد که تمرکز رقیب بر محصولی خاص برای بازار و مشتریانی خاص، آنها را در برابر عرضه‌ محصولات جدید از سوی شرکت شما به گروه ‌های مختلفی از مشتریان، آسیب‌ پذیر کند. به تیم های خود یاد بدهید تا مسائل را از دیدگاه های چندگانه بیان کنند: مثبت، منفی یا خنثی، و سپس آنها را تشویق کنید که برای هر دیدگاه راه ‌حل ‌های منحصر به فردی ارائه کنند.

بیشتر بخوانید: مهارت های لازم برای کار تیمی

 

4. تیم خود را تشویق کنید در رفع موانع یا تأمین منابع مورد نیاز همکاری کنند.

همکاری در رفع موانع کار تیمی و حل مسئله
همکاری در رفع موانع

بخشی از موفقیت شما در تقویت مهارت ‌های کار تیمی و حل مسئله، این است که خودتان را به عنوان بخش مهمی از فرآیند توسعه‌ راه ‌حل کنار بگذارید. به جای تشکیل دادگاه در جلسات تیمی و تأثیرگذاری بالقوه بر نظرات گروه به واسطه‌ دیدگاه‌ شخصی تان، مطمئن شوید که همه، خواسته‌ شما را مبنی بر حمایت از تیم از طریق کار در چارچوب وظایف و ارتقای سازمان برای حفظ بودجه، استعداد و سایر منابع حیاتی درک کرده ‌اند.

 

5. هرگز با عصبانیت به شکست ‌ها و خطاها پاسخ ندهید.

وقتی یک گروه در یک موضوع بزرگ دچار خطا می ‌شود، نا امید و حتی مستعد عصبانیت است، این یک رفتار مخرب در کار تیمی و حل مسئله است که باید از آن اجتناب شود. واکنش مناسب این است که تیم از موقعیت فعلی به عقب برگردد (گذشته را مرور کند) و کارهای انجام شده و انجام نشده را آنالیز کند. تیم خود را به چالش بکشید تا تشریح کنند که چطور در آینده بهتر خواهند شد و به جلو حرکت خواهند کرد. درنگ و فروماندگی در شکست، برای تیم مثل سم است.

 

6. توقعات تان را دست بالا بگیرید.

توقعات تان را دست بالا بگیرید کار تیمی و حل مسئله
توقعات تان را دست بالا بگیرید

با رعایت نکاتی که پیشتر گفته شد، به نظر می ‌رسد که نقش شما به عنوان یک مدیر، کم یا حذف شده است. اما فراموش نکنید که حرف آخر را در جهت هدایت و مشاوره به تیم، شما می ‌زنید. اگر تیم نتواند به یک مسئله‌ پیچیده فکر کند و یا تمام گزینه ‌ها را به عنوان بخشی از توسعه راه حل خود در نظر بگیرد، منطقی ا‌ست که ‌آنها را به عقب برانید و به چالش بکشانید تا عمیق تر بر موضوع متمرکز شوند. یکی از تکنیک ‌های آموزش تفکر انتقادی به تیم درمورد یک موضوع، استفاده از پرسش‌ های مناسب است. به جای انتقاد از یک ایده، سوالاتی بپرسید که فکر گروه را جهت‌ بدهد و درک کنند که این موضوع، پیچیده ‌تر از آن است که فکر می ‌کنند و نیاز به دیدگاه متفاوت ‌تری نسبت به دیدگاه ارائه شده دارد.

بیشتر بخوانید: کار تیمی موفق چگونه به انجام می‌ رسد؟

 

7. تیم را تشویق به استفاده از نظرات یک کارشناس خارجی کنید.

یکی از ترفندهای کلاسیک تیم ‌ها برای تقویت مهارت کار تیمی و حل مسئله، گروهی فکر کردن است. گروهی فکر کردن، فرآیندی است که گروه منحصراً بر ایده ‌هایشان متمرکز می ‌شوند و دیدگاه ‌های بیرونی را سرکوب یا رد می ‌کنند. به واسطه این ترفند، تیم به سمت افرادی کشیده می ‌شود که می ‌توانند فرضیات و رویکردها را به طور عینی ارزیابی کرده و بازخورد صادقانه ارائه دهند.

 کار تیمی و حل مسئله نظرات یک کارشناس
استفاده از نظرات یک کارشناس

 

8. بیشتر جشن بگیرید!

استرس و فشار کار، به واسطه احساسات حاصل از موفقیت و مشارکت، قابل تحمل می شود. چند لحظه فرصت لذت بردن از اجرای کار، از جمله منافع کار دسته ‌جمعی و یک تجدید قوای حسابی است.

 

نتیجه‌گیری

نتیجه گیرییک محقق مشهور در زمینه کار گروهی، جی. ریچارد هکمن، در جایی گفته که حس بزرگی با هر تیمی هست، ولی نباید چندان روی آن حساب کرد! پیام او این است که تیم ‌ها زمانی که از ساختار مشخص، پشتیبانی مناسب و فرآیندهای تعریف‌ شده برخوردارند، به شیوه ‌ای مثبت تقویت می‌ شوند و به بهترین نحو عمل می کنند.

ماهیت کار گروهی در حل مساله است و فرمول تقویت توانایی یک تیم در انجام این کار، مشابه فرمولی برای برتری در موسیقی یا ورزش است: آموزش مناسب و تمرین زیاد، همراه با بازخورد کیفی. حالا زمان آن رسیده که به تیم خود کمک کنید تا مهارت ‌های کار تیمی و حل مسئله‌ را در خود تقویت کند.

لطفا نظرات خودتان را در رابطه با کار تیمی و حل مسئله با ما در میان بگذارید.

 

بیشتر بخوانید: thebalancecareers.com

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.