ویژگی دوربین آیفون

اگر می‌ خواهید مهارت‌ های عکاسی با آیفون را در خود ارتقا دهید، باید راز های آیفون خود را بدانید تا بتوانید از هر لحظه بهترین عکس ها را خلق کنید. ترفند هایی که در ادامه به آن‌ ها اشاره خواهیم کرد به شما کمک می‌ کنند تا لحظات زود گذر را ثبت کنید و به سرعت یک ترکیب‌ بندی خوب بسازید و کار هایی که باید در مرحله ویرایش انجام دهید را کمتر کنید. شما همچنین یک راه ساده برای دسترسی به تمام عکس‌ هایی که در یک محل خاص گرفته‌ اید را یاد می گیرید. در این مقاله ما به ۱۱ ویژگی دوربین آیفون که هر عکاسی باید بداند و استفاده کند می‌ پردازیم.

۱. از تنظیمات نوردهی و وضوح بیشترین بهره را ببرید

آیفون در تنظیمات خودکار نوردهی و وضوح عملکرد خوبی دارد اما ممکن است همیشه روی موضوع درستی فوکوس نکند. زمانی که خودتان می‌ خواهید تنظیمات نوردهی و وضوح را انجام دهید، روی صفحه، جایی که موضوع قرار گرفته است بزنید تا فوکوس و تنظیمات نوردهی به صورت خودکار انجام شود؛ بعد می‌توانید با بالا و پایین بردن انگشتتان بر روی صفحه میزان نور را تغییر دهید.

زمانی که مطمئن شدید در کدام نقطه می‌ خواهید فوکوس کنید، می‌ توانید نقطه فوکوس و تنظیمات نوردهی را قفل کنید. با این کار حتی با تغییر صحنه هم این تنظیمات تغییر نخواهند کرد. اگر در حال عکاسی از موضوع متحرک هستید، مثل عکاسی خیابانی، تنظیمات نور و واضح سازی را در نقطه‌ای که انتظار دارید موضوع در آن قرار بگیرد قفل کنید و زمانی که موضوع به آن نقطه رسید عکس بگیرید.

برای قفل کردن تنظیمات نوردهی و واضح‌ سازی انگشت خود را بر روی نقطه فوکوس گذاشته و نگه دارید. جعبه زرد رنگی با نوشته AE/AF LOCK را می‌ بینید که در بالای صفحه نمایان می‌ شود. حتی زمانی که تنظیمات نوردهی را قفل می‌ کنید می‌ توانید با بالا و پایین بردن انگشتتان میزان نور را تغییر دهید.

 

واضح سازی در عکاسی با آیفون
واضح سازی در عکس

2. استفاده از HDR Mode برای عکاسی منظره

HDR  که مخفف High Dynamic Range (دامنه پویایی بالا) است سه نوردهی متفاوت را ترکیب کرده و به یک تصویر واحد با نور متعادل تبدیل می‌ کند . با استفاده از حالت HDR در تصاویری با کنتراست بالا، مثل یک منظره قرار گرفته در سایه همراه با پرتویی ازنور، کمک می‌ کند تا جزییات را هم در نواحی تیره و هم در نواحی روشن داشته باشیم بدون اینکه تصویر ما کم نور یا پرنور شده باشد.

استفاده از حالت HDR  در عکاسی سریع و پرتحرک پیشنهاد نمی‌ شود و به دلیل ترکیب سه عکس مختلف ممکن است تصویر نهایی محو شود. می‌ توانید برای حالت HDR که در بالای برنامه دوربین آیفون یافت می‌ شود از سه حالت روشن، خاموش و حالت خودکار استفاده کنید. برای اینکه از ذخیره شدن تصاویر اصلی مطمئن شوید به قسمت Setting و بعدPhotos and Camera و از بخش HDR گزینه Keep Norml Photo را فعال کنید.

 

HDR در عکاسی با آیفون
HDR در عکس

3. عکاسی با Burst Mode

با نگه داشتن دکمه شاتر Burst Mode در ۱ ثانیه ۱۰ عکس پی در پی می گیرد. این امکان در عکس گرفتن های سریع و عجله ای می تواند از محو شدن تصویر جلوگیری کند. این حالت برای عکاسی پرتره به خصوص زمانی که از یک گروه عکس می اندازید نیز مناسب است. حتما از دیدن سرعت تغییرات حالات آدم ها در طی یک ثانیه غافلگیر می شوید (داشتن تعدادی عکس از یک موقعیت شانس وجود حداقل یک عکس خوب را بالا می برد). اگرچه استفاده از Burst Mode  در عکاسی منظره ضروری نیست اما اگر ابرها با سرعت در حال حرکت هستند، می تواند در به بدست آوردن بهترین نور ممکن به شما کمک کند.

 

Burst Mode در عکاسی با آیفون
Burt Mode در عکس آیفون

4. صفحه آیفون خود را برای دسترسی سریع به دوربین به سمت چپ بکشید

خیلی وقت ها با موقعیت گرفتن یک عکس خوب مواجه می شوید و باید سریع دوربینتان را آماده کنید. سریع ترین راه برای عکس گرفتن استفاده از دو میانبر تعبیه شده در آیفون شماست. اگر در حال استفاده از گوشی خود هستید، می توانید با بالا بردن صفحه، آیکون دوربین را انتخاب کنید.

 

میانبر دوربین در عکاسی با آیفون
میانبر دوربین در آیفون

اما اگر در حال استفاده از گوشی خود نیستید، دکمه Home را برای روشن شدن صفحه فشار داده و برای باز شدن دوربین، صفحه را به سمت چپ بکشید. حتی اگر گوشیتان قفل است هم می توانید صفحه را به سمت چپ بکشید. زمانی که کارتان با دوربین تمام شد گوشی به حالت قفل باز می گردد.

 

میانبر دوربین در عکاسی با آیفون
میانبر دوربین آیفون

5. برای جلوگیری از تکان خوردن دوربین از تایمر استفاده کنید

گاهی اوقات حرکت کوچکی مثل فشار دادن دکمه شاتر برای تکان خوردن دوربین و ایجاد تصویر محو کافی است. این موضوع به ویژه زمانی که با یک دست عکاسی می کنید بیشتر اتفاق می افتد. با تایمر شما می توانید بعد از ترکیب بندی عکستان زمان ۳ ثانیه یا ۱۰ ثانیه را انتخاب کنید. با شروع شدن شمارش معکوس تایمر، ۱۰ عکس متوالی گرفته می شود که شما میتوانید بهترین را از بین آنها انتخاب کنید.

 

تایمر در عکاسی با آیفون
تایمر در دوربین آیفون

6. با دکمه های ولوم آیفون عکس بگیرید

بیشتر مردم از این ترفند آگاه نیستند مگر اینکه اتفاقی کشفش کرده باشند. می توان از دکمه های ولوم آیفون (در کناره گوشی) برای آعکس گرفتن استفاده کرد. هر دو دکمه این کار را انجام می دهند.این کار عکاسی با دوربین جلو یا در حالت افقی را آسان تر می کند. اما از آنجایی که فشار دادن دکمه های ولوم کمی سخت از دکمه شاتر اصلی است ممکن است باعث لغزش دوربین شود. در محیط های کم نور بهتر است از دکمه اصلی شاتر یا تایمر استفاده شود.

 

عکاسی با دکمه ولوم در آیفون
عکس گرفتن با دکمه ولوم در آیفون

7. با هدفون اپل خود عکس بگیرید

وسیله کمتر شناخته شده دیگری که می توانید با آن عکس بندازید، هدفون اپل شماست (همان هایی که موقع خرید همراه آیفون شماست). اینکار را می توان زمانی که هدفون به گوشی متصل است با فشار دادن دکمه های ولوم انجام داد. اگر شما یک عکاس خیابانی هستید، با این امکان می توانید بدون جلب توجه عکاسی کنید. این روش مواقعی که در حال عکاسی با سه پایه هستید و می خواهید از تکان خوردن دوربین جلوگیری کنید نیزمناسب است.

 

عکاسی با هدفون اپل در آیفون
عکس گرفتن با هدفون اپل در آیفون

8. گرید را روشن کنید

احتمالا موقع عکاسی با آیفون با گرید مواجه شده اید اما نمیدانید دقیقا چه کاری انجام می دهند.  اگر نمی دانید چطور از گرید استفاده کنید یا با قانون یک سوم آشنایی ندارید، این خطوط ممکن است فقط کار شما را سخت تر کنند. گرید صفحه را به ۹ قسمت تقسیم کرده و کمک می کند به صورت حرفه ای عکس ها را ترکیب بندی کنید.

 

گرید در عکاسی با آیفون
گرید در عکس با آیفون

قانون یک سوم می گوید همیشه موضوع خود را روی یکی از خطوط متقاطع قرار دهید و هرگز آن را در مرکز کادر نگذارید. این خط ها همچنین هنگام عکاسی از منظره کمک می کنند خط افق را صاف تنظیم کنید.

اگر هنگام باز کردن دوربین گرید را نمی بینید، به Setting  رفته و از قسمت Photos and Camera  گزینه Grid را روشن کنید.

 

گرید در عکاسی با آیفون
گرید در عکس آیفون

9. برای گرفتن پرتره های بهتر، از حالت پرتره آیفون استفاده کنید

امکان جدیدی که در طراحی گوشی های آیفون ۷ پلاس، ۸پلاس و آیفون X قرار داده شده، حالت پرتره (Portrait Mode) است که کنترل بیشتری در عمق میدان به شما می دهد. در عکاسی پرتره شما به عمق میدان کمتری نیاز دارید تا وضوح و تمرکز را روی موضوع خود قرار دهید. در حالت پرتره پس زمینه محو خواهد شد. از مزیت های دیگر حالت پرتره این است که از لنز تله (زاویه بسته) آیفون استفاده میکند و باعث حذف شدن اعوجاج ها می شود. زمانی که استفاده از حالت پرتره را یاد گرفتید می توانید از امکانات دیگری که در این حالت روی صفحه ظاهر می شود نیز استفاده کنید. با هر بار عکس گرفتن دو تصویر ذخیره می شود: یکی با پس زمینه محو و دیگری با پس زمینه معمولی.

انتخاب پس زمینه درست برای حالت پرتره احتیاج به کمی تمرین دارد. اگر موضوع بیش از اندازه به پس زمینه نزدیک نباشد افکت عمق میدان بهترین نتیجه را خواهد داشت. اگر این امکان را دارید، با مقدار جزییات موجود در پس زمینه کمی بازی کنید. یک دیوار سفید و تخت برای محو شدن خیلی ساده است و درعین حال یک پس زمینه شلوغ هم می تواند تمرکز بیننده بر موضوع را از بین ببرد. مقدار کمی رنگ و جزییات بهترین انتخاب است.

 

Portrait mode در عکاسی با آیفون
حالت پرتره در عکس آیفون

10. از هر جهت که می خواهید عکس پانوراما بگیرید

برای داشتن میدان دید وسیع تر و گرفتن عکس پانوراما ، حالت Pano را از نوار پایین دوربین خود انتخاب کنید. اگر می خواهید از جهت مخالف گرفتن عکس را شروع کنید کافی است تا در سمت راست صفحه بزنید. می توانید در حین گرفتن عکس پانوراما تنظیمات وضوح و نوردهی را دقیقا مثل گرفتن یک عکس معمولی تغییر دهید.

 

پانوراما در عکاسی با آیفون
پانوراما در عکس آیفون

11. موقعیت جغرافیایی عکس های خود را ثبت کنید

وقتی امکان ثبت موقعیت جغرافیایی را فعال می کنید، آیفون شما مکان عکس های شما را ثبت می کند. با این امکان نه تنها می توانید ببینید عکس ها در چه محلی گرفته شده اند بلکه می توانید بر اساس موقعیت مکانی به دنبال آن ها بگردید.

برای فعال کردن ثبت موقعیت جغرافیایی به Setting بروید و از قسمت Privacy گزینه Location Services را انتخاب کنید و از قسمتCamera  گزینه While Using The App  را بزنید. با روشن کردن این گزینه، نام موقیعت مکانی خود را در بالای برنامه می بینید. اگر روی Details بزنید، اطلاعات بیشتری از عکس به شما می دهد.

برای دیدن تمام عکس هایی که در یک محل گرفته اید، روی Search در بالای برنامه بزنید، اسم محل را وارد کنید و گزینه ای را که می خواهید از منو انتخاب کنید. برای دیدن تصاویر روی نقشه، به آلبوم Places بروید. شما می توانید روی نقشه به عقب یا جلو زوم کنید و برای دیدن عکس هایی که در یک محل گرفته اید روی دسته آن عکس ها بزنید. اگر بر روی گزینه Grid در قسمت بالا بزنید عکس ها به صورت لیست ظاهر می شوند.

 

Geotag در عکس آیفون
موقعیت جغرافیایی در عکس آیفون

افراد زیادی از امکانات و ابزار های موجود در آیفون اطلاعی ندارند. قبل از استفاده از لنزها و ابزار های جداگانه، مهارت های عکاسی با آیفون خود را از راهی که از قبل دقیقا سر انگشتان شما قرار گرفته است ارتقا دهید!

 


برای آموزش بیشتر در زمینه عکاسی با آیفون، می توانید به مقاله ی ۱۰ اشتباه رایج عکاسی با آیفون (همراه با راه حل) مراجعه کنید.


 

برگرفته از: mobiography

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 امتیاز ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ …
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 امتیاز ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فض…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی‌کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

۲ نظر از شما

 1. آیفونگرفر

  31 ژانویه 2019 در 7:57 ب.ظ

  خداااییش نمیدونستم انقدر گوشیم امکانات داره خخخخ

  پاسخ

  • حامد

   31 ژانویه 2019 در 8:00 ب.ظ

   من خوراکم عکسای burst مدیه. کلی ابزار باحال هست واسه آیفون برای عکاسیش اینا.خواستی بگو معرفی کنم بهت

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.