نورپردازی در عکاسی مدلینگ

در این مقاله قصد داریم در مورد نورپردازی در عکاسی مدلینگ صحبت کنیم. بسیاری از عکاسان مشتاق، سؤال می کنند که چگونه می توان یک دستگاه نورپردازی را هنگام گرفتن عکس در استودیو استفاده کرد؟ برای گرفتن پاسخ، انواع روش های نورپردازی در عکاسی مدلینگ را در این مقاله برایتان شرح می دهیم. با ما همراه باشید.

 

 

انواع روش های نورپردازی در عکاسی مدلینگ

۱. روش نورپردازی 

نور اصلی که به عنوان واحد نورپردازی استفاده کردیم، به صورت یک چتر نقره ای است و دوربین کمی به سمت چپ تنظیم شده است. هم چنین دو دستگاه روشنایی مجهز به نوارهای جعبه ای را در هر طرف و کمی بعد از مدل قرار داده ایم. برای جلوگیری از نفوذ نورهای اضافه در پس زمینه، پانل های سفید بین پس زمینه و واحدهای نورپردازی قرار داده می شود. این پانل ها، نور ناخواسته را از پس زمینه می گیرد و آن را به سمت مدل هدایت می کند.. این کار همچنین حجم بیشتری را به نور پشت اختصاص می دهد؛ پس زمینه تنها توسط نور اصلی روشن شد.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
روش نورپردازی در عکاسی مدلینگ ۱

شدت نور پس زمینه در این نورپردازی به راحتی می تواند با موقعیت نور اصلی کنترل شود. اگر نور را با چتر بالا ببرید و آن را به شکل دقیق تر به سمت مدل بچرخانید، نور اصلی روی مدل می تابد و پس زمینه تنها توسط نوری که از قسمت فوقانی به چتر برخورد می کند، روشن می شود؛ بنابراین پس زمینه تیره تر خواهد شد.

اگر نور اصلی را در یک موقعیت پایین تر قرار دهیم و آن را به سمت جلوتر بچرخانیم، از مقدار نور زیادی که از واحد روشنایی اصلی بر روی زمینه می تابد کاسته می شود، اما سایه ناخواسته از مدل ممکن است در پس زمینه ظاهر شود.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
تصویر مدل ۱

2. روش نورپردازی 

در این روش، رنگ های اشباع شده از لباس های مدل در مقابل زمینه کاملا سفید به نظر می رسد. هنگام روشن کردن حداکثری یک پس زمینه ، همیشه این خطر وجود دارد که نور منعکس شده از پس زمینه تمام صحنه را پر  کند. برای جلوگیری از این نورهای اضافه، باید نور مناسب به مدل بتابانید. برای به حداقل رساندن میزان نور اضافه از پس زمینه، ما از بازتابنده های استاندارد استفاده کردیم. علاوه بر این، پانل های سفید را بین نور یکپارچه و مدل نصب کردیم.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
روش نورپردازی در عکاسی مدلینگ ۲

در نتیجه، نورهای ساطع شده از سمت پس زمینه بدون اثر بر مدل، به طور مستقیم به پس زمینه می رود. هر دو نور مستقیم و منعکس شده از پشت پانل، پس زمینه را به طور کامل سفید و بدون هیچ گونه سایه ای از مدل نشان می دهد. جلو پانل های سفید، نوری که از واحد نورپردازی اصلی می آید را منعکس می کند.

همانطور که مشاهده می کنید، تصویر نهایی دارای کنتراست خوب و همه جزئیات لباس به وضوح قابل مشاهده است.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
تصویر مدل ۲

3. روش نورپردازی 

این روش یکی از ساده ترین روش های نورپردازی است که در آن از یک اکتاباکس (Octabox) یکنواخت، به عنوان نور اصلی شده است.  این روش نورپردازی تنها با یک منبع نور تکمیل می شود. نور اصلی از دو اکتاباکس که هر دو طرف مدل قرار داده شده است تامین می شود. از دو پانل بازتابنده نیز استفاده کردیم تا نور را به اطراف بتابانیم. همانطور که می بینید، پس زمینه به طور مساوی روشن می شود.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
نورپردازی در عکاسی مدلینگ ۳

ما از یک استریپ باکس ۳۰ × ۱۸۰ سانتیمتر مربع استفاده کردیم که در سمت چپ مدل قرار گرفته است. این نوع ابزار برای عکسهای کامل ایده آل است. در این روش روشنایی مدل در برابر پس زمینه خاکستری تیره کاملا مشخص می شود. در این روش، تصویر نهایی به شکل زیر می باشد.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
تصویر مدل ۳

4. روش نورپردازی

اکنون زمان نورپردازی با تنها یک منبع نور است. نور اصلی از دو اکتاباکس که هر دو طرف مدل قرار داده شده است تامین می شود. همچنین از دو پانل بازتابنده استفاده کردیم تا نور را به اطراف بتابانیم. همانطور که در تصویر می بینید، پس زمینه به طور مساوی روشن می شود.

 

نوردازی در عکاسی مدلینگ
نوردازی در عکاسی مدلینگ ۴
نوردازی در عکاسی مدلینگ
تصویر مدل ۴

 

5. روش نورپردازی 

در این نوع نورپردازی، نور اصلی از یک اکتاباکس آمده است. ما از یک استریپ باکس به عنوان نور پس زمینه استفاده کردیم و آن را با پانل بازتابنده از پس زمینه جدا کردیم تا به طور مؤثری نور پس زمینه را کاهش دهد. برای ایجاد شیب در پس زمینه هم از یک مونولایت مجهز به ۱۲ عدد بازتابنده و شبکه استفاده کردیم. مونولایت در پس زمینه خاکستری، تصویر را زنده تر می کند.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
نورپردازی در عکاسی مدلینگ ۵
نورپردازی در عکاسیمدلینگ
تصویر مدل ۵

 

6. روش نورپردازی 

برای تصویر روش نورپردازی ۵، یک پس زمینه خاکستری و حتی تاریک ایجاد کردیم. با اضافه کردن یک نور پس زمینه به بازتابنده استاندارد و شبکه، پس زمینه را روشن کردیم و حال و هوای تصویر را کاملا تغییر دادیم. این مثال به بهترین نحو نشان می دهد که چگونه می توان با تغییر و تکمیل یکی از این روش های پایه نورپردازی در عکاسی با مدلینگ، به عکس دلخواه خود رسید و پرتره جدیدی خلق کرد.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
نورپردازی در عکاسی مدلینگ ۶

 

 

 

 

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
تصویر مدل ۶

7. روش نورپردازی 

شات تمام قد با یک مدل بسیار بلند نیاز به تاباندن نور از بالا به پایین به فریم دارد و برای این نوع نورپردازی باید از یک مونولایت و یک اتریپ باکس طولانی به عنوان نور اصلی استفاده کنید.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
نورپردازی در عکاسی مدلینگ ۷

برای نور عقب نیز از استریپ باکس استفاده کردیم. برای هر دو طرف مدل پانل های جذب نور سیاه را نصب کردیم، که در این صورت نور از مونولایت ها بدون کنترل، به سمت مدل منعکس نخواهد شد.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ حرفه ای
تصویر مدل ۷

8. روش نورپردازی

در این نوع نورپردازی برای نور اصلی می بایست از یک اکتاباکس استفاده کرد. منبع نور عقب با یک استریپ باکس، پشت مدل در سمت چپ قرار دارد و نور به اندازه کافی برای روشن کردن مو، نیز وجود دارد.  برای ایجاد یک نور پر در این تصویر، ما یک پانل بازتابنده را نیز به سمت راست مدل اضافه کردیم.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
نورپردازی در عکاسی مدلینگ ۸

در این نوع نورپردازی برای عکاسی مدلینگ، یک نور خوب و حتی یک پس زمینه خوب داریم تا مدل را با یک نور پشت کاملا مشخص کنیم.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
تصویر مدل ۸

 

چتر به ندرت در استودیو استفاده می شود، در حالی که در لوکیشن ها به دلیل اینکه جای کمی می گیرد و سریع می توان از آن استفاده کرد بسیار محبوب است. در این روش برای نور اصلی از منبع نور با یک چتر نقره ای و یک بازتابنده سقف چتر استفاده کردیم که نور آن کاملا نرم است اما هنوز درخشان است. چتر تقریبا بالای سر عکاس قرار داده شده بود، کمی به سمت راست و پایین حرکت داده شده است.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
نورپردازی در عکاسی مدلینگ ۹
نورپردازی در عکاسی مدلینگ
تصویر مدل ۹

9. روش نورپردازی 

برای نورپردازی اصلی در اینجا، از یک بیوتی دیش استفاده کردیم. برای رسیدن به پرتو نور بیشتر در وسط،  یک شبکه فلزی متصل کردیم.

در هر دو طرف مدل، پانل های جذب کننده نور (به اصطلاح پرچم های فرانسوی) قرار داده ایم. مدل یک کت چرمی سیاه و سفید پوشیده بود که با پرتو باریکی از نور روشن شد بنابراین پس زمینه کاملا سیاه و سفید به نظر می رسد.

نورپردازی در عکاسی مدلینگ
نورپردازی در عکاسی مدلینگ ۱۰
نورپردازی در عکاسی مدلینگ
تصویر مدل ۱۰

 

جمع بندی

خلاصه کلام این که تصاویر خوب را می توانید با یک یا دو منبع نور را بسته به تخیل تان، ایجاد کنید. با استفاده از سه منبع نور در عکاسی ، فرصت های خود را نامحدود می کنید. امیدواریم این روش های نورپردازی در عکاسی مدلینگ را در خلق پرتره های زیبا به کار بندید و در نهایت زمینه ارتقا شغلی شما را فراهم آورد.

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.