baladshow
 1. کسب و کار

 2. اصول تولید مشتری (Lead Generation)

اصول تولید مشتری (Lead Generation)

در این مجموعه آموزشی یاد خواهید گرفت:

 • هدف گذاری انتشار محتوای جالب
 • ارائه آفر و اقدامات جذاب
 • بهینه سازی صفحه ی فرود
 • توسعه ی دیتابیس
 • تبدیل لید یا مشتری راغب به مشتری بالقوه
 • ساخت یک فرایند خرید واضح و ساده
 • کنترل کانال های اجتماعی ارزیابی نتایج


توضیحات دوره آموزشی:

در سازمان تون اقدام به ساخت برنامه ای با محور لید جنریشن کنین و ازین طریق مشتری های احتمالی تون رو به مشتری های وفادار تبدیل کنین. به متخصص بازاریابی دینا شاپیرو بپیوندین و باهم به سراغ اصول ضروری ساختن کانال ارتباطی لید جنریشن که در به روی کار اومدن کسب و کار شما حامی تون خواهد بود برین. در این دوره یاد میگیرین که چطور کار خودتون رو ارزیابی کنین، اهداف و KPI های خودتون رو ثبت کنین و برای جلب مخاطبان هدف تون محتوا بسازین. بعد از اون میفهمین که چطور از صفحه های فرود، رسانه اجتماعی و کلیدواژه به عنوان اهرم برای تبدیل اون مشتری های احتمالی به لید استفاده کنین و درست در زمانی مناسب به خرید اقدام کنین تا لید هاتون به مشتری بالقوه تبدیل بشن. در آخر، باهم کشف خواهیم کرد که چطور تجربیات مشتری هاتون رو بعد از خرید کنترل کنین، به خاطر وفاداری براشون پاداشی در نظر بگیرین و عملکرد برنامه خودتون رو اندازه گیری کنین. در انتهای این دوره، ابزار ها و برنامه ی اقدامات در اختیار شما گذاشته میشه تا استراتژی لید جنریشن خودتون رو بهینه سازی و دست یافته های مشتری هاتون رو گسترده کنین.


درباره مدرس:

دینا شاپیرو(Dina Shapiro) پیش از تاسیس شرکت مشاوره ای خودش به نام Yorkville، استراتژیست نام تجاری و مدیر بازاریابی بود. اون هم اکنون مدیر عامل شرکت Yorkville Consulting که بهترین آموزش های بازاریابی رو برای کمک به رشد و توسعه برند، ایجاد تیم های بازاریابی با کارایی بالا و مشارکت کارکنان به مشتریانش ارائه می ده.

علاوه بر این کار، دینا شاپیرو در دانشکده بازاریابی ANA و MSS دانشگاه نیویورک هم تدریس می کنه. اون دارای مدرک M.B.A. از دانشگاه بوستون و مدرک کارشناسی اقتصاد از دانشگاه جورج واشنگتنه. پیش از تبدیل شدن به یک مشاور، دینا یک استراتژیست نام تجاری و مدیر بازاریابی یکپارچه در شرکت های Fortune 125 و آژانس های جهانی بوده .

معرفی دوره اصول تولید مشتری

در بازار امروز که دائما در حال تغییره مشتریای شما قطعا گزینه های زیادی برای انتخاب دارن. خوب چطوری می تونیم مشتریا رو از بین این همه رقابتی که در بازار هست جذب کنیم و وقتی مشتریان رو جذب کردیم چطوری متوجه بشیم که اونها مشتریای وفادار هستن؟ 

 فرآیند جذب مشتری هدفمند در این راه به شما کمک می کنه.


وفاداری مشتری

وفاداری مشتری رو اینطور می شه تعریف کرد که مشتریای موجود و قبلی خرید های خودشون رو از یک شرکت انجام میدن. بازاریابی و خدمات به مشتریا بخش مهمی از شرکت هاست که منابع قابل توجهی در وفاداری مشتری صرف می کنن. به عبارت دیگه، اونها توجه زیادی رو به حفظ مشتریای موجود دارن.

شیوه های مختلفی برای اندازه گیری وفاداری مشتریا موجوده، اما از اساسی ترین راه ها اینه که تعداد خریدهای مشتری خودتون رو در پایگاه داده شرکت یا فروشگاه نگاه کنید. خریدارانی که بیش از یکبار از شما خرید کردن مشتریای با ارزش شما هستن. ممکنه از شما خرید بزرگ نکرده باشن، اما این احتمال وجود داره که در طول زمان، از طریق اونها با یک خرید بزرگ یکجا بیشتر سود کنین .

از مزایای دیگه ای که در مشتریای وفادار وجود داره میشه به تبلیغات رایگان دهان به دهان و بررسی تاثیر بسیار مثبت اونها در سایت ها و شبکه اجتماعی برای شرکت و یا فروشگاه شما اشاره کرد.

در واقع، تنها 5٪ مشتریای وفادار می تونند بازده ای افزایشی بین 25٪ تا 100٪ در سود شرکت یا فروشگاه شما داشته باشن.

در این دوره ی آموزشی ما با موضوعات پایه ای شروع می کنیم و شما یاد می گیرید چطور اهداف کسب و کار واقعی و شاخص کلیدی موفقیت در برنامه جذب مشتری خودتون رو پیاده سازی کنین.

 • سرعت

سرعت پاسخگویی در تمام مطالعات نشون داده که به عنوان یک عامل تعیین کننده اصلی برای کیفیت خدمات به مشتریان است. با توجه به مطالعه دانشگاه وارویک، پاسخگویی دارای بالاترین تاثیر در رضایت مشتری (پاسخ سریع) و نارضایتی (پاسخ کند) هست.

در این تحقیقات مشخص شده که به طور متوسط هر آمریکایی 13 ساعت در سال و 43 روز از طول عمر خودش رو در پیشتبانی خدمات محصولات می گذراند.

بنابراین لازمه که شما خدمات خودتون رو بهبود ببخشید و کیفیت اون رو بالا ببرید که در نتیجه سرعت پاسخگویی شما به مشتریان هم بالا بره. 

چند نمونه از مواردی که باید در پاسخگویی با سرعت بالا به اونها توجه داشته باشید رو در زیر با هم میخونیم:

این مهمه که پاسخ مشکل مشتری رو سریع ارسال کنید اما باید توجه داشته باشید که حتما اون مشکل رو رفع کرده باشید. در غیر این صورت ممکنه بجای درست کردن مشکل و نشون دادن سرعت بالای خودتون، مشتری وفادار رو از دست بدید !

میانگین پاسخ دادن به مشکلات باید 10 دقیقه در هر ساعت کاری باشد و بعد از ساعت کاری هم باید تا حد امکان با بالاترین سرعت ممکنه انجام بشه.

سرعت پاسخگویی به عوامل مختلفی بستگی داره ، مثل:

تماس با تلفن، پشتبانی آنلاین، ارسال تیک پشتیبانی و ارسال ایمیل؛ برای تمام این موارد باید راه کارهای مناسب رو در نظر بگیرین که در سریع تر زمان ممکن به مشتری خودتون پاسخگو باشید. با توجه به تحقیقاتی که Forrester انجام داده 73% رضایت مشتریان از طریق سرعت پاسخگویی در این موارد بدست میاد.

 • دقت

علاوه بر سریع بودن در پاسخگویی شما باید ویژگی دقت رو همراه داشته باشین. مطالعات نشون میده که مشتری هایی که پاسخ اونها دقیق داده می شه از پاسخ به مشتریانی که پاسخ اونها فقط برای سریع بودنه و جواب خیلی عمیقی بهشون داده نمیشه رضایت بیشتری دارند.

در زیر چند عامل از دقت در پاسخگویی به مشتری رو بررسی می کنیم:

آموزش؛ آموزش نیاز به صرف زمان داره و باید این کار با دقت تمام انجام بشه.

اطلاعات؛ اطلاعات در مورد محصول می تونه کار بسیار زمان بری باشه؛ اما یکی از اساسی ترین کارها برای فروش و جلب رضایت کامل مشتریه. باید این کار رو از طریق CRM به تمام کارکنان خودتون اطلاع رسانی کنید تا تمامی کارکنان شما اطلاعات کافی رو در مورد محصول داشته باشند و علاوه بر اون در زمان هم صرفه جویی کنید.

کار گروهی؛ پشتیبانی مثل یک ورزش گروهیه. باید از تمامی تیم خودتون بهره ببرید تا بتونید پشتیبانی دقیقی رو انجام بدین.

جذب مشتری

جذب مشتری به عبارت ساده ، به دست آوردن مشتری جدید اشاره داره. دستیابی به مشتریای جدید شامل ترغیب مصرف کننده ها به خرید محصولات و یا خدمات یک شرکته. شرکت ها و سازمانها هزینه های زیادی رو برای جذب مشتری به عنوان یک اقدام مهم در نظر می گیرن. برخی از استراتژی های جذب مشتری موفق شامل ارجاع مشتری، برنامه های وفاداری مشتری و.. هستن. یکی از راه های مدیریت جذب مشتری اینه که ارتباط بین تبلیغات و مدیریت ارتباط با مشتری رو در نظر بگیریم.

ما به شما نشون می دیم که چطور افراد راغب با صلاحیت رو جذب کنین و اونها رو به مشتری تبدیل کنین و نهایتا مشتری وفادار داشته باشین. 

جذب مشتری مستلزم احتیاط و استراتژیه. در واقع، استراتژی های جذب مشتری مختلفه که به عنوان بخشی از فرآیند جذب مشتری استفاده می شه. برخی از روش های جذب مشتری از استفاده کردن مشتریای قبلی موثر تر هستن، اما چند قدم اساسی در هر نوع طرح جذب مشتری وجود داره.

گام اول اینه که از هر طرحی برای جذب مشتری استفاده می کنین اونها رو به مشتریای وفادار و با کیفیت تبدیل کنین.

برنامه های جذب مشتری عبارتند از ایجاد یک رابطه با چشم انداز و شناسایی نیازهای مشتریا و تعیین محصولات ارائه شده که مربوط به نیاز مشتریان بشه. شما باید تلاش کنین تا نیازهای ناگفته مشتریا رو شناسایی کنین، این نیازها رو می تونین روی داده های ارائه شده توسط گفتگو و تعامل با مشتریا پیدا کنین.

از مزایای جذب مشتری اینه که با استراتژی جذب مشتری مناسب به شما کمک می کنه تا شرکت یا فروشگاه شما رشد کنه.

شرکت های جدید و یا کسایی که با محصولات کمتر تاسیس شدن بخصوص باید به جای تمرکز بیشتر روی محصولات خودشون روی جذب مشتری تمرکز کنن.

این نکته هم مهمه که به خاطر داشته باشین هزینه های جذب مشتری اغلب بالاتر از هزینه های حفظ مشتری هستن و در نتیجه نیاز به یک تجزیه و تحلیل دقیق از مزایای اون هست. 

در مورد نکاتی صحبت می کنیم که موجب سوددهی و قدرت نفوذ رسانه های اجتماعی و وب سایت ها می شه. ما جستوجوی می کنیم و افرادی رو برای شما در نظر میگیریم که طیف ثابت قدمی از lead رو تشکیل می دهند.


 • صادق باشید

در تمامی مراحل برای مشتری وفادار خود صادق باشید. صداقت یکی از نکاتیه که مشتری شما رو نگه می داره و حتی می تونه در روند بهبود کارها به شما کمک کنه. به کارمندان خود هم این نکته رو آموزش بدید که در تمامی کارهای خودشون در برخورد با مشتری صداقت داشته باشند؛ در بازاریابی که انجام می دن و در فروش های محصولات به مشتریا از صداقت استفاده کنن تا مشتریا رو به مشتریای وفادار تبدیل کنن.


 • ایجاد رابطه صمیمی با کارمندان

پیدا کردن راهی برای ایجاد یک رابطه صمیمی با کارمندان در شرکت های بزرگ یا کوچک می تونه فواید بسیاری داشته باشه. از فواید اون می تونیم به یک محیط پویاتر برای کار اشاره کنیم که در نتیجه اون راندمان کاری کارمندها بیشتر میشه. از مهم ترین نکته هایی که میشه به اون اشاره کرد، جذب مشتری وفادار هست. شاید از خودتون بپرسید چطور این کار شدنی هست ؟ وقتی شما رابطه صمیمی با کارمندای خودتون داشته باشید در مقابل اونها هم درک بیشتری از رفتار حرفه ای در محیط کار پیدا می کنند و دلسوزی بیشتری برای کسب و کار شما به خرج میدن. با این اتفاق کارمندا تمامی نکاتی رو که برای جذب مشتری وفادار به اونها گوشزد می کنید به خاطر می سپارن و در تمامی مراحل از اونها استفاده می کنن.


 • جمع آوری اطلاعات

همیشه اطلاعات مشتریای خودتان رو بایگانی کنید و هیچ وقت اونها رو از بین نبرید. برای کسب و کارها یکی از نکات بسیار مهم اطلاعات مشتریاشونه که میشه از تک تک این اطلاعات به نحوی استفاده کرد که اون مشتری به مشتری وفادار تبدیل بشه. چند مورد استفاده از اطلاعات کاربرا به این صورته:

از اطلاعات تاریخ تولد مشتریا می تونید برای تبریک گفتن به اونها از طریق ایمیل یا پیامک استفاده کنید که همراه متن تبریک سالروز اونها کدتخفیف منحصر به فرد یا یک محصول رایگان براشون ارسال کنید تا مجدد از شما خرید کنند. البته این پیام بازخوردهای عاطفی هم داره که مشتری شما احساس می کنه که این روز مهم زندگیش رو به خاطر دارید و براش هدیه ای کوچک ارسال کردین.

از اطلاعات ایمیل مشتریای خودتون می تونین برای ارسال انواع تخفیف ها و یا خبرهای مهم استفاده کنید. تفکیک کردن مشتریا در دسته بندی های مختلف در این کار بسیار مهمه. برای هر مشتری نسبت به علاقه ای که داره محصول جدید رو ارسال کنین یا اینکه کد تخفیف محصولی رو براش بفرستین که در لیست علاقه مندی های او هست. در ارسال ایمیل ها باید نکات مهمی رو در نظر داشته باشید که مشتری رو با ارسال بیش از اندازه ایمیل خسته نکنید تا باعث نشه شما رو ترک کنه.

از اطلاعات شماره تماس اونها برای ارسال پیامک کد تخفیف استفاده کنید. ولی باز هم این نکته رو در نظر داشته باشید که باید کدهای تخفیف ارسالی هماهنگ با علایق اونها باشه.

 • انتخاب زمان مناسب

همیشه بهترین کار در زمان مناسب انجام می شه. پس باید دقت کنید که انتخاب زمان یکی از اساسی ترین نکته ها برای ایجاد وفاداری در مشتریه. انتخاب زمان مناسب برای ارسال ایمیل، ارسال پیامک تبلیغاتی، ارسال خبر از هر طریقی و یا یک اطلاع رسانی همه باید در یک زمان مناسب انجام بشه. زمان نقش کلیدی رو ایفا می کنه، اگر انتخاب زمان شما برای مثال در یکی از روزهای شلوغ هفته باشه که مشتریا درگیر کارهای شخصی هستن مطمئن باشید که تعداد کمی پیام شما رو میبینن و از بازخورد پیام شما کم خواهد شد.


Lead Generation

بررسی یک محصول از جوانب مختلف و اقدامات لازم برای توسعه ی خط فروش رو لید جنریشن میگن.

85٪ از بازاریاب های متخصص می گن که بازاریابی Lead Generation مهم ترین عنصر در بازاریابیه. با این حال تنها 42 درصد از صاحبای کسب و کار یک برنامه فعال Lead Generation دارند و با اون کار می کنند.

دو جزء اصلی در فرایند Lead Generation وجود داره: 

هدایت و گرفتن بازدید کننده در سایت شما و سپس متقاعد کردن اون برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات تماس خودش با شماست.

اولین مرحله از فرایند، پیدا کردن یک راه موثر برای جذب بازدید کننده به وب سایت شماست. با توجه به اهداف شرکت شما و محدودیت بودجه، راههای زیادی برای شروع جذب بازدید کننده به سایت شما وجود داره. در زیر برخی از راه های کلیدی رو بررسی می کنیم:

 • یکی از بهترین راه ها Google Ads هست ولی باید این رو هم در نظر بگیرید که این کار نیاز به یک متخصص حرفه ای هم داره.
 • بهینه سازی ( SEO ) سایت و یا وبلاگ که میشه گفت از اساسی ترین کارها برای یک مجموعه حرفه ایه.
 • رسانه های اجتماعی رو میشه جزء جدید این خانواده نام برد که تاثیر زیادی روی ترافیک سایت و وبلاگ ها دارن، این در حالیه که موارد دیگه حتی نمی تونند به درصدی از اون برسند.
 • نمایش تبلیغات در سایت ها و وبلاگ های دیگه که می تونه روش های مختلفی از جمله تصویری و متنی باشه.
 • تبلیغات آفلاین رو هیچ وقت فراموش نکنید، شما همیشه می تونید با برگزاری یک رویداد یا یک بازاریابی درست به نتیجه دلخواه نزدیک بشید.


چرا بازاریابی Lead Generation یک ایده خوبه؟

اگر در کسب و کار شما در حال حاضر Lead Generation صورت نمی گیره، یک قسمت بزرگی از درآمد شرکت یا سایت خودتون رو نادیده گرفتید. همه کسب و کار ها نیاز به رشد مشتریان خودشون دارند تا بتونند سرپا بمونن و به کار خودشون ادامه بدن. 

این جاییه که بازاریابی Lead Generation به بازی میاد.

در پایان هم یک برنامه فعال خواهیم داشت که می تونید از امروز برنامه Generation را شروع کنین. بیاین با هم شروع کنیم.
مدت زمان
01:33:27
تعداد ویدیو ها
۳۵
تعداد بازدید
۷۶۶

۱۹,۰۰۰ تومان

صداپیشه ها

ن

نوشین حشمتی زاده

مترجم ها

رومینا پویامهر

رومینا پویامهر

مجموعه های مرتبط