خط افق در عکس یا آیفون
به این مطلب رای دهید

مهم نیست مشکل شما در کدام مرحله ترکیب بندی، عکاسی یا ویرایش عکس هاست، ما در مقاله ۱۰ اشتباه رایج عکاسی با آیفون برای هریک از آن ها راه حلی ارائه می دهیم.

حتما عکاسان زیادی به شما خواهند گفت آیفون، به عنوان دوربین، محدودیت های آزاردهنده ای دارد که گرفتن یک عکس خوب را سخت می کند. ما کاملا با این موضوع موافق نیستیم و معتقدیم بیشتر این محدودیت ها مربوط به اشتباهات کاربران است که با وجود تنظیمات پیشرفته دوربین آیفون و ترفندهای هوشمندانه عکاسی به راحتی قابل حل هستند. گاهی اوقات فقط تمیز کردن لنز یا استفاده از قابلیت فوکوس خودکار و بعضی وقت ها صرف زمان بیشتر برای ترکیب بندی یا کار با تنظیمات دستی دوربین تمام مشکل را حل می کند. پس در مقاله ۱۰ اشتباه رایج عکاسی با آیفون با ما همراه باشید تا مطالب آموزنده ای را فرا گیرید.

۱. موضوع تعریف شده ای ندارید.

بدون نقطه فوکوس، چیزی وجود ندارد که چشم بیننده را داخل عکس بکشاند. اگرچه ممکن است چند نقطه جذاب در یک عکس وجود داشته باشند اما بهتر است فقط یک موضوع اصلی انتخاب شود.

در تصویر پایین سعی بر عکاسی خطوط راهنمایی بوده که توسط پرسپکتیو در این خیابان فرانسوی ایجاد شده است اما به خاطر بی نظمی ای که توسط آدم ها در خیابان به وجود آمده، چشم بیننده سرگردان است و حسی که مدنظر بود از بین رفته است.

موضوع در عکاسی با آیفون
موضوع در عکس

برعکس، در تصویر پایین خیابانی خالی انتخاب شده و به دلیل شلوغی کمتر، حسی که در تصویر اول به دنبالش بودیم بیشتر و قوی تر دیده می شود و خطوط راهنما واضح ترند بنابراین چشم داخل عکس کشیده می شود.

موضوع در عکاسی با آیفون
موضوع در عکس

از راه های دیگری که می‌توان با آن موضوع را برجسته تر کرد پر کردن بخش عمده کادر با موضوع یا قرار دادن آن مقابل یک پس زمینه تیره است که کمک می کند رنگ ها بیشتر خودشان را نشان دهند.

۲. نمی توانید پرتره خوبی بگیرید.

اگر تا به حال به صورت تصادفی دوربین جلو را باز کرده باشید، احتمالا تصویر زاویه بسته نه چندان جذاب خود را دیده اید. همین قانون در رابطه با کسی که از او عکس می‌گیرید هم صدق می کند. اگر نمی توانید از موضوع خود عکس خوبی بگیرید، لنز را بالای صورت موضوع بگیرید و سر دوربین را کمی به سمت پایین ببرید.

پرتره در عکاسی با آیفون
پرتره در عکس

3. پس زمینه شلوغی دارید.

در کادر به دنبال اشیا بدنما و بی اهمیت بگردید. اگر آن شخص تصادفی یا نیمکت چوبی در پس زمینه به عکس شما شخصیت یا حسی اضافه نمی کند، با حرکت دادن آن یا تغییر محل خودتان آن را از کادر خارج کنید.

همچنین به دنبال جاهایی از کادر که قسمت های نورانی بیش از اندازه روشن و سفید شده اند یا یک قسمت رنگی که چشم را از موضوع به سمت خود منحرف می کند بگردید. برای رفع این مشکلات، میزان نوردهی را تنظیم کنید تا جزییات در قسمت های نورانی حفظ شود یا جای دوربین را تغییر دهید تا انعکاس ها حذف شوند.

 


ما در عصر طلایی عکاسی زندگی می‌کنیم؛ عکس‌ها برای بیان یک روایت، فروش یک محصول و ثبت لحظاتی که علاقمند هستیم با دیگران به اشتراک بگذاریم گرفته می‌شوند.  مهم نیست در چه سطحی از عکاسی قرار دارید، دوره ویدیویی عکاسی: گام های اولیه برای افراد تازه کار، یک منبع عالی برای یادگیری هرچه بیش‌تر پایه ها در زمینه‌ی عکاسی محسوب می شود. امیدواریم از تماشای این دوره لذت ببرید.


 

گوشی‌های هوشمند دیافراگم ثابتی دارند که امکان زیادی در کنترل عمق میدان به ما نمی دهند، ناحیه فوکوس وسیع گوشی های هوشمند باعث می شود که آن ها به صورت خودکار به جای موضوع اصلی روی قسمت برجسته تر کادر که گاهی پس زمینه است فوکوس کنند. برای حل این مشکل فوکوس را روی موضوع خود ثابت کنید. تفاوت های اندکی بین تلفن های همراه و برنامه ها وجود دارد اما بیشتر آن ها با زدن و نگه داشتن صفحه بر روی موضوع، نقطه فوکوس را ثابت می کنند. با این کار حتی با حرکت دادن دوربین هم تغییری در نقطه فوکوس ایجاد نمی ‌شود.

پس زمینه در عکاسی با آیفون
پس زمینه در عکس

4. پس‌زمینه واضح است اما سوژه واضح نیست.

وضوح در عکس با آیفون
وضوح در عکس

گوشی‌ های هوشمند دیافراگم ثابتی دارند که امکان زیادی در کنترل عمق میدان به ما نمی‌ دهند، ناحیه فوکوس وسیع کوشی‌ های هوشمند باعث می‌ شود که آن‌ ها به صورت خودکار به جای موضوع اصلی روی قسمت برجسته تر کادر که گاهی پس‌ زمینه است فوکوس کنند. برای حل این مشکل فوکوس را روی موضوع خود ثابت کنید. تفاوت‌ های اندکی بین تلفن‌ های همراه و برنامه‌ ها وجود دارد اما بیشتر آن‌ ها با زدن و نگه داشتن صفحه بر روی موضوع، نقطه فوکوس را ثابت می‌ کنند. با این کار حتی با حرکت دادن دوربین هم تغییری در نقطه فوکوس ایجاد نمی‎‌ شود.

وضوح در عکس با آیفون
وضوح در عکس

5. در ثبت حرکات مشکل دارید.

اگر در حال عکاسی از یک موضوع متحرک هستید، سرعت شاتر پایین عکس محوی به شما می دهد. مدتی است که برخی گوشی های هوشمند سرعت شاتر را با توجه به شرایط نوری به صورت خودکار تنظیم می کنند، در غیر این صورت شما می توانید از یک برنامه مثل ProCamera و Camera+ برای تنظیمات دستی سرعت شاتر استفاده کنید.

همچنین می توانید با استفاده از Burst Mode  آیفون حرکت را ثبت کنید. در این حالت دوربین تعدادی عکس می گیرد و شما عکسی را که موضوع در بهترین حالت ممکن است از بین آن ها انتخاب می کنید.

Burst Mode در عکس با آِفون
Burst Mode در عکاسی با آیفون

6. خط افق صاف نیست.

مهم نیست چقدر سعی در صاف نگه داشتن دوربین می کنید، ثبت عکس هایی با خط افق کج همیشه اتفاق می افتد.

خط افق در عکس یا آیفون
خط افق در عکس

ممکن است در حین عکاسی و یا بعد از آن در حین ویرایش متوجه کج بودن خط افق شوید. از گرید چه در زمان عکاسی و چه در زمان ویرایش برای درست کردن خط افق استفاده کنید. بعضی از برنامه ها مثل ProCamera  و Camera+ به صورت پیشفرض امکان تراز خط افق را دارند و به شما نشان می دهند چه زمانی خط افق شما صاف است.

خط افق در عکس با آیفون
خط افق در عکس

نکته دیگر این است که اگر در حین ویرایش مجبور به صاف کردن زیاد‌ از‌ حد تصویر باشید، باید بخشی از تصویر را حذف کنید که ممکن است پویایی ترکیب بندی را از بین ببرد.

۷. عکس خیلی روشن یا خیلی تیره است.

گاهی اوقات یک عکس خیلی پرنور یا خیلی کم نور است. این اتفاق به این دلیل می افتد که دوربین صحنه را آنالیز کرده و به صورت خودکار تنظیماتی برای نوردهی در نظر می گیرد که ترکیبی از نقاط تیره و روشن را ثبت می کند.

متاسفانه این کار گاهی باعث می شود جزییات نواحی تیره و یا روشن عکس کاملا از بین بروند.

این بدان معناست که یک عکس هم می تواند به شدت تیره و کم نور و در نتیجه تخت و خالی از حس زندگی باشد.

نوردهی در عکاسی با آیفون
نوردهی در عکس

و هم می تواند به شدت روشن و پر نور باشد که باعث از دست رفتن و سفید شدن جزییات در قسمت های روشن تصویر می شود.

نوردهی در عکاسی با آیفون
نوردهی در عکس

برای حل این مشکل باید تنظیمات نوردهی را به صورت دستی تنظیم کنید. در دوربین آیفون ثابت کردن نوردهی و نقطه فوکوس به راحتی با زدن و نگه داشتن روی صفحه در جایی که موضوع قرار گرفته است انجام می شود. بعد از نگه داشتن انگشت روی صفحه می توان با بالا و پایین بردن آن، میزان نوردهی را به پر نور یا کم نور تغییر داد.

نوردهی در عکاسی آیفون
نوردهی در عکس

8. تصویر محو است.

محو شدن عکس در عکاسی با آیفون
محو شدن عکس

دو دلیل اصلی وجود دارد که می تواند باعث محو شدن تصویر شما شود. تکان خوردن دوربین و نور کم. برای جلوگیری از تکان خوردن دوربین در حین عکاسی، آرنج دست های خود را روی یک سطح سخت، ثابت کنید؛ بازوهایتان را نزدیک بدنتان نگه دارید؛ از یک سکو یا سه پایه یا یک کنترل کننده شاتر بیرونی استفاده کنید. در نور کم، شاتر دوربین برای دریافت نور بیشتر، مدت زمان بیشتری باز می ماند که شانس محوی و وجود نویز در تصویر را بالا می برد. عکاسی در فضایی با نور خوب و طبیعی یا استفاده از برنامه Cortex Camera که تعدادی عکس از صحنه ثبت کرده و در نهایت یک عکس با نوردهی خوب می سازد می تواند راه حل خوبی باشد.

برنامه اصلاح نوردهی در عکس با آیفون
برنامه اصلاح نوردهی در عکس

9. بیش از‌ حد تصویر را ویرایش کرده اید.

ویرایش بیش از‌ اندازه باعث غیرطبیعی شدن عکس شما می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شود. از ویرایش برای بهتر شدن عکس استفاده کنید، نه برای از بین بردن نقص های یک عکس بد گرفته شده.

ویرایش عکس در آیفون
ویرایش عکس

پس وقتی در حال عکاسی هستید، برای ترکیب بندی عکس زمان بگذارید و تغییراتی را که باید در مرحله ویرایش انجام بدید محدود کنید. قبل از ویرایش تصویر، درباره چیزهایی که می خواهید تغییر دهید فکر کنید. اگر روی یک پرتره کار می کنید، می توانید پوست را صاف و پس زمینه را محو کنید. اگر یک عکس عجله ای گرفته اید ممکن است لازم باشد تا با برش بخشی از کادر تاکید بیشتری بر موضوع خود بگذارید. اگر رنگ ها خسته کننده به نظر می آیند، تغییر مقدار Clarity (شفافیت)، کنتراست یا Temperature (دمای رنگ) می تواند موثر باشد. هر دو نسخه تصویر اصلی و ویرایش شده را ذخیره کنید و بعد از مدتی با نگاه کردن به آن‌ها مقدار خوب و موثر بودن ویرایش را بسنجید.

۱۰. کیفیت عکس به هنگام چاپ پایین است.

اگرچه گوشی های هوشمند، دوربین هایی با رزولوشن بالا دارند اما همچنان امکان بی کیفیت بودن عکس های شما به هنگام چاپ وجود دارد. این اتفاق زمانی می افتد که از زوم دیجیتال در حین عکاسی یا برش تصویر استفاده کرده باشید.

کیفیت عکس در آیفون
کیفیت عکس

بهترین راه حل برای این مسئله، ترکیب بندی عکس با دقت بالاست. کادر تصویر را همانطوری که دقیقا می خواهید، ببندید تا مجبور به برش تصویر نشوید. اگر مجبور به زوم کردن هستید تا حد امکان از پاها به جای زوم دیجیتال برای نزدیک شدن به موضوع استفاده کنید. استفاده از چاپگر با کیفیت عکس آیفون، به بالا بردن کیفیت عکس‌ چاپ شده نهایی کمک می کند.

در هر چیز، بهترین راه حل برای رفع هر اشتباهی تمرین، تمرین و تمرین است. اشتباه کردن گاهی خوب است و باعث می شود با شناختنش دیگر آن را در آینده تکرار نکنید.

امیدواریم که مقاله ۱۰ اشتباه رایج عکاسی برای شما مفید بوده باشد و بتوانید از راه حل های آن به خوبی استفاده کنید. خوشحال می شویم نظرات شما را بدانیم!

 

برگرفته از: mobiography

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه۴.۸ (۸ نظر) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره۴.۴ (۵ نظر) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودی…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  به این مطلب رای دهید آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  به این مطلب رای دهید اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  به این مطلب رای دهید این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  به این مطلب رای دهید وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.