mindfullness

تابه حال برای شما پیش آمده که میان صحبت‌های همکارتان، ذهنتان غرق مشکلات زندگی خودتان شود؟
تا‌به‌حال پشت چراغ قرمز آنقدر به‌فکر فرو رفته‌اید که متوجه سبز شدن چراغ نباشید؟
تا‌به‌حال از زیاد فکر کردن به گذشته یا بیش‌ازحد نگران آینده بودن، کلافه شده‌اید؟
پس لطفا چند دقیقه وقت بگذارید و تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. ما راه‌حل این مشکلات را پیدا کردیم.
“ذهن آگاهی” یا به قول انگلیسی زبانان mindfulness”” مهارتی کاملا اکتسابی است که بهش ما کمک خواهد کرد در کنترل افکار و اذت بردن از حال حاضر.

۱-ذهن آگاهی چیست؟

ساده‌ترین تعریف برای ذهن آگاهی این است” در حال زندگی کردن” اگر این واژه را در گوگل سرچ کنید، پاراگراف‌های زیادی در توضیح معنا و مفهوم این کلمه نوشته شده است. علاوه‌بر اینکه تمام مطالب نوشته شده صحیح و قابل پذیرش هستند نباید از خاطر ببریم که ساده‌ترین تعریف‌ها بیشتر در ذهن ماندگار خواهند بودند.
در توضیحات بیشتر می‌توان گفت ذهن آگاهی؛ روشی است برای دور کردن ذهن و افکارمان از گذشته و آینده
در حال بودن و در حال زندگی کردن به فرد اجازه می‌دهد از جزییاتی که پیش از این به چشمم نیامده بودند، بیشتر لذت ببرد.
استرس‌ها و نگرانی‌های مربوط به روزهای نیامده و البته احساسات منفی نسبت به گذشته را نیز از فرد دور می‌کند.
تمرکز کردن بر همین لحظه، قدردانی و شکرگذاری بیشتری در افراد به‌وجود می‌آورد و از موکول کردن همه‌چیز به آینده جلوگیری می‌کند.

ذهن آگاهی

۲-چطور به ذهن آگاهی برسیم؟

تمرین‌های کوچک و بزرگ زیادی را می‌توان برای رسیدن به ذهن آگاهی معرفی کرد. اما ما در این مقاله از ساده‌ترین آنها شروع می‌کنیم. تمرین‌هایی که بلافاصله بعد از تمام کردن این مقاله بتوان شروع‌شان کرد و گام به گام به ذهن آگاهی نزدیک‌تر شد.
بیایید از سادته‌ترین اتفاقات روزمره صحبت کنیم؛ برای مثال غذا خوردن، نفس کشیدن، دویدن، رانندگی کردن یا هر فعالیتی که در طول روز مشغول انجام دادنش می‌شوید و ذهن‌تان در حین انجام آن مشغول نشتخوار کردن افکار می‌شود.
از همین حالا تصمیم بگیرید روزانه چند دقیقه مشغول انجام یکی از این فعالیت‌ها شوید و به هیچ چیزی جز همین لحظه فکر نکنید.
به جزییات محیط اطراف خود، به کاری که مشغول انجام آن هستید، به خودتان و به هرچیزی که در حال، درجریان است فکر کنید.

۳-فواید ذهن آگاهی چیست؟

تحقیقات اخیر ثابت کرده‌اند ذهن آگاهی با علوم شناختی مرتبط است. دست پیدا کردن به ذهن آگاهی نه تنها در احساس رضایتمندی و شادی ما تاثیرگذار است که اثراتی بر روح و روان ما نیز دارد. در ادامه به چند تاثیر مثبت ذهن آگاهی اشاره می‌کنیم:

 • اضطراب:

افرادی که دچار اظطراب هستند با انجام تمرین‌هایی ذهن آگاهی کم کم می‌توانند بر خود و افکار خود مسلط شوند. در شرایطی که اظطراب و نگرانی به سراغشان می آید با کنترل ذهن و افکار خود از دچار شدن به اظطراب جلوگیری کنند.

 • افسردگی:

ذهن آگاهی به دلیل لذت بردن از حال، باعث می‌شود بخشزیادی از دلایلی که ممکن است به‌خاطر آنها دچار افسردگی باشیم را از خود دور کنیم. به همین دلیل ذهن آگاهی می‌تواند عامل بسیار موثری در کنترل و درمان افسردگی باشد.

 •   مشکلات رابطه:

حقیقات نشان داده است افرادی که به عنوان یکی از خصیصه‌های شخصیتی خود ذهن آگاهی بیشتری در زندگی روزمره دارند، تمایل بیشتری به لذت بردن از اتفاقات لذت‌بخش زندگی نشان می‌دهند و با مشکلات رابطه برخورد سازنده‌تری دارند. تحقیقات دیگری نشان داد افرادی که از تکنیک‌های ذهن آگاهی استفاده می‌کنند در مشاجرات کمتر عکس‌والعمل‌های استرسی از خود نشان داده‌‌اند؛ در عین حال از طرفی دیگر میزان ذهن آگاهی آن‌ها هم مدیون ارتباط بهتر آن‌ها در مشاجرات بود. هر دوی این تحقیقات ذهن آگاهی را با با سلامت رابطه مرتبط دانسته‌اند.

 • اختلال خواب:

تحقیقات ثابت کرده بیماران سرطانی طی یک دوره ۸ هفته‌ای ذهن آگاهی بر پایه کاهش استرس (MBSR) شاهد کاهش اختلالات خواب و افزایش کیفیت خواب بودند.

 •  اختلال اشتها و خوردن:

بعد از به پایان رساندن ۸ هفته ذهن آگاهی بر پایه برنامه درمانی، زنانی که مشکل پرخوری عصبی داشتند، خبر از بهبود قابل ملاحظه در در احساسات و رفتار خود دادند. بسیاری دیگر «خویشتن آگاهی»، پذیرش، شفقت و دلسوزی را در کنار فواید دیگر تجربه کردند.

ذهن آگاهی

۴-ذهن آگاهی باعث کاهش استرس می‌شود؟

بله! به میزان زیادی در کنترل و کاهش استرس کاربردی است.رسیدن به ذهن آگاهی یعنی توجه و تمرکزی که سه عنصر در آن دخالت دارد:

 1. بودن در حال حاضر
 2. هدفمندی
 3. قضاوت نکردن

این سه عامل خود می‌توانند دلایل کافی باشند برای کاهش استرس و کنترل عواملی که ممکن است برای افراد استرس ایجاد کنند.

۵-مدیتیشن با ذهن آگاهی متفاوت است؟

البته نمی‌توان انکار کرد که ذهن آگاهی از شرق نشات گرفته است. اما امروزه در غرب نیز جایگاه ویژه‌ای یافته است.

درست است که در شرق دور موضوع ذهن آگاهی کشف شد، اما در حال حاظر در سراسر جهان به عنوان یک رویکرد فوق العاده موثر و کارآمد برای مقابله با مشکلات روز افزون روانی قرن بیست و یک مطرح است؛ بنابراین اگر می‌خواهید بگویید ذهن آگاهی یعنی چهار زانو نشستن و تنفس خود را نظاره کردن باید بگوییم به این سادگی نیست و ذهن آگاهی کیفیتی از هشیاری است که انسان باید در تمام ساعات شبانه روز در هر موقعیتی که هست سعی کند به آن دست یابد. مراقبه آگاهانه آغاز خوبی برای درک ذهن آگاهی است، اما قصه همین جا تمام نمی‌شود و باید دریافت و بیداری حاصل از مراقبه در تمام لحظات زندگی و همه موقعیت‌ها گسترش یابد. هشیاری فقط در لحظات مراقبه و بعد نیمه خواب بودن در بقیه اوقات، ذهن آگاهی نیست.

۶-چطور می‌توان ذهن آگاهی را به زندگی روزمره وارد کرد؟

 • هر روز صبح، وقت ناهار ظهر یا بعدازظهر، به مدت چند دقیقه نفس عمیق بکشید.
 • در طول روز به کار‌هایی که انجام می‌دهید توجه کنید، مثلاً یک خودکار یا تلفن در دست دارید، خارج از محیط کار نشسته‌اید یا در صف انتظار ایستاده‌اید. اتفاقاتی که در اطرافتان رخ می‌دهد یادداشت کنید. به دکور دیوار‌ها خوب نگاه کنید، به زمینی که زیر پای شما است دقت کنید.
 • حالا روی خودتان تمرکز کنید. سعی کنید تنفستان را با یک مانترا هماهنگ کنید.
 • باید بدانید که ذهن‌آگاهی، ضرورتاً یک فرم از مدیتیشن است.
 • به حواس خود توجه کنید: بوها، طعم‌ها، آنچه لمس می‌کنید و آنچه می‌شنوید.
 • بزرگ‌ترین مانعی که بر سر راه شما وجود دارد، این است که از زمان حال غافل شوید. چه در جلسات کاری، زمان پیاده‌روی یا هر فعالیت دیگری، سعی کنید از همه‌ی ذرات زندگی، حتی جوانب خسته‌کننده‌ی آن، لذت ببرید.

 

 

مطالب مرتبط بیشتر
بارگذاری بیشتر در دسته بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.