baladshow
  1. کسب و کار

  2. نوشتن بیزینس پلن (طرح کسب و کار)

نوشتن بیزینس پلن (طرح کسب و کار)

در این مجموعه آموزشی شما یاد خواهید گرفت:

  • توصیف مشکلات کسب و کار و راه حل های ممکن
  • تعیین محصولات و مدل های درآمد زایی
  • درک مشتری ها و رقبا
  • برندسازی و بازاریابی
  • قیمت گذاری
  • مدیریت تولید و بهره برداری ساخت
  • رهبری تیم برنامه ریزی مالی
  • جلوگیری از تله های کاری در برنامه ریزی کسب و کار

توضیحات دوره آموزشی:

دنبال شروع کردن کسب و کار جدید یا گسترش دادن کسب و کار فعلی تون هستین؟ قبل از اینکه دست به اقدام بزنید باید برای ایجاد کسب و کارتون برنامه ریزی کنید. کارآفرین و مشاور با تجربه آقای مایک فیگلیولو به فرایند توصیف کسب و کارتون، تحقیق در مورد بازار کار و تعیین محصولاتتون خواهد پرداخت. زمانی که به درک کاملی از محصول و خدماتتون برسین، مایک راهنماهایی برای استراتژی فروش، اقدامات روزانه، کارکنان و پیش بینی جریانات مالی به شما ارائه میکنه. بعد از اون یک نمونه برنامه و طرح برای کسب و کار معرفی میکنه که به کمک اون میتونین در راستای توسعه ی شرکتتون در دنیای واقعی با اون همراه بشید.


درباره مدرس:

مایک فیگلیولو(Mike Figliuolo) بنیانگذار و مدیر شرکت thoughtLEADERS است که آموزش هایی حرفه ای در حوزه خدمات ارائه می دهد. او یک سخنران و وبلاگ نویس معروف در زمینه های رهبری، ارتباطات، تصمیم گیری، حل مسئله وسایر مهارت های ضروری کسب و کار می باشد. مایک فیگلیولو که دانش آموخته افتخاری از West Point است پیش از راه اندازی کسب وکار خود در دانشگاه دوک (Duke) استادیار بوده است. همچنین به عنوان مشاور در شرکت McKinsey & Company و مدیر Capital One and Scotts Miracle-Gro فعالیت داشته است. وی نویسنده کتاب بسیاری از جمله One Piece of Paper: The Simple Approach to Powerful, Personal Leadership , Lead Inside the Box: How Smart Leaders Guide Their Teams to Exceptional Results و The Elegant Pitch: Create a Compelling  Recommendation, Build Broad Support, and Get it Approved است.

معرفی دوره بیزینس پلن:

می خواین یک کسب و کار راه بیندازین ولی نمیدونین از کجا باید شروع کنین؟ نگران خطرات احتمالیی هستین که ممکنه تو کسب و کار باهاش مواجه بشین؟ نوشتن بیزینس پلن یا طرح کسب و کار، راه حلی فوق العاده واسه شروع کسب و کارتونه. بررسی و برنامه ریزی واسه بعضی از اون خطرات هم کارسازند. تو این دوره بهتون میگیم که چطوری کسب و کارتون رو تعریف کنین چه جوری بازار رقابتی رو بشناسید، چجوری محصولات و خدماتتون رو توصیف کنید و آنها را به طور موثر به مشتریان تون بفروشین. یاد میگیرید چه عملکردی از کسب و کارتون پشتیبانی میکنه. مدیریت عوامل اجرایی سازمان تون یاد می گیریم. ببینید نوشتن طرح کسب و کار پروسه ترسناکی نیست.یه سری روند واضح با یکسری جزئیات چالش‌برانگیز که قدم به قدم اول یاد خواهیم گرفت.

چرا هر کسب و کاری به بیزینس پلن نیاز داره؟

شاید بپرسید چرا یک بیزینس پلن یا طرح کسب و کار لازم دارم؟ چرا نمیتونم همین جوری کسب و کارم رو راه بندازم و وارد بازار بشم؟ اهمیت طرح کسب و کار نباید نادیده گرفته بشه. اول باید کسب و کارتان را تعریف کنید و مشخص کنید چه جوری می خواین وارد رقابت بشیم. باید بازار و فضایی که قراره کسب و کارتون در مقابل رقبا اشغال بکنه رو بشناسین. باید به طور شفاف محصولات تون را توصیف کنید و بگید چرا مشتریان باید از اون محصولات خوششون بیاد. وقتی محصول رو توصیف کردین باید خوب بدونین چه جوری اون رو وارد بازار کنین. بعد از اینکه تصمیم گرفتین محصول رو چه جوری وارد بازار کنین، باید بدونین عملکردتون توی کسب و کار چه جوری باید باشد و طرح عملیاتی واسه کارتون تهیه کنید تا از این عملیات پشتیبانی کنه. این یعنی مشتری ها قراره مال شما باشند و ی طرح و برنامه نیاز دارین تا اونا و منابعی که با خودشون میارن را مدیریت کنین. باید مسئولیت های مدیریتی را توصیف کنید و بگید چه جوری قراره اونا رو به انجام برسانید. وقتی همه این کارو کردید باید نتایج مالی تون رو مدیریت کنید و یک طرح مالی شفاف بنویسید که بدونین عملکرد کسب و کار در طول زمان باید چطوری باشه. بعد از همه اینها باید به مهمترین چالشهای فکر کنیم که احتمالا تو کسب و کار باهاش رو به رو خواهید شد.مطمئن باشین که همه اینها رو توی طرح کسب و کار را جا میدبن. البته با توجه به کسب وکارتون شاید همه اینها به کارتون نیاد هرچند جزئیات اصلی طرح کسب و کارند و باید ازشون استفاده کنید.

ارزیابی بازار:

وقتی طرح کسب و کار تون رو می نویسید درک درستی از وسعت و ظرافت بازار داشته باشید. این کار بهتون کمک میکنه بدونین کسب و کاری که قراره واردش بشید، چقدر جذابه. بازار شامل کسب و کار میشه یا مصرف کننده ها. چند بازار قابل قبول هستند. توصیف کنید بازار چه جوری سازماندهی میشه از طریق محصول، بخش‌های مختلف، مشکل یا موقعیت جغرافیایی سازماندهی میشه. چندتا ویژگی عمومی مشتریان این بازار را بیان کنید سهم قابل قبوله سود سرمایه چقدره؟ سود سرمایه میزان پولیه که تو اون بازار در دسترسه و مقداری از آن می‌تواند نشان دهنده این باشد که مشکل و حل کردی. حالا چند راه برای برآورد بازار شامل نگاهی به تحقیق بازار، جمع‌آوری گزارش تحلیلگرها و بررسی عملکرد رقبا و گزارش های اونا درباره وسعت و ظرافت بازاره. برآورد درست بازار بهتون میگه واسه سنجش بازار و کسب و کارتون چی لازم دارید. همچنین بهتون میگه که این بازار به اندازه کافی جذاب هست که سرمایه گذاری کنید یا خیر. وقتی دارین کسب و کار راه میندازین در اصل عسل داریم سرمایه‌گذاری میکنین. اصل لازم بدون این وسعت اون بازار چقدره و چه میزان از اون رو میتونین در اختیار بگیریم. بازار بزرگتر قطعا جذابه. هرچند بازارهای ویژه هم مفیدن. مثلاً اپل رو در نظر بگیرید با لپ تاپ های پیشرفته و گرون. کامپیوتر و تلفن وقتی به بازار جهانی محصولات اپل نگاه می‌کنیم، می‌بینیم بازار اپل خیلی محدوده هرچند واسشون خیلی سود داره. چون مشتری درست رو شناسایی کردند. پس وقتی میخواین بیزینس پلن بنویسید بگین بازار چه جوریه و فکر میکنید چقدر می‌توانید در اختیار داشته باشید.۴.۹
مدت زمان
01:12:40
تعداد ویدیو ها
۳۵
تعداد بازدید
۲,۰۳۸
۳۰,۰۰۰

۲۰,۰۰۰ تومان

صداپیشه ها

ح

حجت باغانی

مترجم ها

رضا تشکری

رضا تشکری

مجموعه های مرتبط