کار تیمی

اگر برای یافتن مفهوم کار تیمی جستجو کنید، متوجه خواهید شد که در حقیقت، تعریف مشترکی از کار تیمی وجود ندارد. در حالی که بسیاری از نویسندگان بر اهمیت کار تیمی تاکید می ‌کنند، تعریف واضح و ساده ای از کار تیمی ارائه نمی دهند. در اینجا تعدادی از تعاریف آورده شده اند:

 • کار تیمی، فرآیند همکاری با گروهی از افراد است تا به یک هدف برسند. کار تیمی بدان معنی است که مردم با استفاده از مهارت های فردی خود و بازخورد سازنده، به رغم هر گونه درگیری شخصی، برای همکاری، تلاش می کنند. – دیکشنری کسب و کار
 • کار تیمی یک فرآیند همکاری است که مردم را قادر می ‌سازد تا نتایج فوق ‌العاده ای به دست آورند. – Scarnati
 • تیم، دارای یک هدف مشترک بوده و متکی به افرادی است که برای دستیابی به اهداف مشترک تیم، از طریق به اشتراک گذاشتن دانش و مهارت، با هم همکاری می کنند. – Harris و  K. Harris

 

فقدان یک تعریف واقعی ثابت می کند که شناختنِ هدفِ کار تیمی بسیار مهم تر از تلاش برای تعریف کار تیمی است.

کار تیمی
کار تیمی چیست؟

 

شش ویژگی کلیدی کار تیمی موفق

بر اساس یک مطالعه موردی توسط P. Tarricone و J. Luca از دانشگاه Edith Cowan، شش ویژگی اصلی برای کار تیمی موفق وجود دارد:

 • تعهد به موفقیت تیم

اعضای تیم باید اهداف، ارزش ها و باور‌های مشترک داشته باشند؛ همچنین باید برای موفقیت، تعهد و انگیزه تلاش کنند؛ برای مثال، هر عضو تیم باید برای رسیدن به کمال تلاش کند – یعنی اگر توسعه دهندگان عملکرد فوق العاده ای داشته باشند، طراحان نیز باید همان طور باشند و بالعکس.

 • وابستگی متقابل

اگر تیم شکست بخورد، برای هیچ فردی از گروه، موفقیتی وجود نخواهد داشت. برای مثال، مهم نیست که کار طراحی، عالی باشد، اگر وب سایت با هر کلیک سقوط کند، همه چیز از بین می رود.

 

وابستگی متقابل کار تیمی
وابستگی متقابل

 

 • مهارت‌ های بین فردی

احترام، حمایت و انتظارات متقابل واقع بینانه در میان اعضای تیم، ضروری است؛ مثلا، یک تیم نمی تواند از یک توسعه ‌دهنده جوان کم تجربه انتظار داشته باشد به اندازه یک توسعه‌ دهنده ارشد توانایی و بازدهی داشته باشد.

 • ارتباطات باز

تمرین روحیه تیمی در برابر انتقاد سازنده، بسیار مهم است. برای مثال، اگر یک طراح جوان، نصیحت ‌های همکاران متخصص خود را مشتاقانه قبول کند، می تواند عملکرد کلی خود را بهبود بخشد و این موضوع در نهایت به تیم کمک خواهد کرد و سود نهایی نصیب کل تیم خواهد شد.

 • ترکیب مناسب تیم

وظایف خاص توسط نقش ‌های خاص انجام می ‌شوند، و نقش ‌های خاص نیاز به مجموعه ‌ای از استعدادها و مهارت ‌های خاص دارد. برای مثال، یک تیم که تنها از تعدادی توسعه دهنده تشکیل شده است یک برنامه کاربردی می ‌سازد. با این حال، احتمالا کار طراحی، بسیار پایین تر از حد استاندارد خواهد بود.

ترکیب مناسب تیم کار تیمی
ترکیب مناسب تیم

 

 • تعهد به رهبری تیم و مسئولیت پذیری

از آنجا که اعضای تیم انتظار دارند برای تصمیم‌ گیری آزاد باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که افراد برای اقدامات خود پاسخگو و مسئولیت پذیر باشند. برای مثال، در حالی که رهبر تیم به افراد مختلف تیم وظایفی واگذار می کند و پیشرفت کار را دنبال می کند، طراحان و توسعه دهندگان با استفاده از مهارت های خود به ارائه محصول نهایی می ‌پردازند.

بیشتر بخوانید: اصول کار تیمی: با این ۱۲ اصل از کار تیمی لذت ببرید

 

مزایای کار تیمی

از آنجا که کار تیمی، حمایت اخلاقی متقابلی را فراهم می کند و بیشتر از حالت انفرادی، حس پیشرفت و کمال، به افراد منتقل می کند، واضح است که بسیار سودمند است.

 • افزایش کارایی

گاهی اوقات، شما پروژه هایی را در اختیار خواهید داشت که مهلت انجام آن ها غیر منطقی و غیر قابل مذاکره است. در چنین موقعیتی کافی نیست که همه توان خود را به کار ببرید، بلکه باید کار‌ها را به درستی تقسیم و مدیریت کنید. وقتی اعضا از تجربه خود، تخصص و مجموعه مهارت‌ هایشان استفاده می کنند، اهداف مورد نظر به دست می‌ آیند و وظایف در زمان مقرر و با حداقل اشتباه انجام می ‌شوند.

افزایش کارایی کار تیمی
افزایش کارایی

 

 • تکمیل نقاط قوت یکدیگر

حالتی را در نظر بگیرید که شرکت شما یک طراح حرفه ای، با توانایی ‌های فوق العاده دارد، اما او در زمان مقرر کارش را به سرانجام نمی رساند! از طرف دیگر، شرکت شما طراح دیگری نیز دارد که اگرچه خیلی خارق العاده نیست، اما همیشه کارها را در زمان تعیین شده تحویل می ‌دهد. شما می توانید با ترکیب این دو نفر در یک گروه، مطمئن شوید که علاوه بر داشتن یک نتیجه عالی و بی عیب و نقص، کار در زمان مقرر هم تحویل داده می‌ شود.

 

 • نوآوری از طریق درگیری سازنده

نیاز به یک راه حل فوری برای مشکلی دارید که همه را درگیر کرده است؟ یک برگ برنده به تیم نشان دهید. برخورد شخصیت ‌ها می تواند منجر به سازگاری و ایجاد راه حل ‌هایی شود که دیگران حتی در نظر نگرفته اند؛ چون “گروهی فکر می کنند”. با این حال، در مورد عواقب دراز مدت هوشیار باشید: درگیری سازنده می تواند به راحتی به چیزی مخرب تبدیل شود، بنابراین استفاده از برگ برنده باید فقط به عنوان یک راه حل کوتاه مدت در نظر گرفته شود.

کار تیمی نوآوری
نوآوری از طریق درگیری سازنده

 

 • تعویض کمتر کارکنان

یک تیم خوب، متعادل و آزاد شبیه به پاتوق مورد علاقه شما است – دوستانه، گرم و صمیمی. تنها تفاوت این است که مهمانان (یا اعضا) مشغول تفریح نیستند و به دلایل کاری و برای اهداف شرکت، با هم همکاری می کنند. با حفظ کارآیی تیمی و فضای مثبت، شما می توانید تعویض کارکنان را کاهش دهید و از صرف هزینه برای از دست دادن کارکنان و جذب کارمند جدید اجتناب کنید.

 

 • انعطاف پذیری نیروی کار

به جای داشتن کمپین همیشگی استخدام، شما می توانید کارکنان خود را برای نقش ‌هایی خارج از مسئولیت‌ های فعلی تمرین دهید. به عنوان مثال، اگر طراح وب شما مهارت ‌های اولیه توسعه وب را بدست آورد، او قادر خواهد بود برخی از وظایف همکاران وب را در مواقع اضطراری بر عهده بگیرد و در صورت غیبت او از قرار گرفتن شرکت در تنگنا جلوگیری کند.

بیشتر بخوانید: مهارت های لازم برای کار تیمی

معایب کار تیمی

در حالی که کار تیمی مزایای بسیاری دارد، معایبی نیز دارد که باید از آن آگاه باشید:

 • تفکر گروهی

تفکر گروهی کار تیمی
تفکر گروهی

هر چند که اعضای تیم به کار تیمی و تصمیم ‌گیری گروهی تشویق می شوند، گاهی اوقات ممکن است خیلی چیزها فراموش شوند. اگر متوجه شدید که تیم شما گزینه ‌های جایگزین را نادیده می گیرد و یا اقدامات نامعقولی دارد، می تواند نشانه ای از آن باشد که از Groupthink یا تفکر گروهی رنج می ‌برند. روانشناس اجتماعی، ایروینگ جانیس، ۸ علامت تفکر گروهی را تعریف کرده و مشخص کرده است که پیشینه مشابه، انزوا در برابر نظرات بیرونی و فقدان قواعد تصمیم گیری، با ظهور این پدیده مرتبط است.

 • انتخاب اعضای تیم : فرآیندی پیچیده

کار تیمی تنها در صورتی انجام می شود که هر یک از اعضا، یک نقش خاص به دست آورند، مجموعه ‌ای از مهارت ‌های خاص داشته باشند و با بقیه تیم سازگار باشند. اما پیدا کردن تمام قطعات پازل و اتصالات آنها با هم دشوار، پر هزینه و وقت گیر است. در هنگام انتخاب بازیکنان تیم خود، بهترین توصیه این است که در گام اول، از استخدام افرادی که نسبت به آن ها مطمئن نیستید، اجتناب کنید.

 • مناقشه

اگر تفاوت‌ های زیادی در ایده‌ ها و روش‌ های کار در میان اعضای تیم وجود داشته باشد، تیم شکست خواهد خورد. دو طراح با توانایی ‌های متفاوت که مکمل یکدیگرند، نتیجه می ‌گیرند. با این حال، اگر خواسته ‌ها، ترجیحات و سبک ‌های رفتاری آنها خیلی دور از هم باشد، ارتباطات به طور مداوم ضعیف است و در هنگام همکاری، عدم اطمینان زیادی وجود دارد، و سرانجام این تیم، شکست است!

 • خطا در ارزیابی مشارکت فرد

خطا در ارزیابی مشارکت فردی کار تیمی
خطا در ارزیابی مشارکت فردی

از آنجایی که تیم، مسئولیت ‌ها را به اشتراک می‌ گذارد، تعیین اینکه آیا یک فرد بالاتر یا کمتر از انتظارات است، دشوار است. گاهی اوقات این مسئله می تواند نارضایتی کارکنان را به دنبال داشته باشد: اگر فردی بیش از حد موفق باشد، ناراحت خواهد شد زیرا به او به درستی پاداش داده نمی شود. اگر او ضعیف عمل کند، هم تیمی ‌هایش ناراضی خواهند بود و ممکن است برای جبران کاستی ‌های او، متحمل زحمت و نیز اضافه کار شوند.

 

جمع بندی 

بنابراین کار تیمی در واقع چیست؟ این ساده است: کار تیمی نتیجه یک آگاهی جمعی سالم در داخل گروه است که برای تبدیل گروه به تیم، ضروری است. کار تیمی، پایه و اساس همکاری مولد است و برای موفقیت شرکت حیاتی است.

 

 

برگرفته از: activecollab.com

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.