اصول کار تیمی

مقدمهاز اصول کار تیمی‌ چه می‌ دانید؟ تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا بعضی تیم ها موفق و کارآمد هستند ولی بعضی دیگر راه به جایی نمی برند؟ ارائه یک کار گروهی موثر از یک جهت ساده و از جهت دیگر پیچیده است. این امر به دانستن یک مجموعه اصول کلیدی و حساس نیاز دارد. کم نیستند گروه‌ هایی که بدون دانستن این اصول در برقراری تعامل و نهایتاً گرفتن خروجی صحیح به مشکل برمی خورند.

به طور کلی بشر از وقتی به اهمیت خِرَد جمعی در انجام کارها پی برد، سعی داشته تا کارها را به صورت تیمی انجام دهد. در جوامع توسعه یافته، مهارت کار به صورت تیمی از پایه و از سنین خردسالی به کودکان آموزش داده می شود. این کشورها می دانند که موفقیت در گرو کار جمعی است. مهارت کارگروهی مثل هر مهارت دیگر نیاز به تمرین و تکرار دارد. مهم نیست که یک گروه با چه هدفی و برای چه کاری در کنار هم جمع شده اند؛ فلسفه وجودی یک تیم این است که انسان هایی با نظرات مختلف دور هم جمع شوند و برای موفقیت گروه تلاش کنند ولی با دیدگاه های متفاوت. پس وقتی در خصوص یک گروه صحبت می کنیم، با مجموعه ای از افراد سر و کار داریم که سلیقه های گوناگون، تجربه های مختلف در زندگی، سوابق کاری متفاوت و موفقیت های کاری گوناگونی در کارهای گروهی قبلی داشته اند و دور هم جمع شده اند تا یک ماموریت جدید را به سرانجام برساند.

 

 

 

اصول کار تیمی
اصول کار تیمی

شما می توانید به طور مؤثری نقش خود را در تحقق خواسته های گروهی که در آن عضو هستید، ایفا کنید. در صورتی که اصول کار تیمی در گروه رعایت شود، دیگر رسیدن به موفقیت های غیرقابل باور رویا نیست! یادتان باشد در جریان کار تیمی اجازه ندهید چیزی مانع آن شود که از انجام کاری برای موفقیت گروه دریغ کنید. به عنوان عضو گروه سعی کنید اصول کار تیمی ‌را یاد بگیرید و به سایرین آموزش دهید تا یک تیم موفق تجاری، هنری، ورزشی یا … بسازید.

اگر شما از گروه خودتان انتظار دارید تا بزرگ ترین موفقیت ها را تجربه کند، باید بدانید که هر گروهی یکسری نیازهای اساسی دارد که باید برآورده شود. هیچ تیمی ‌موفق نخواهد شد مگر اینکه این اصول کار تیمی، سرلوحه کار تک تک اعضا باشد. ۱۲ اصل بیان شده در این مطلب، ترسیم کننده محیطی است که یک تیم موفق برای انجام ماموریتش به آن نیاز دارد. پس با ما همراه باشید و از کار کردن در کنار اعضای تیم تان لذت ببرید و در نهایت موفقیت را تجربه کنید.

اصول کار تیمی

 

 • تعهد و فهم متقابل در گروه؛ یکی از مهم ترین اصول کار تیمی

اعضای تیم، اهداف گروه را می فهمند و در رسیدن به آن متعهد هستند. این واقعیت واضح و توافق در اهداف، برای یک کار گروهی موثر و ضروری است. اعضای تیم باید هدفی کلی داشته باشند که مورد توافق همه اعضا باشد تا این هدف به عنوان چتری برای در برگرفتن تلاش همه اعضا نقش ایفا کند. وقتی یک سازمان دارای انتظارات، اهداف و نتایج واضح برای کار گروهی است، نظم و ترتیب گروه تقویت می شود.

اصول کار تیمی
تعهد و فهم متقابل در گروه

مهم است که همه اعضای گروه برای رسیدن به یک هدف تلاش کنند؛ همچنین فهمیدن هدف و دانستن اینکه رسیدن به هدف کاری زمانبر و پر چالش است، ضروری است. ضرورتاً همه اعضای گروه رسیدن به آن هدف مشترک را باید در اولویت خودشان قرار دهند. به علاوه، همه اعضای گروه باید نسبت به عملکرد آن، فهم مشترک داشته باشند. هر عضوی باید دارای رویکرد منحصر به فرد خود باشد، اما اصول اساسی در همه رویکردها مشترک است. برای سنجیدن این مطلب لازم است همه اعضای گروه به این سوال پاسخ دهند که در خصوص رویکردهای گروه چه چیزی ضروری است؟ اگر در پاسخ ها اشتراک وجود داشت، پس گروه در مسیر صحیح قرار دارد.

 

 • از واگرایی تا همگرایی؛ نقطه نظرات افراد در کار تیمی

اصول کار تیمی
نقطه نظرات افراد در کار تیمی

اعضای گروه می بایست فضایی را ایجاد کنند که در آن افراد به راحتی ریسک های منطقی را در تعاملاتشان بپذیرند، از مواضعشان دفاع کنند و اقدام لازم را انجام دهند. در چنین گروهی اعضای تیم به یکدیگر اعتماد کامل دارند و به خاطر موافقت نکردن در مورد موضوعی تنبیه نمی شوند؛ چون عدم توافق در هر کار گروهی امری محتمل است و حتی باید از آن استقبال شود. فراموش نکنید کار گروهی هنر همگرا کردن نظرات متفاوت برای تسریع در رسیدن به موفقیت است.

 

 • جایگاه اخلاق در اصول کار تیمی‌

اصول کار تیمی
جایگاه اخلاق در اصول کار تیمی

اصول کار تیمی ایجاب می کند که ارتباطات در گروه آزاد، صادقانه و محترمانه باشد. در یک گروه موفق افراد برای بیان عقاید و راه حل های مناسب از دیدگاه خودشان آزادند. همین طور افراد این حس را دارند که توسط سایر اعضا شنیده می شوند. اعضای تیم برای روشن شدن مواضع دیگر افراد، سوال می پرسند و برای شنیدن دقیق نظرات دیگر همکارانشان وقت می گذارند.

 

 • تعلق خاطر اعضای گروه به یکدیگر

اصول کار تیمی
تعلق خاطر در کار گروهی

در یک گروه ایده آل، اعضای تیم به شدت حس می کنند که به گروه تعلق دارند. آن ها نسبت به تصمیمات و اقدامات گروه عمیقاً متعهدند. این حس تعلق خاطر با گذراندن وقت برای توسعه هنجارهای گروه یا تقویت ارتباطات اعضای گروه، قوام بیشتری می یابد.

 

 • همه برای یکی و یکی برای همه؛ وقتی وایکینگ ها اصول کار تیمی ‌را یاد می دهند!

اصول کار تیمی
همه برای یکی، یکی برای همه

اعضای تیم با تجربیات، نقطه نظرات و دانش غیرقابل جایگزین، به صورت یک فرد واحد دیده می شوند. در واقع هدف تشکیل گروه، استفاده از فواید تفاوت در طرز فکر افراد است وگرنه چه لزومی ‌دارد سازمان ها برای انجام پروژه ها از کار گروهی استفاده کنند؟ در حقیقت هرچقدر نظرات متفاوت‌ تری در یک گروه وجود داشته باشد نشان دهنده این است که یک موضوع از ابعاد بیشتری مورد بررسی قرار گرفته است و در صورت همگرایی نهایی، شانس موفقیت بیشتر خواهد بود. این بند در واقع همان قانون اساسی است که وایکینگ ها به آن معتقد بودند و در سفر‌های دریایی خودشان از آن استفاده می کردند: “همه برای یکی، یکی برای همه”.

 

 • خلاقیت و نوآوری؛ شریان حیاتی در اصول کار تیمی‌

در هر گروهی خلاقیت، نوآوری و نظرات مختلف وجود دارد و الیته که باید وجود داشته باشد. نظراتی مانند: «ما الان هم این کار را انجام داده‌ و نتیجه نگرفته‌ ایم» یا «چه نظر مسخره ای!» نباید در گروه مطرح شده یا مورد حمایت قرار گیرد. اعضای تیم باید بر این حقیقت واقف باشند که قدرت یک تیم در این است که هر یک از اعضا برای حل یک مشکل، بهبود فرآیند، رسیدن به نتیجه یا ساخت چیز جدید و گرفتن خروجی نظر متفاوت داشته باشند؛ ولی در نهایت می بایست هدف مشترکی را دنبال کنند.

 

 • ارزیابی مستمر؛ بخش جدانشدنی از کار

اصول کار تیمی
ارزیابی مستمر در کار تیمی

اعضای یک گروه این توانایی را دارند تا دائماً خود را مورد ارزیابی قرار دهند و فرایندها، امور اجرایی و تعاملات درگیر با آن را بهبود بخشند. اعضای تیم آزادانه در خصوص هنجارهای گروه و مسائلی که گروه را یک گام به پیش می برد و همین‌ طور فرایند‌های مربوط به آن در حوزه استعدادها و همسو با استراتژی گروه، بحث و تبادل نظر می کنند. اصول کار تیمی ایجاب می کند، تیم جلساتی را به منظور مرور این موارد برگزار کند تا فرآیندها در جهت به انجام رساندن ماموریت گروه به طور مرتب ارزیابی و اصلاح شود.

 

 • رویکرد یکسانِ اعضا در برخورد با مسائل

اصول کار تیمی
رویکرد یکسانِ اعضا در برخورد با مسائل

در یک گروه موفق، اصول کار تیمی طوری تدوین می شود که اعضای گروه درباره ی نحوه عیب یابی، تحلیل و حل مشکلات کار گروهی و تعارضات مربوط به آن به توافق رسیده باشند. بر اساس اصول کار تیمی ‌موفق، نظراتی که در گروه بر اساس تضادهای شخصی مطرح می شوند حمایت نشده و در عوض اعضای گروه تلاش می کنند تا راه حل‌ های متقابلی برای حل مشکلات و اختلاف نظرها پیدا کنند.

 

 • شیوه ی راهبری مشارکتی در اصول کار تیمی

اصول کار تیمی را یاد بگیرید
شیوه ی راهبری مشارکتی در اصول کار تیمی

در یک گروه موفق برای برگزاری جلسات، تقسیم وظایف، ثبت تصمیمات و ارزیابی فرآیندها و همچنین به حساب آوردن اعضای گروه، تعیین خط مشی گروه از شیوه راهبری مشارکتی استفاده می شود. به این معنی که اعضای تیم تصمیمات را با همکاری هم اتخاذ می کنند و به حمایت از تصمیمات گروه متعهدند. آن ها همچنین تلاش می کنند تا حمایت و تعهد دیگران را برای موفق شدن گروه و اهداف آن جلب کنند.

بیشتر بخوانید: موانع سوددهی در کسب و کار

 

 • پاسخگویی متقابل در رعایت اصول کار تیمی‌ و انتظارات اعضا

طبیعتاً موفقیت یک گروه با موفقیت اعضای گروه پیوند خورده است و هیچ یک از اعضا هم نمی توانند بدون پایبندی سایر اعضا به اصول کار گروهی به موفقیت برسد. این تعریف، مفهوم پاسخگویی متقابل را بیان می کند. داشتن پاسخگویی متقابل بین فرد و گروه، متضمن ایجاد اعتماد در اعضا و درک عمیق اهداف گروه است.

 

 • ایجاد ساختار گروه؛ اصل اساسی در کار تیمی

اصول کار تیمی
ایجاد ساختار گروه

ایجاد ساختار گروه به این مفهوم است که در گروه نقش ها و هنجارها به ‌طور مستحکمی‌ در جای خود قرار گرفته‌ اند و در عین حال سازماندهی شده و کارا هستند. با ایجاد این ساختار، عناصر گروه می دانند که کارها چگونه انجام می شود و باید به چه کسی پاسخگو باشند. وقتی افراد نقش خودشان را درک کنند می توانند با اعتماد به نفس بیشتری برای پیشبرد اصول کار تیمی ‌تلاش کنند.

 

 • رهبری الهام بخش؛ لازمه کار تیمی ‌موفق

اصول کار تیمی
رهبری الهام بخش

آیا تاکنون یک تیم ورزشی موفق را دیده اید که توسط یک مربی نه چندان لایق و تاثیرگذار اداره شود؟! این مفهوم در دنیای کسب و کار هم صادق است. بهترین تیم‌ ها توسط مدیرانی اداره می شوند که مجموعه شان را با نگاه سازمانی مدیریت می کنند و آماده دریافت بازخورد‌ها هستند. آن ها کارمندان شان را تشویق می کنند تا پیشرفت کنند و درِ اتاق شان را برای شنیدن نظرات باز می گذارند. از همه مهم‌ تر اینکه مدیران الهام بخش از محول کردن مسئولیت ها اکراه ندارند و هر جا لازم باشد این کار را انجام می دهند.

 

برگرفته از: thebalancecareers.com

bizjournals.com

 • کار تیمی و حل مسئله

  کار تیمی و حل مسئله

  اغلب کارهای توسعه ‌ای، وابسته به تشکیل تیم ‌های اجرایی و نظارت بر هماهنگی اجرا و زمان وظای…
 • کار تیمی موفق

  کار تیمی موفق چگونه به انجام می‌ رسد؟

  آیا تا به حال از خودتان پرسیده اید که چگونه برخی تیم‌ها می توانند کار تیمی موفق داشته باشن…
 • کار تیمی مورچه ها کسب و کار موفق

  کار تیمی مورچه ها: الگویی برای مهارت های رهبری

  5 / 5 ( 1 vote ) نحوه ی زندگی مورچه ها و خصوصیات رفتاری آنها به خصوص کار تیمی مورچه ها، چی…
 • مهارت های لازم برای کار تیمی کسب و کار

  مهارت های لازم برای کار تیمی

  مهارت های لازم برای کار تیمی در واقع مجموعه ای از راه هایی است که باعث می شوند افراد مختلف…
 • کار تیمی

  کار تیمی چیست؟

  5 / 5 ( 2 votes ) اگر برای یافتن مفهوم کار تیمی جستجو کنید، متوجه خواهید شد که در حقیقت، ت…
مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در کسب و کار

۳ نظر از شما

 1. ملیحه ص

  ۲۱ بهمن ۱۳۹۷ در ۶:۵۷ بعد از ظهر

  از واگرایی تا همگرایی.چه تیتر باحالی.
  مرسی از مطلب خوبتون

  پاسخ

 2. دفتردار

  ۲۲ بهمن ۱۳۹۷ در ۱:۲۶ بعد از ظهر

  واقعا کار تیمی توی ایران خیلی خیلی سخته
  ما اینجا با دو نفر نمیتونیم کار کنیم بعد خارجیا راحت ۱۰۰۰ نفره باهم همکاری میکنن

  پاسخ

  • اسحاق

   ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ در ۱۰:۵۹ بعد از ظهر

   دقیقا موافقم ، شرکت ما همینطوریه
   هیچکی پشت اون یکی نیست و اصلا تیم نیستن

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.