گیمیفیکیشن در بازاریابی

مقدمهگیمیفیکیشن در بازاریابی یکی از راه هایی است که صاحبان کسب و کارها می توانند برای دستیابی به مقاصد خود به کار ببرند. به احتمال زیاد شما هم با ما موافق هستید که این روزها، بازاریابی از هر زمان دیگری سخت تر شده است.

به عنوان یک شرکت که در یک بازار بی انتها با شرکت های دیگر رقابت می کنید، نیاز است که:

  • دانش خود را از برند محصولاتتان افزایش دهید.
  • مشتریان و مراجعان را در کسب و کار خود درگیر کنید.
  • اطلاعات و دیدگاه کاربردی مربوط به کسب و کار را بدست آورید.
  • پیوسته محصولات خود را بروز کنید و در ارتباط با نیاز مشتری قرار دهید.
  • و …

مهم تر این که همه ی این موارد باید به صورت مداوم و همزمان انجام بگیرد! شاید این امر به نظر دشوار بیاید ولی همواره برای هر مشکلی راه حلی نیز وجود دارد و برای مشکل شما که بازاریابی در دنیای دیجیتال است، جواب در یک کلمه خلاصه می شود: گیمیفیکیشن.

به طور کلی گیمیفیکیشن به مجموعه ای از ترفندها گفته می شود که در آن از المان هایی نظیر آنچه در بازی های ویدئویی وجود دارد، استفاده می شوند. برای مثال تصاویر ویدئویی، چالش ها و دستاورد‌ها برای برقراری ارتباط با مشتری و دخیل و درگیر کردن او با بازار شما، نمونه ای از این ترفندها است. گیمیفیکیشن در بازاریابی به این معنی نیست که شما در حال انجام بازی واقعی باشید یا مجبور باشید برای بازاریابی بهتر، یک بازی طراحی کنید. در واقع گیمیفیکیشن در معنای کلی، شیوه ای برای مشارکت در محتوا است. این روش باعث جذاب تر شدن بازار و محصولات شما شده و به درآمدزایی بیشتر شما کمک می کند.

حالا به احتمال زیاد برای کسب اطلاعات بیشتر از گیمیفیکیشن در بازاریابی مشتاق هستید، مطلب زیر را تا انتها دنبال کنید. با مطالعه این مقاله، از مزایای گیمیفیکیشن مطلع شوید و هر چه زودتر آن را در کسب و کار خود به کار بگیرید.

بیشتر بخوانید: آموزش بازاریابی دیجیتال (مقدماتی) و چگونه بازاریابی را شروع کنیم؟

 

۷ مزیت عمده گیمیفیکیشن در بازاریابی

گیمیفیکیشن در بازاریابی، دانش برند شما را افزایش داده و دسترسی مشتریان به آن را تسهیل می کند

مردم عاشق بازی کردن هستند و از انجام آن هیجان زده می شوند. شما می توانید از طریق گیمیفیکیشن مشتری های جدیدی را به شیوه ای اصیل و ماندگار برای خود جذب کنید و جذابیت را به برند خود پیوند بزنید. مردمی که از این طریق با شما ارتباط برقرار می کنند، محصولات شما را جذاب و سرگرم کننده می بینند و به این محصولات وفادار می مانند.

گیمیفیکیشن در بازاریابی
افزایش دانش برند

با اختصاص دادن امتیاز، رتبه، جایزه و جدول برترین ها، می توانید کاری کنید که افراد بیشتری شما را در شبکه های مجازی دنبال کرده و محصولات شما را به اشتراک بگذارند. از این طریق مشتری های بیشتری جذب کرده و برند خود را در دسترس عموم قرار می دهید. تحقیقات نشان داده اند که استفاده از گیمیفیکیشن در بازاریابی، کامنت گذاری را ۱۳٪ و اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک و توئیتر را ۲۲٪ افزایش می دهد.

بهترین مثال در این نمونه، نرم افزار‌های ورزشی هستند که اطلاعات ورزشی شما نظیر میزان دویدن، مسافت، سرعت طی مسیر، ضربان قلب و کالری مصرف شده را اندازه گیری می کند. این نرم افزارهای موبایلی، این امکان را فراهم می کنند که نتایج را با دوستان تان در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

 

گیمیفیکیشن در بازاریابی برای نسل های مختلف مناسب است

فرقی نمی کند که شما متولد دهه ۵۰، ۶۰ یا ۷۰ باشید. همه ی ما به خصوص در ۱۵ سال گذشته، چنان در معرض تغییرات دنیای دیجیتال قرار گرفته ایم که نه تنها با فوت و فن آن تا حد زیادی آشنا هستیم بلکه شیوه راحت و سرگرم کننده انجام امور با آنها را بر بسیاری از راه های دیگر ترجیح می دهیم. به خصوص نسل های جدیدتر که به معنای واقعی کلمه، نسلی دیجیتالی و ویژوال (visual) هستند.

گیمیفیکیشن در بازاریابی
مناسب برای تمام نسل ها

گیمیفیکیشن دقیقا همان چیزی است که این سه نسل، به سایر روش ها ترجیح می دهند. این روش برای آنها مزایای زیادی فراهم می کند: راحت، کم حجم، محتوای سرگرم کننده و چشمگیر. گیمیفیکیشن در بازاریابی، آن برگ برنده ای را که شما در بازاریابی آینده به آن نیاز دارید در اختیار شما می گذارد.

تاثیرگذاری گیمیفیکیشن بر روی رفتار مشتری و دعوت او به مشارکت بیشتر

گیمیفیکیشن ابزار فوق العاده ای برای تاثیر در رفتار، اعمال و تصمیم های مشتری است. نکته کلیدی این روش، انگیزه دادن به مشتری از طریق تشویق مداوم و مناسب اوست.

گیمیفیکیشن در بازاریابی و کسب و کار
تاثیرگذاری بر روی رفتار مشتری

برای مثال شبکه های اجتماعی این امکان را فراهم می کنند که پس از پست کردن هر نوع محتوا، کاربر از طریق دریافت لایک، کامنت و میزان به اشترک گذاری پست آن ها، تشویق شود و درگیری بیشتری با این شبکه ها پیدا کند. مطابق تحقیقات، گیمیفیکیشن می تواند میزان شاخص هایی نظیر بازدید از صفحات، فعالیت های جمعی یا مدت زمان بازدید را ۱۰۰ تا ۱۵۰ درصد افزایش دهد.

بیشتر بخوانید: اصول اولیه بازاریابی

گیمیفیکیشن در بازاریابی، اطلاعات با ارزشی از مشتریان را در اختیارتان می گذارد

گیمیفیکیشن در بازاریابی و تاثیر آن
کسب اطلاعات از مشتریان

یکی از مهم ترین مزایای گیمیفیکیشن در بازاریابی، اطلاعات و داده های با ارزشی است که از مخاطب احتمالی محصولاتتان و همچنین عملکرد بازاریابی تان، برای شما فراهم می کند. بعد از به پایان بردن بازی، زمان مناسبی برای جمع آوری اطلاعات مشتری فراهم می شود. این اطلاعات می تواند نظیر نام، شماره تماس، پست الکترونیکی، آدرس محل سکونت و … باشد. چنین اطلاعاتی به شما کمک می کند که رفتار مشتری را به خوبی بررسی نمایید و محصولات تان را طبق داده های جمع آوری شده و تحلیل تان از نیاز مشتری، تولید و ارائه کنید.

شخصی سازی پیام ها و ساختن تجربه هایی منحصر به فرد

گیمیفیکیشن در بازاریابی
شخصی سازی پیام ها

گیمیفیکیشن در بازاریابی به شما کمک می کند که یکی از مهم ترین اصول بازاریابی، یعنی اختصاصی کردن آن را به بهترین نحو انجام دهید. از این طریق، از طرفی رابطه ای دائمی و مبتنی بر وفاداری بین خود و مشتری تان و از سویی دیگر بین مشتری و محصول برقرار می کنید. اختصاصی کردن از طریق گیمیفیکیشن به دو شیوه ی عمده انجام می شود:

  • گیمیفیکیشن بر اساس داده ها و نمودارهای بدست آمده از مشتریان
  • گیمیفیکیشن بر اساس علایق و خصوصیات بازی کنندگان

دریافت یک نامه الکترونیکی با نام خودتان و محتوای مربوط به شما می تواند بسیار مفید باشد. اما گیمیفیکیشن، اختصاصی کردن را وارد سطح دیگری کرده است: شما اکنون می توانید رابطه ای متقابل و لذت بخش را که کاملا مطابق و بر اساس علایق و نیازهای شماست تجربه کنید.

افزایش وفاداری و ماندگاری مشتریان

گیمیفیکیشن در بازاریابی
افزایش وفاداری مشتریان

گیمیفیکیشن از طریق ساختن تجربه، برآورده کردن نیازها، تشویق مداوم، جوایز مختلف، آزمون ها، مشارکت در صفحات اجتماعی و … باعث بازگشت مداوم مشتریان می شود. گیمیفیکیشن بر اساس نیازها و تمایلات طبیعی انسانی مبتنی بر برقراری رابطه، اجتماعی بودن، رقابت، یادگیری و … عمل می کند و به همین دلیل تاثیرگذاری بالایی دارد.

بیشتر بخوانید: ۵ راه طلایی برای جذب مشتری

گیمیفیکیشن در بازاریابی، کاربرد بسیاری در تحقیقات و دریافت بازخوردهای مشتریان دارد

کسب و کار شما نیاز دارد که همواره در بالاترین سطح ارائه خدمات به فعالیت بپردازد. این امر تنها از طریق بهبود روش های بازاریابی، به وسیله انجام پژوهش ها و دریافت بازخورد از مشتریان فراهم می شود.

گیمیفیکیشن در بازاریابی و اهمیت آن
دریافت بازخورد از مشتریان

بدون شک آسان نیست که از مردم بخواهیم تا نظرسنجی های طولانی و مختلفی را در باب محصولات و میزان رضایتشان پر کنند. اما گیمیفیکیشن از راه های مختلفی نظیر طیف ها، رده بندی ها، نمودارهای پیشرفت، امتیازدهی و … این امکان را برای شما فراهم می کنند. برای مثال شرکت نینتندو Nintendo، از طریق اختصاص دادن امتیاز به کسانی که نظرسنجی ها را پر می کنند، آن ها را به این کار تشویق می کند. روش دیگر، تولید بازی هایی است که در آن با پخش تبلیغ های کوتاه، می توانید منابع بازی را جمع آوری کنید.

 

نتیجه گیرینتیجه گیری

در این مقاله در کنار توضیح مفهوم گیمیفیکیشن در بازاریابی، به بحث درباره هفت مزیت گیمیفیکیشن که کسب و کار شما را متحول می کند پرداخته شد. در پایان امید است که تمام این عوامل، شما را به استفاده از گیمیفیکیشن در بازاریابی محصول یا خدماتتان ترغیب کرده باشد. پس وقت را از دست ندهید و همین امروز بازاریابی محصولات خود را متحول کنید.

 

برگرفته از: ojoo.com

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در بازاریابی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.