12 اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی

12 اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی (Disney) را انیماتورهای دیزنی اُلی جانستون (Ollie Johnston) و فرانک توماس (Frank Thomas) برای اولین بار در کتاب توهم زندگی: انیمیشن دیزنی معرفی کردند که به طور رسمی در سال ۱۹۸۱ منتشر شد. در این کتاب جانستون و توماس کار انیماتورهای اصلی دیزنی از سال ۱۹۳۰ به بعد را مورد بررسی قرار دادند و به ۱۲ اصل ساده د رانیمیشن سازی رسیدند. این کتاب و قوانینی که در آن بیان گردیده بسیار مورد استفاده انیماتور های دنیا قرار گرفته و گاه از آن به عنوان انجیل صنعت انیمیشن سازی تعبیر می‌شود. در سال ۱۹۹۹ این کتاب در یک آمارگیری آنلاین به عنوان بهترین کتاب انیمیشن تاریخ برگزیده شد. با اینکه در زمان نوشتن و چاپ شدن کتاب، تکنیک‌های دستی رواج داشت با این حال با ورود رایانه و روش‌های جدیدتر همچنان مباحث مطرح شده در این کتاب امروزه نیز کاربرد دارند.

در بخش اول: اصل یکم تا چهارم و بخش دوم: اصل پنجم تا هشتم، ۱۲ اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی، ۸ اصل از ۱۲ اصل ساده در انیمیشن سازی را مطرح و بررسی کردم. در این قسمت هم قصد داریم تا ۴ اصل بنیادی انیمیشن سازی را بازگو کنیم. پس تا پایان مطلب ما را همراهی کنید. .

 

12 اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی

۹. زمان بندی (Timing)

این اصل انیمیشن سازی Disney ، در ایجاد این توهم که حرکت انجام شده از قوانین فیزیک تبعیت می کند، به ما کمک می کند. انیماتور ها با تنظیم زمان بندی صحنه، حرکت را به وسیله ی فریم های بیشتر آرام تر و روان تر و با تعداد فریم کمتر حرکت را سریع تر نشان می دهند.

12 اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی
اصل زمان بندی

10. اغراق (Exaggeration)

اغراق یعنی بزرگنمایی حرکات مشخص به طریقی که با برجسته شدن قسمتی از حرکت، باور پذیری صحنه لطمه نبیند. همانطور که در GIF های قبلی مشاهده کردید، انیمیشن سازی دیزنی در انجام این اصل بسیار خوب عمل کرده است. برای یادآوری دوباره می توانید صحنه ی زیر را هم به عنوان مثال در نظر بگیرید.

12 اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی
اصل اغراق

11. طراحی حرفه ای (Solid drawing)

این اصل در اصول انیمیشن سازی دیزنی جایگاه بالایی دارد و  انیماتور ها را تشویق می کند تا درباره ی این واقعیت ب درستی تفکر کنند، اگرچه ممکن است فرم ها به شکل دو بعدی نمایش داده شوند ولی می بایست ظاهری سه بعدی داشته باشند. به عبارت دیگر در تصویر باید اصول حجم، وزن، تعادل و آناتومی رعایت شود. در مثال زیر گرچه طرح به صورت دو بعدی می باشد ولی بیننده با تماشای زئوس حس می کند که شخصیت وزن دارد و سه بعدی می باشد.

 

12 اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی
اصل طراحی حرفه ای

 

 

 

12. جذابیت (Appeal)

بدون شک همه نوع شخصیتی نباید جذاب باشد ولی این اصل بیانگر این است که انیماتور ها باید تصویری بسازند که برای بیننده ها جذاب و جالب باشد. برای جذاب شدن انیمیشن کافی است شخصیت ساده و در عین حال گیرا باشد و ویژگی های آن به خوبی نمایش داده شود تا مخاطب بتواند با آن ارتباط برقرار کند.

12 اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی
اصل جذابیت

 

 • نتیجه گیری:

برای جان بخشیدن و حرکت دادن به هر شخصیت در دنیای انیمیشن، باید ابتدا ۱۲ اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی را فرا گرفته و سپس به سراغ انیمیت کردن رفت. این چند اصل بنیادی انیمیشن سازی به شما کمک می کنند تا انیمیشنی زیبا و جداب بسازید که مخاطب ها شیفته آن شوند.

۱۲ اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی:

 • فشردگی و کشیدگی
 • پیش بینی
 • صحنه پردازی
 • طراجی پشت سر هم و طراحی حالتی به حالت دیگر
 • حرکت های دنباله دار و حرکت های منطبق با هم
 • افزایش و کاهش سرعت
 • قوس
 • انیمیشن سازی ثانویه
 • زمان بندی
 • اغراق
 • طراحی حرفه ای
 • جذابیت

برگرفته از: ohmy.disney.com

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در انیمیشن سازی

نظری موجود است.

 1. سعید

  ۰۸ فروردین ۱۳۹۹ در ۱۱:۲۲ قبل از ظهر

  سلام روزبخیر یسوال داشتم انیمیشن عصر یخبندان و پاندای کونگ فوکار با چه نرم افزاری طراحی شدن بعداز جستجو دچار سردرگمی شدم

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.