عکس های شارپ

عوامل زیادی در شارپنس تصویر اثر می گذارند اما هیچ کدام تاثیر لنز را ندارند. هر کدام از ما که تا به حال دوربینی در دست گرفته باشیم به شارپنس کلی عکس هایمان توجه زیادی کرده ایم. قبل از اینکه بروید و پول زیادی برای یکی از آن لنز های حرفه ای گران قیمت خرج کنید، در مورد نکاتی که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد، فکر کنید. این چند راز ساده برای داشتن عکس های شارپ تر با لنز هایی که در دست دارید به شما کمک می کنند.

 

نکاتی برای داشتن عکس های شارپ تر:

 

1. به رعایت نکات اولیه توجه کنید

دوربین را در حالت درستی بگیرید. دست راست شما باید دوربین را نگه دارد وانگشت اشاره آن آماده برای زدن دکمه شاتر باشد. کار دست چپ هم نگه داشتن لنز است. آرنج ها را محکم در مقابل بدن خود نگه دارید. جای منظره یاب دوربین را هم مقابل چشم خود محکم کنید. این سه تکیه گاه به تکان نخوردن دوربین کمک می کند و نسبت به نگه داشتن دوربین دور از سر و بدن و با آرنج های باز ایستا تر هستند.

عکس های شارپ
نحوه ی گرفتن دوربین

 

2. از یک فیلتر پولاریزه استفاده کنید

فیلتر های پولاریزه به تیره کردن آسمان های آبی در هوای آفتابی معروف هستند اما در موقعیت های دیگر هم کاربرد دارند. استفاده از فیلتر پولاریزه در موقعیت های مه آلود، به کم کردن اثر مه کمک می کند. مه عکس های شما را نرم و محو می کند و استفاده از این فیلتر در حذف مه و گرفتن عکس های شارپ اثر زیادی دارد. پس حتی اگر تیره کردن یک آسمان آبی هدف شما نیست، دراستفاده از فیلتر پولاریزه تردید نکنید.

نکاتی برای عکس های شارپ
استفاده از فیلتر پولاریزه

 

3. از بهترین حالت لنز خود استفاده کنید

اکثر لنز ها با ۲ یا ۳ پله دیافراگم بسته تر نسبت به حداکثر دیافراگم خود، در شارپ ترین حالت ممکن عکس می گیرند. اما اگر به دلیل کم شدن عمق میدان نمی توانید دیافراگم را تا به این اندازه ببندید، بستن ۳/۱ یا ۳/۲ پله هم شارپنس را افزایش می دهد.

عکس های شارپ
استفاده از بهترین حالت لنز

به همین دلیل، زمانی که عمق میدان زیادی لازم دارید عکاسی با یک یا دو پله باز تر از حداقل میزان دیافراگم، بهترین شارپنس را در عکس شما ایجاد می کند. این به این دلیل است که لنز ها در باز ترین دیافراگم خود، دچار پدیده «پراش» می شوند. پراش زمانی اتفاق می افتد که نور از روزنه کوچکی عبور کرده و متفرق می شود. در دیافراگم های بسته تر، این نور درصد کمی از کل نوری است که با سنسور برخورد می کند. اما در دیافراگم های بازتر، این نور متفرق شده، درصد خیلی بیشتری از کل نوری است که به سنسور برخورد می کند. پراش نور باعث ایجاد عکس های نرم تر و محو تر می شود. عکاسی با دیافراگم ۱۶ به جای ۲۲، مقدار پراش را کمتر وعکس ها را شارپ تر می کند.

 

4. نقطه فوکوس را انتخاب کنید و آن را هر جایی از کادر که می خواهید بگذارید

عکس های شارپ
نقطه فوکوس

عکاسان زیادی، نقطه فوکوس مرکزی و استفاده از روش «فوکوس و ترکیب بندی مجدد» را ترجیح می دهند. متاسفانه این روش با وجود سهولت بیشتر نسبت به روش های دیگر، می تواند باعث افت شارپنس تصویر شود. این اتفاق به ویژه در عکاسی با دیافراگم بازتر و عمق میدان کمتر، پدیدار می شود. با انجام این کار، سطح کانونی را تغییر داده و آن را دور تر از جایی که روی آن فوکوس کردید قرار می دهید. تکنیک بهتر این است که نقطه فوکوس را در نزدیکی جایی که بیشترین شارپنس را از آن می خواهید، قرار دهید. این کار تغییر سطح کانونی را کاهش داده و بیشترین شارپنس را در محل مورد نظر شما ایجاد می کند.

 

5. هنگام استفاده از لنز های زوم، در فاصله کانونی ای که در آن عکس می گیرید فوکوس کنید

عکس های شارپ و عکاسی حرفه ای
لنزهای زوم

در زمان های گذشته که سیستم فوکوس به صورت دستی تنظیم می شد، لنز ها پارفوکال (Parfocal) بودند، به این معنا که با زوم کردن لنز، فوکوس همچنان ثابت می ماند. اما بیشتر لنز های امروزی، پارفوکال نیستند. پس تغییر فاصله کانونی با زوم کردن، باعث تغییر فوکوس می شود و لنز دیگر در جایی که قبل از زوم کردن فوکوس شده بود، فوکوس باقی نمی ماند. روش بهتر این است که لنز را در جایی که میخواهید زوم کنید و بعد فوکوس را انجام دهید.
قطعا راه های دیگری هم برای بدست آوردن عکس های شارپ وجود دارد اما این ۵ راه حل ساده، شروع خوبی برای گرفتن عکس هایی با شارپنس بیشتر است.

 

برگرفته از: DigitalPhotographySchool

مطالب مرتبط بیشتر
 • آموزش عکاسی بوکه

  آموزش عکاسی بوکه

  4.8 / 5 ( 9 votes ) حتما تا به حال، واژه بوکه به گوش تان خورده است یا در کتاب ها و وبلاگ ه…
 • ژست عکاسی پرتره

  ژست عکاسی پرتره

  3.8 / 5 ( 6 votes ) آیا به دنبال اصلی ترین ژست های عکاسی پرتره هستید که برای استودیو و فضا…
 • تکنیک های عکاسی پرتره هنری

  تکنیک های عکاسی پرتره

  آموختن تکنیک های عکاسی پرتره می تواند بسیار ارزشمند و در عین حال چالش برانگیز باشد. در حال…
 • اعوجاج لنز دوربین

  اعوجاج لنز دوربین: انواع اعوجاج و راه حل های آن

  اعوجاج به معنی تغییر شکل یا انحنای عکس است که بر اثر عوامل مختلفی مثل نوع لنز، رخ می دهد و…
 • آموزش وایت بالانس ذر عکاسی

  آموزش وایت بالانس در عکاسی

  این روزها دیگر تنظیم کردن وایت بالانس مشکلی برای عکاسان ایجاد نمی کند، ولی هنوز آنها را سر…
 • وایت بالانس اتوماتیک غروب آفتاب

  وایت بالانس اتوماتیک و تاثیر آن در عکاسی

  وایت بالانس اتوماتیک یکی از حالت های تنظیم نور یا وایت بالانس است که سبب می شود تصاویر در …
بارگذاری بیشتر در عکاسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.