۱۲ اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی (Disney) را انیماتورهای دیزنی اُلی جانستون (Ollie Johnston) و فرانک توماس (Frank Thomas) برای اولین بار در کتاب توهم زندگی: انیمیشن دیزنی معرفی کردند که به طور رسمی در سال ۱۹۸۱ منتشر شد. در این کتاب جانستون و توماس کار انیماتورهای اصلی دیزنی از سال ۱۹۳۰ به بعد را مورد بررسی قرار دادند و به ۱۲ اصل ساده د رانیمیشن سازی رسیدند.

اصول انیمیشن سازی دیزنی پایه ی همه ی کارهای انیمیشنی را می سازد و با زمینه های مختلف دیگر هم ارتباط دارد. مشخص ترین استفاده از این اصول مهم انیمیشن سازی براب طراحیِ شخصیت می باشد ولی برای طراحی وب نیز راهنمای بسیار ارزشمندی به حساب می آید. برای مثال اگر بخواهید به وسیله ی انیمیشن CSS حرکتی را در محیط کاربری تعریف کنید، می توانید از این قوانین استفاده کنید. در این مقاله نگاه عمیق تری به هر اصل خواهیم داشت تا درک بهتری از ماهیت این چند اصل بنیادی انیمیشن سازی پیدا کنید. با ما همراه باشید.

 


خیلی وقت ها به افرادی بر می خوریم که دوست دارند قدم در دنیای پر رمز و راز انیمیشن سازی بگذارند اما نمی دانند که باید از کجا شروع کنند. در مقاله تکنیک های پایه ی انیمیشن سازی با معرفی تکنیک های پایه انیمیشن سازی شما را در برداشتن قدم اول همراهی می کنیم.


۱۲ اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی:

 

1. فشردگی و کشیدگی (Squash and Stretch)

با کمک این اصل در انیمیشن سازی Disney ، وقتی شخصیت در حال حرکت است به آن وزن و حجم می دهد. این کار به وسیله ی جمع و باز کردن بدن شخصیت صورت می گیرد. برای درک بهتر، نگاهی به صحنه ی زیر بیندازید. می بینید که وقتی کاراکتر ها در حال رقصیدن هستند، بدنشان کاملا جمع می شود و بعد دوباره کشیده شده و به حالت اولیه ی خود باز می گردد. در نتیجه، ما به عنوان مخاطب باور می کنیم که کاراکتر ها در حال رقصیدن هستند چون تاثیر جاذبه ی زمین را بر روی بدن هایشان احساس می کنیم.

15 اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی
فشردگی و کشیدگی

 

2. پیش بینی (Anticipation)

با استفاده از اصل انتظار می توانیم به بیننده اعلام کنیم که حرکت خاصی در حال شکل گرفتن است. برای اجرای این اصل در انیمیشن های دیزنی، انیماتورها دقیقا قبل از حرکت اصلی، روی یک یا دو حرکت کوچک کار می کنند تا به بیننده علامت دهند که قرار است اتفاقی رخ دهد. اگر به تصویر پایین نگاه کنید می بینید که تامپر (Thumper) قبل از قبل از دویدن روی پای عقبش خم می شود. این یعنی اصل انتظار در انیمیشن سازی.

15 اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی
انتظار

3. صحنه پردازی (Staging)

اصل صحنه پردازی به این معنی است که شخصیت با هر ژست یا حرکتی می بایست مقصود روشنی را بیان کند. به عکس های تینکر بل (Thinker Bell) نگاه کنید. اگر تصویر رنگی تینکر بل را برداریم و به جای آن نقاشی سیاهی از آن را نشان دهیم، شما باز هم می توانید ایده ی اینکه تینکر در تصویر اول خیلی خوشحال و در تصویر دوم از چیزی ناراحت است را درک کنید.

15 اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی
صحنه پردازی ۱
15 اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی
صحنه پردازی ۲

این اصل انیمیشن سازی دیزنی همچنین به حرکات و قرار گیری دوربین نیز مربوط می شود. در این صحنه از «در جستجوی نمو» (Finding Nemo)، چرخش آب و حالات شخصیت به بیننده نشان می دهد که حرکت دلپذیری می باشد.

15 اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی
صحنه پردازی ۳

 


به انیمیشن سازی علاقه مند هستید و می خواهید اطلاعات بیشتری درباره ی اصول به حرکت درآوردن کاراکترها داشته باشید؟

در دوره ی ویدیویی مبانی انیمیشن سازی: حرکت کاراکتر جورج مستری به شما نشان می دهد که چطور کاراکتری را به حالت راه رفتن، دویدن و پرش دربیارید و آن را به یک داستان روایی کاملا طبیعی تبدیل کنید. امیدواریم از تماشای این دوره نهایت استفاده را ببرید.


 

4. طراحی پشت سرهم (Straight ahead) و طراحی از حالتی به حالت دیگر (Pose to Pose)

این اصل از ۱۲ اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی، دو تکنیک مربوط به انیمیت کردن را نشان می دهد. در تکنیک حالتی به حالت دیگر، ابتدا ژست های اصلی که شخصیت اول از همه باید آنها را انجام دهد طراحی می شود و بعد با ژست های انتقالی تکمیل می شود. طراحی پشت سرهم تکنیک منحصر به فرد تری است و انیماتور انیمیشن را فریم به فریم می سازد. تصویر نمادین سیندرلا (Cinderella) که در زیر می بینید، به وسیله ی تکنیک پشت سرهم ساخته است.

طراحی پشت سرهم بیشتر برای ایجاد حرکات روان و واقعی مناسب است در حالی که طراحی حالتی به حالت دیگر برای صحنه های دراماتیک و احساسی استفاده می شود چون تمرکز بیشتر روی بیان ایده است تا واقعیت صحنه.

۱۲ اصل مهم انیمیشن سازی دیزنی: بخش دوم-اصل پنجم تا هشتم

 

برگرفته از: ohmy.disney.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در انیمیشن سازی

همچنین نگاهی بیاندازید

پرفروش ترین انیمیشن های جهان را بشناسید!

اگر علاقه مند به تماشای فیلم هستید و از آن مهم تر با کودک مهیج درونتان رابطه ی خوبی دارید،…